کتاب قوانین ثروت یکی از کتاب‌های بسیار خوب در زمینه ثروتمند شدن است که توسط ریچارد تمپلار نوشته شده است. تمرکز این کتاب روی این مسئله است که چگونه پولدار شویم و بعد از پولدار شدن، چگونه پولدار باقی بمانیم؟ یکی از مسائلی که برای همه ما جذابیت دارد، رسیدن به ثروتی است که همیشه آرزوی آن را داریم ولی مسئله دیگری که کسی به آن توجه نمی‌کند این است که چگونه ثروتی که به دست می‌آورد را به شکلی حفظ کند که همیشه پولدار و ثروتمند باقی بماند. شاید پس از مطالعه کتاب قوانین ثروت به این نتیجه برسید که این اثر یکی از بهترین و ارزشمندترین کتاب‌هایی است که تاکنون در مورد ثروت و ثروتمند شدن نوشته شده است. این اثر ارزشمند به ما یاد می‌دهند که ثروتمندان با پول‌های خود چگونه کار می‌کنند. به عنوان مثال ثروتمندان چگونه از پول خود در مسیر خیرخواهانه استفاده می‌کنند؟ چگونه پول خود را سرمایه‌گذاری می‌کنند؟ چگونه از پولی که به دست می‌آورند، لذت می‌برند؟

تمامی این مسائل برای ما اهمیت دارد؟ اگر تصمیم داریم ثروتمند شویم، حتماً نباید کار دشواری انجام دهید بلکه کافی است همان کاری را انجام دهیم که افراد ثروتمند انجام می‌دهند. ریچارد تمپلار یا Richard Templar در کتاب قوانین ثروت یا The Rules of Wealth تمایل دارد راه و روش کسب ثروت، حفظ آن و طریقه استفاده از آن را به ما بیاموزد. در این مقاله تصمیم داریم به خلاصه‌ای از این کتاب بپردازیم و مسائل مهمی که در آن مطرح شده است را بررسی کنیم. نکاتی که در این مقاله و در کتاب قوانین ثروت می‌خوانید، همان موقع شما را ثروتمند نمی‌کند ولی این نکات به قدری مفید و سازنده است که احتمال موفقیت شما را چندین برابر می‌کند. به عبارت ساده‌تر با بکار بستن قوانین این کتاب می‌توانید به یک برنده واقعی تبدیل شوید.

آشنایی با ریچارد تمپلار ، نویسنده کتاب قوانین ثروت

 

ریچارد تمپلار، نویسنده‌ای توانا و انگلیسی است که تمامی کتاب‌های خود را در حوزه رشد و توسعه فردی نوشته است. او یک سری کتاب دارد که در این کتاب‌ها همواره تلاش می‌کند راه و روش موفقیت را به مخاطب خود آموزش دهد. وی در کنار کتاب قوانین ثروت ، کتاب‌های دیگری مانند قوانین زندگی، قوانین تربیت فرزندان و قوانین عشق را هم به رشته تحریر درآورده است. مطالعه آثار او واقعاً آموزنده و جذاب است؛ زیرا او صحبت‌های عجیب و غریب نمی‌کند و نمی‌خواهد که مخاطب به یک آدم فضایی تبدیل شود و با همه فرق داشته باشد. او در پی این است که به ما بگوید کافی است یک سری قوانین ساده و روشن را در زندگی خود به کار ببندیم تا به اهداف و آرزوهای خودمان دست پیدا کنیم. حال که با سبک و سیاق کار ریچارد تمپلار آشنا شدیم، زمان آن فرارسیده است که درس‌هایی از کتاب قوانین ثروت یاد بگیریم.

درس‌هایی از کتاب قوانین ثروت می‌توان گرفت

 

کتاب قوانین ثروت (The Rules of Wealth) همان‌طور که از نامش مشخص است، شامل یک سری قوانین (107 قانون) است که این قوانین به صورت کلی به پنج دسته تقسیم می‌شود:

فکر کردن مانند ثروتمندان و دستیابی به طرز فکر و نگرش ثروتمندان
ثروتمند شدن
پولدارتر شدن
ثروتمند ماندن
تقسیم ثروت با دیگران
شاید قوانینی که در این کتاب ارزشمند مطالعه می‌کنید، قوانین خیلی عادی و معمولی باشد ولی مطمئن باشید که با بکار بستن همین قوانین ساده و معمولی می‌توانید به اهداف و آرزوهای خودتان دست پیدا کنید. برخی از افراد می‌گویند کتاب‌های زیادی در مورد موفقیت خوانده‌ایم ولی تأثیر زیادی روی ما نگذاشته است. جمله زیبایی در کتاب قوانین ثروت وجود دارد که می‌تواند برای ما آموزنده باشد:

این‌که در مورد موفقیت می‌خوانید عالی است اما خواندن بدون عمل کردن به هیچ دردی نمی‌خورد.

