کتاب زن پولدار یکی از خاص‌ترین کتاب‌هایی است که در زمینه موفقیت، رشد و پیشرفت مالی نوشته شده است و نویسنده این کتاب ارزشمند، خانمی موفق و مشهور به نام کیم کیوساکی(Kim Kiyosaki) است که در ادامه بیشتر با او آشنا می‌شوند. اگر نگاهی به کتاب‌های مختلفی که در زمینه موفقیت و رشد فردی نوشته شده است بیندازید، متوجه خواهید شد که اکثر قریب به اتفاق این کتاب‌ها نگاهی عمومی و فراجنسیتی دارند و برای جنسیت خاصی نوشته نشده‌اند. درصدی از این کتاب‌ها هم فقط مردان را مخاطب خودشان قرار داده‌اند.

تفاوت اساسی کتاب زن پولدار با عنوان انگلیسی «Rich Woman» با سایر کتاب‌های حوزه رشد فردی و موفقیت این است که این کتاب مختص بانوان است. در ادامه این مقاله قصد داریم به خلاصه کتاب زن پولدار اثر خانم کیم کیوساکی بپردازیم تا ببینیم نویسنده در این کتاب می‌خواهد چه مطلبی را به بانوان آموزش دهد و چه هدفی را دنبال می‌کند. در صورتی که تمایل دارید از درس‌های ارزشمند این کتاب بهره‌مند شوید تا پایان این مقاله همراه باشید. پس از خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که این کتاب می‌تواند هدیه‌ای ارزشمند برای بانوان باشد.

آشنایی با کیم کیوساکی، نویسنده کتاب زن پولدار

 

کیم کیوساکی (Kim Kiyosaki) در 26 ژانویه سال 1957 در ایالت هاوایی آمریکا به دنیا آمد. او همسر رابرت کیوساکی، نویسنده کتاب پدر پولدار، پدر بی‌پول است. این دو نفر کتاب‌های بسیار خوب و موفقی را به بازار عرضه‌اند که تمام این کتاب‌ها در زمینه موفقیت و توسعه مالی نوشته شده و اتفاقاً تمام آن‌ها فروش بسیار خوبی را تجربه کرده است. آخرین گزارش‌ها نشان می‌دهد که کیم کیوساکی 40 میلیون دلار ثروت خالص دارد و بخش قابل توجهی از این ثروت از طریق سرمایه‌گذاری به دست آمده است. خانم کیوساکی ابتدا به همگان ثابت کرد که بانوان هم می‌توانند پرآوازه باشند و نامشان در لیست میلیونرهای خودساخته باشد.

او در ابتدا کسب و کار خود را در زمینه تجارت پوشاک راه اندازی کرد و به خاطر خلاقیت و توانایی خوبی که در زمینه کسب و کار داشت توانست به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کند. پس از مدتی وارد حوزه سرمایه‌گذاری در زمینه املاک و مستغلات شد و در این زمینه هم خیلی موفق عمل کرد. موفقیت‌های زیاد باعث شد که تصمیم بگیرد تجربیات خودش را در قالب یک کتاب ارزشمند به نام Rich Woman بنویسد. این کتاب در کشورمان با عنوان زن پولدار ترجمه شده است که در ادامه درس‌هایی از این مقاله را در کنار هم مرور و بررسی خواهیم کرد.

درس‌ها و نکاتی از کتاب زن پولدار

 

این کتاب در زمینه سرمایه‌گذاری، پول درآوردن و پذیرش مسئولیت زندگی و با تمرکز روی بانوان نوشته شده است. اولین سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا در جامعه همه مردم، آقایان را موفق‌تر از بانوان می‌دانند؟ چرا همه تصور می‌کنند که بانوان نمی‌توانند در امر سرمایه‌گذاری موفق باشند و پیشرفت کنند؟

شاید خیلی از افراد با خود بگویند وقتی صحبت از خرید خانه یا سرمایه‌گذاری به میان می‌آید چه فرقی دارد که زن یا مرد باشیم؟ در ظاهر ابزارها برای همه افراد جامعه به صورت برابر وجود دارد ولی مشکل اصلی مربوط به ذهن خانم‌ها است که طوری تربیت شده‌اند که فکر می‌کنند بانوان نمی‌توانند در جامعه و سرمایه‌گذاری موفق باشند و تصور می‌کنند که نمی‌توانند به جایی برسند. این در حالی است که این محدودیت‌ها فقط ذهنی است و اصلاً چنین مسائلی واقعیت و حقیقت ندارد. اصلی‌ترین موضوعی که کتاب زن پولدار پیرامون آن صحبت می‌کند، آزادی مالی است. کیم کیوساکی می‌نویسد:

این کتاب در مورد آزادی مالی است، چرا که معتقدم کلید آزادی زنان قبل از هر چیز در آزادی مالی است.

آزادی مالی از نگاه کیم کیوساکی

 

از نگاه کیم کیوساکی، آزادی مالی باعث می‌شود که بانوان بتوانند تصمیمات بهتری در زندگی خودشان بگیرند و موفق‌تر عمل کنند. او تلاش می‌کند که مصال‌های مختلفی از خودش و دیگران بزند که نشان دهد اگر آزادی مالی در کار نباشد، بانوان با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند. در ادامه به یک سری از آمارهای مهم در این زمینه اشاره خواهیم کرد:

47 درصد از بانوانی که بیشتر از 50 سال دارند، مجرد هستند و تنها زندگی می‌کنند.
50 درصد از ازدواج‌ها به طلاق ختم می‌شود.
استاندارد زندگی بانوانی که طلاق می‌گیرند در همان نخستین سال زندگیشان پس از طلاق، 73 درصد افت می‌کند.
از هر چهار سالمندی که در فقر زندگی می‌کنند، سه نفرشان در فقر هستند. این در حالی است که تحقیقات نشان می‌دهد 80 درصد از این بانوان در زمانی که شوهرشان زنده بوده است، فقیر نبوده‌اند.
تقریباً 70 درصد از زنان، بخشی از زندگی خود را در فقر گذرانده‌اند.
این آمار و ارقام را کیم کیوساکی در کتاب زن پولدار ارائه می‌دهد و بحثی بر سر درستی یا غلطی آن نداریم. هر چند که بسیاری بر این باور هستند که این آمار و ارقام هم در ایران و هم در جهان واقعیت و حقیقت دارد. همه می‌داریم که آن دسته از بانوانی که از نظر مالی، آزادی و استقلال ندارند در زندگی با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند و همین نیاز به استقلال مالی است که چنین کتاب‌هایی را به وجود می‌آورد. در این کتاب می‌خوانیم:

بانوان نباید حتماً برای رسیدن به منابع مالی لازم، از خواب خودشان بگذرند. آن‌ها می‌توانند مثل آقایان، آزادی مالی داشته باشند و کنترل زندگی خودشان را از نظر مالی در دست بگیرند. خانم‌ها حتماً برای رسیدن به آسایش و راحتی نباید دنبال یک شاهزاده جذاب و ثروتمند باشند. استقلالی که واقعی و دائمی نباشد، هیچ فایده‌ای ندارد.

برای رسیدن به آزادی مالی، روی ذهنیت خودتان کار کنید

 

اولین درسی که می‌توانیم از کتاب زن پولدار بگیریم این است که همیشه پشت یک موفقیت مالی، یک ذهنیت موفق نشسته است. کسی که ذهنیت درست و موفقی نداشته باشد، نمی‌تواند موفقیت را در دنیای واقعی خلق کند و آن را توسعه و گسترش دهد. به قول مسعود لعلی که یکی از روان‌شناس‌های موفق کشورمان محسوب می‌شود و کتاب‌های زیادی پیرامون خودباوری و موفقیت نوشته است:

آنچه بر تو می‌گذرد، بازتاب آن چیزی است که در تو می‌گذرد.

بسیاری از بانوان در ایران و سراسر جهان از همان ابتدای کودکی مورد تحقیر قرار می‌گیرند و در مورد مسائل مالی با آن‌ها هیچ مشورتی صورت نمی‌گیرد. این در حالی است که آن دسته از بانوانی که کنترل مالی زندگی زناشویی را در دست دارند، عمدتاً موفق عمل می‌کنند و زندگی را در یک مسیر درست و منطقی به پیش می‌برند.

نتایج مطالعات روان‌شناسی خیلی خوب نشان می‌دهد که بانوان خیلی باهوش هستند و به راحتی می‌توانند به آزادی مالی برسند و حتی برخی از بانوان در این حوزه از آقایان هم بهتر عمل می‌کنند. بنابراین اولین کاری که باید بانوان انجام دهند این است که ذهنیت خود را متحول کنند و در خودشان این اعتماد به نفس را به وجود بیاورند که آن‌ها هم می‌‎توانند به آزادی مالی دست پیدا کنند. برای تغییر ذهنیت می‌توانیم راهکارهای زیر را به کار ببندیم:

مطالعه کتاب‌های مرتبط با اعتماد به نفس
گوش دادن به پادکست‌هایی در زمینه اعتماد به نفس و عزت نفس
کمک گرفتن از مشاوران و متخصصان
مطالعه زندگی‌نامه و حتی‌الامکان استفاده از راهنمایی‌های بانوان موفق مانند اوپرا وینفری و بانوان موفق کشورمان

برای رسیدن به آزادی مالی، آموزش‌های مالی را رها نکنید

 

کسب اطلاعات مفید و کاربردی در حوزه مالی به شما کمک می‌کند که مسیر موفقیت مالی را خیلی سریع‌تر طی کنید. وقتی دانش کافی داشته باشید، ریسک کردن به حداقل می‌رسد. وارن بافت جمله زیبایی دارد که می‌گوید:

ریسک کردن مربوط به زمانی است که دانش کافی وجود ندارد.

بنابراین اگر دنبال موفقیت مالی هستید باید هر چقدر که در توان دارید برای مطالعه و دریافت آموزش‌های مالی وقت بگذارید و آگاهی خود را در این زمینه بالا ببرید تا بتوانید چالش‌هایی که در زمینه کسب و کار و سرمایه‌گذاری برای شما به وجود می‌آید را خیلی راحت پشت سر بگذارید. برای آموزش دیدن حتماً برنامه‌ریزی کنید و روزانه ساعاتی را به مطالعه اختصاص دهید. هیچ‌گاه این مسئله را فراموش نکنید که هر چقدر دانش مالی شما بیشتر باشد، احتمال رشد و موفقیت شما در این زمینه بیشتر خواهد شد. کیم کیوساکی در کتاب زن پولدار جمله زیبایی دارد:

دو نوع ترس در زندگی همۀ انسان‌ها وجود دارد: ترس از شکست و ترس از ندامت.

اگر نمی‌خواهید که ترس از شکست(ترس از ریسک کردن) و ترس از ندامت وجود شما را فرابگیرد، باید اطلاعات خود را افزایش دهید؛ زیرا همین افزایش دانش است که باعث می‌شود هر موقعیت را به خوبی بشناسید و بتوانید به راحتی از پس چالش‌ها برآیید.

استقلال مالی، اساس هر شرافتی در زندگی است

 

خانمی که به همسرش یا هر کس دیگری وابسته باشد، نمی‌تواند عشق خود را به صورت کامل ابراز کند و به طرف مقابل نشان دهد؛ زیرا طرف مقابل تصور می‌کند که این خانم به خاطر پول دارد به او محبت می‌کند. این در حالی است که اگر این خانم از نظر مالی مستقل باشد، طرف مقابل به عشق حقیقی و واقعی او پرمی‌برد و او را باور می‌کند. کیم کیوساکی در کتاب زن پولدار می‌گوید:

تا زمانیکه اختیار کیف پول زنان دست خودشان نیست، آن‌ها محکوم به وابستگی هستند.

این صحبت خانم کیوساکی یک واقعیت محض است. اگر خانمی استقلال مالی نداشته باشد به تدریج شرافت و عزت نفس خودش را هر از دست می‌دهد و در نقش یک مادر و همسر هم نمی‌توان آن‌طور که باید و شاید ظاهر شود. بنابراین استقلال مالی یک از مهم‌ترین دستاوردهایی است که هر بانوی شریف باید به فکر کسب آن باشد. یکی دیگر از جملات زیبای کتاب زن پولدار جمله زیر است:

سال‌هاست که استقلال را یک نعمت بزرگ و اساس هر شرافتی در زندگی می‌دانم.

آزادی مالی برای شما قدرت به ارمغان می‌آورد

 

آزادی و استقلال مالی مزایای زیادی به همراه دارد. یکی از مزایای استقلال مالی این است که شما را به یک بانوی قدرتمند تبدیل می‌کند. چنین بانویی دیگر نیازی به راضی کردن دیگران ندارد؛ زیرا دارد مسیر رشد و پیشرفت را به بهترین شکل طی می‌کند و از هیچ بابتی نگران نیست.

یک بانوی قدرتمند می‌تواند در بسیاری از انتخاب‌های خودش عقل و منطق به خرج دهد و تصمیم‌های درست و هوشمندانه بگیرد ولی بانویی که استقلال مالی ندارد و قدرتمند نیست در هنگام انتخاب، همیشه محدودیت‌های خودش را به خاطر می‌آورد. بانویی که استقلال مالی ندارد در هنگام انتخاب همسر هم مشکل دارد و نمی‌تواند همسر ایده آل خودش را جذب کند.