آقای ریچارد تمپلار بر این باور است که رسیدن به ثروت و ثروتمند شدن کار چندان دشواری نیست ولی اکثریت مردم جهان هیچ‌گاه ثروتمند نمی‌شوند؛ چون اولاً برای رسیدن به ثروت تنبلی می‌کنند و ثانیاً عادت‌های مالی اشتباهی دارند و هنگام خرید کردن به جای پیروی از عقل، از احساسات خود پیروی می‌کنند. به همین خاطر است که کتاب قوانین ثروت می‌گوید:

مدیریت رفتار سخت‌ترین چیز در مورد ثروتمند شدن است.

در ادامه این بخش از مقاله قصد داریم چند درس مهم از این کتاب را با هم یاد بگیریم:

۱- برای ثروتمند شدن، مثل ثروتمندان لباس بپوشید

یکی از نکات مهمی که می‌تواند شما را ثروتمند جلوه دهد و کاری کند که دیگران با شما مانند یک ثروتمند رفتار کنند این است که ظاهری و پوششی مثل ثروتمندان داشته باشید. برای رسیدن به موفقیت لازم است قوی و مصمم به نظر بیایید و شخصیتی با اعتماد به نفس بالا داشته باشید. حتی باید طرز راه رفتنتان هم مثل افراد ثروتمند و پولدار باشد. ریچارد تمپلار نویسنده کتاب قوانین ثروت می‌گوید:

اولین باری که می‌خواستم برای مصاحبه شغلی به یک رستوران بروم، یک دست کت و شلوار عالی خریداری کردم و آنقدر روی خودم کار کردم تا شبیه هنرپیشه‌ها شدم. وقتی برای مصاحبه وارد رستوران شدم نه تنها مدیر رستوران بلکه کارکنان آن هم تحت تأثیر پوشش من قرار گرفته بودند.

وی در ادامه می‌گوید:

در نهایت با اینکه خیلی از فاکتورهای لازم برای قبول شدن در مصاحبه را نداشتم ولی مدیریت رستوران به خاطر همین طرز پوشش و رفتاری که داشتم من را پذیرفت. تا زمانی که در آن رستوران مشغول به کار بودم، همکارانم من را به عنوان یک فرد شیک‌پوش می‌شناختند و با من با احترام برخورد می‌کردند.

همین تجربه ساده نشان می‌دهد که شیوه برخورد و پوشش خیلی اهمیت دارد و در اکثر مواقع می‌تواند بسیار تأثیرگذار واقع شود. این را بدانید که اگر ظاهری مانند ثروتمندان داشته باشید، مانند یک شخص ثروتمند با شما برخورد می‌شود ولی اگر ظاهر فقرا را به خودتان بگیرید، قطعاً مانند یک شخص فقیر با شما برخورد می‌شود.

۲- مانند ثروتمندان فکر کنید

 

یکی از بخش‌های اصلی کتاب قوانین ثروت این است که باید مانند ثروتمندان فکر کنیم تا مانند ثروتمندان شویم. در این کتاب گفته می‌شود که برای فکر کردن مانند ثروتمندان باید کارهای زیر را انجام دهید:

اولین چیزی که باید بدانید این است که هر کسی در این جهان می‌تواند ثروتمند شود و برای رسیدن به ثروت خبری از شانس و احتمال نیست.
روی تعریف خودتان از ثروت کار کنید. ممکن است کسی معتقد باشد با داشتن کلی ملک و املاک و دارایی ولی بدون یک خواب درست و حسابی باز هم ثروتمند است ولی شخصی دیگر معتقد باشد کسی ثروتمند است که زندگی او متعادل باشد.
اهداف خودتان را تعیین کنید و به آن‌ها پایبند باشید.
واقع‌نگری را رها نکنید. بنشینید فکر کنید که ذهنیت شما در مورد پول چگونه است و باورهای شما در این زمینه از کجا نشئت می‌گیرد.
تعیین کنید که واقعاً ثروت را برای چه می‌خواهید؟ همچنین باید بدانید که پول، پول می‌آورد.
برخی تصور می‌کنند که پول راه حل تمام مشکلات است ولی وقتی به پول دست پیدا می‌کنند می‌بینند که هیچ مشکلی حل نشد و تازه مشکلات بیشتر هم شده است.
قرار نیست برای رسیدن به پول زیاد وارد شغلی شویم که باب میل ما نباشد و لازم باشد که از خواب شبمان هم بزنیم.
قرار نیست که برای رسیدن به پول، شرافت و انسانیت خودمان را زیر سوال ببریم. می‌توان مانند یک انسان شریف و با هویت انسانی به درآمد رویایی و عالی رسید.
این تفکرات اهمیت زیادی دارد. اگر بتوانید تفکرات افراد ثروتمند را داشته باشید احتمال ثروتمند شدن شما بالا می‌رود؛ چون در رسیدن به ثروت هیچ چیز مهم‌تر از طرز فکر و نگرش شما نیست. برای رسیدن به یک طرز فکر و نگرش ثروتمند، چند چیز می‌تواند خیلی موثر، مفید و سازنده باشد:

نوشتن اهداف کوتاه مدت و بلند
مطالعه کتاب های انگیزشی
تماشای فیلم های انگیزشی
معاشرت با افرادی که موفق هستند و به ثروتمند شدن فکر می‌کنند
مطالعه زندگی و سرگذشت افراد ثروتمند

۳- رابطه بین پول و شادی را درک کنید

 

یکی از مسائلی که در مورد پول اهمیت دارد و ما باید آن را به خوبی درک کنیم، رابطه‌ای است که بین پول و شادی وجود دارد. چیزهای زیادی وجود دارد که باعث می‌شود احساس بدبختی به ما دست بدهد. به عنوان مثال از دست دادن یک دوست و بیمار شدن باعث می‌شود احساس بدی به ما دست بدهد. برخی تصور می‌کنند که اگر پول داشته باشند می‌توانند همه مشکلات خودشان را حل کنند و در نتیجه دیگر دلیلی ندارد که احساس بدبختی سراغشان بیاید.

اجازه دهید در این بخش از مقاله یک سری نکات مهم را در مورد رابطه پول و شادی مطرح کنیم:

اگر منابع مالی خیلی کمی در اختیار داشته باشیم، ممکن است احساس بد و بدبختی سراغمان بیاید.
اگر منابع مالی‌مان خیلی زیاد و عالی باشد، باز هم از شر احساسات بد و منفی در امان نیستیم.
داشتن دارایی کم دلیل نمی‌شود که احساسات بد سراغمان نیاید.
برخورداری از دارایی‌های زیاد هم می‌تواند به احساسات بد و منفی منتهی شود.
اگر یکی از اهدافتان برای ثروتمند شدن این است که پول را به دست بیاورید تا از این راه، شادی هم به زندگی شما سرازیر شود باید این نکته را بدانید که پول و شادی لزوماً با هم همراه نیستند. برخی از مردم در حالت فقر و برخی دیگر در حالت رفاه و توانگری، شاد، خوشحال و راضی هستند. اگر تصور می‌کنید که ثروتمند می‌شوید و سپس قلبتان هم پر از شادی می‌شود، مطمئن باشید که ناامید خواهید شد. اگر فکر می‌کنید که با پول جوان‌تر، جذاب‌تر، زیباتر، فریباتر و قدرتمندتر به نظر می‌رسید، سخت در اشتباه هستید. ممکن است در ذهن خودتان یا دیگران این‌طور به نظر برسد ولی در واقعیت اصلاً از این خبرها نیست.

به همین خاطر است که بسیاری از روان‌شناسان بر این باور هستند که نباید از شادی، آرامش و خواب خوب خودمان بزنیم تا بتوانیم به پول برسیم. خیلی‌ها هستند که ابتدا خواب خود را می‌دهند تا اتاق خواب بخرند ولی وقتی اتاق خواب را خریدند باید دوباره به دکتر مراجعه کنند تا بتوانند خواب خود را بازیابند.

۴- دیدگاه خود نسبت به ریسک کردن را مشخص کنید

 

برخی از افراد به قدری با ریسک کردن راحت هستند که حاضرند مسکن خودشان را به فروش برسانند و صرف ریسک خودشان کنند. این ریسک ممکن است خیلی بالا یا متوسط باشد ولی به هر حال این شخص حاضر شده مسکن خود را بفروشد و دل به دریای طوفانی ریسک بزند. برخی دیگر از افراد هم حاضر به ریسک کردن نیستند و با وجود منابع مالی فراوانی که دارند حاضر نیستند که حتی یک دلار از پول خودشان را به خطر بیندازند. پیشنهاد کتاب قوانین ثروت به مخاطبان است که همیشه سطحی از ریسک را که با آن راحت هستند را بپذیرند.