آزادی مالی خیلی عالی است ولی راحت نیست

 

یکی از مسائلی که در زمینه استقلال مالی باید به آن توجه داشته باشیم این است که رسیدن به این نوع از آزادی کار آسانی نیست. ممکن است تاکنون بانوان زیادی باشند که برای آزادی مالی تلاش کرده باشند ولی در رسیدن به این هدف ناکام مانده‌اند. بنابراین بانوان نباید تصور کنند که دستیابی به چنین هدفی آسان و بدون دردسر است. رسیدن به آزادی نیاز به صبر، تلاش و پشتکار فراوان دارد.

بنابراین اگر برای چنین هدفی تلاش می‌کنید باید خودتان را برای هر پیشامد و مشکلی آماده کنید. از نظر خانم کیم کیوساکی، برخی بانوان فقط تا زمانی صبور هستند که همه چیز بر وفق مرادشان باشد ولی به محض اینکه مشکلات پدیدار می‌‎شوند، خودشان را کنار می‌کشند و ترجیح می‌دهند که با همان وابستگی قدیمی زندگی کنند.

چهار عامل برای تبدیل شدن به یک سرمایه‌گذار موفق

 

در صورتی که تمایل دارید در امر سرمایه‌گذاری موفق عمل کنید و خودتان را به عنوان یک بانوی موفق به دیگران معرفی کنید، باید همیشه چهار عامل کلیدی زیر را به خاطر داشته باشید:

همیشه به دنبال آموزش در حوزه مالی باشید.
قرار نیست که از همان ابتدای کار یک سرمایه‌گذار بزرگ با سرمایه میلیاردی باشید. برای شروع سرمایه‌گذاری، با یک سرمایه کوچک آغاز کنید و مطمئن باشید که وقتی تجربه شما زیاد شود، سود زیادی خواهید کرد و موفق خواهید شد که روزی یک سرمایه میلیاردی برای خودتان داشته باشید.
همیشه به فکر پس‌انداز باشید. پس ‌انداز کردن همان عاملی است که باعث می‌شود در زندگی خود موفق شوید و به استقلال مالی مورد نظر خود دست پیدا کنید.
آرامش خود را در منزل حفظ کنید. اگر یک بانوی خانه‌دار هستید و همسر و فرزندان شما نیاز به حضور شما دارند، نباید بدون توجه به نیاز آن‌ها به دنبال رسیدن به استقلال مالی بروید بلکه می‌توانید با سرمایه‌گذاری‌ها و کارهای کوچک هم به آزادی مالی برسید.

 

زنان در زمینه سرمایه‌گذاری موفق‌تر از آقایان هستند

 

مطالعات نشان می‌دهد که وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری به میان می‌آید میزان اشتباه زنان کمتر از مردان است. بر اساس پژوهش‌هایی که صورت گرفته است تنها 35 درصد از بانوان در سرمایه‌گذاری اشتباه می‌گذارند و سرمایه خودشان را از دست می‌دهند. این در حالی است که 47 درصد از آقایان در سرمایه‌گذاری خودشان اشتباه می‌کنند. این مسئله نشان می‌دهد که بانوان در زمینه سرمایه‌گذاری هم بهتر از آقایان عمل می‌‎کنند.

بهترین ترجمه کتاب زن پولدار اثر کیم کیوساکی

 

کتاب زن پولدار در واقع ترجمه Rich Woman است که در سال 2006 توسط کیم کیوساکی نوشته و منتشر شد. این کتاب به خاطر تمرکزی که بر روی بانوان داشت، خیلی سریع به زبان‌های مختلف از جمله زبان فارسی ترجمه شد. نشر معیار اندیشه کتاب زن پولدار را با ترجمه آقای داود نعمت الهی روانه بازار کرده است. این ترجمه روان باعث شده است که مخاطبان زیادی این کتاب ارزشمند و پرمغز را مطالعه کنند.

سخن پایانی

 

در این مقاله تلاش کردیم به خلاصه کتاب زن پولدار بپردازیم و درس‌های ارزشمندی که می‌توان از این کتاب گرفت را مرور کنیم. با مطالعه این کتاب ذهنیت شما در مورد استقلال و آزادی مالی تغییر خواهد کرد و خواهید فهمید که استقلال یک زن تا چه می‌تواند به موفقیت او در زندگی شخصی کمک کند. در صورتی که از این مقاله خوشتان آمد و از آن درس گرفتید، توصیه می‌کنیم خلاصه کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین را هم مطالعه کنید.

نظرتان راجع به این مقاله چیست؟ لطفاً نظرات خود را با ما و سایر کاربران آکادمی نسیم سبحان به اشتراک بگذارید.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.