میزان تمایل افراد به ریسک کردن به عوامل مختلفی مانند سن، تعهد نسبت به خانواده و دارایی‌ها و درآمد بستگی دارد. افرادی که جوان‌تر هستند، راحت‌تر ریسک می‌کنند. در صورتی که کسی تشکیل خانواده داده و فرزندان کوچک داشته باشد، قاعدتاً با احتیاط بیشتری عمل می‌کند. برای ریسک کردن حتماً نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

همیشه همه تخم مرغ‌های خودتان را در یک سبد نچینید.
ببینید که چقدر استرس و هیجان را می‌توانید تحمل کنید.
بیشتر تمایل دارید در چه زمینه‌هایی سرمایه‌گذاری کنید؟ دوست دارید سودتان کم باشد ولی سریع به دستتان برسد یا اینکه سود زیادی نصیبتان شود ولی لازم باشد که مدت طولانی‌تری صبر کنید؟

 

۵- پس‌انداز کردن را از جوانی به یک فرهنگ برای خودتان تبدیل کنید

 

یکی از قوانین موجود در کتاب قوانین ثروت به ما یاد می‌‎دهد که هیچ‌گاه برای ثروتمند شدن دیر نیست و حتی در پیری هم می‌توانیم به آرزوهای خودمان دست پیدا کنیم ولی قطعاً در جوانی رسیدن به آرزوها خیلی آسان‌تر است. اگر می‌خواهید از جوانی ثروتمند شوید باید پس‌انداز کردن را به یک فرهنگ برای خودتان تبدیل کنید. اگر خودتان جوان نیستید، فرهنگ پس‌انداز کردن را به عنوان یک هدیه به فرزندان خود بدهید. اگر کارآفرین باشید این فرهنگ را به صورت خودکار یاد می‌گیرید؛ چون فراز و نشیب روزگار شما را وادار به چنین طرز تفکری می‌کند. میزان پس‌انداز هم برای افراد مختلف متفاوت است. برخی 10 درصد و برخی 50 درصد درآمد خود را پس‌انداز می‌کنند.

۶- بیش از حد لازم از فرزندان خود در برابر فقر مواظبت و مراقبت نکنید

 

بسیاری از والدین عاشق و شیفته فرزندانشان هستند و به هیچ عنوان نمی‌توانند تحمل کنند که فرزندشان تحت فشار قرار بگیرد. این فشار می‌تواند شامل فشارهای جسمی و روانی باشد. یکی از فشارهایی که افراد به خصوص در سال‌های نوجوانی و جوانی ممکن است با آن روبرو شوند، فشار فقر است. والدین باید تلاش کنند که از فرزندان خود بیش از حد لازم در برابر فقر مراقبت نکنند. همین که انسان طعم فقر را بچشد و فشار ناشی از آن را تحمل کند، می‌فهمد که ثروتمند بودن خیلی بهتر از فقر است و در نتیجه برای رسیدن به ثروت تلاش می‌کند ولی اگر انسان این فشار را درک نکند، ممکن است آن‌گونه که باید و شاید برای پولدار شدن تلاش نکند و در نتیجه تا پایان عمر فقیر بماند.

۷- اگر می‌خواهید ثروتمند شوید باید هنر معامله را یاد بگیرید

 

از نگاه ریچارد تمپلار کسی که تصمیم دارد ثروتمند شود و به منابع مالی مورد نظر خودش دست پیدا کند، باید تصور اینکه از شغل ثابت خود پول دربیاورد و ثروتمند شود را کنار بگذارد. برای رسیدن به ثروت باید هنر معامله و خرید و فروش را یاد بگیرید. نگاهی به ثروتمندترین افراد جهان مانند جف بزوس و وارن بافت بیندازید. این دو نفر دو تن از کسانی هستند که بیشترین ثروت را در تمام جهان در اختیار خودشان دارند. این دو تن این ثروت عظیم را تنها از راه معامله و خرید و فروش کسب کرده‌اند. البته لازم نیست که از همان ابتدا کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید. می‌توانید مدتی برای شخصی دیگر کار کنید و وقتی به سرمایه کافی دست پیدا کردید، کسب و کار شخصی خودتان را راه اندازی کنید. در کتاب قوانین ثروت در این زمینه می‌خوانیم:

اگر می‌خواهید در زندگی خود به یک ثروتمند واقعی تبدیل شوید، راهی جز یاد گرفتن معامله، خرید و فروش ندارید.

بهترین ترجمه کتاب قوانین ثروت اثر ریچارد تمپلار

 

کتاب قوانین ثروت توسط انتشارات مختلفی در ایران وارد بازار شده است و یکی از بهترین ترجمه‌های این کتاب را آقای مهدی قراچه‌داغی انجام داده و نشر قطره آن را روانه بازار کرده است. این کتاب را می‌توانید به صورت آنلاین از انتشارات قطره تهیه کنید.

برای قرار گرفتن در مسیر ثروتمند شدن حتما کتاب قوانین ثروت را بخوانید

 

در کتاب قوانین ثروت ریچارد تمپلار به قوانین بسیار ارزشمندی اشاره می‌کند که نه تنها به ثروتمند شدن شما کمک می‌کند بلکه شما را در مسیر موفقیت قرار می‌دهد. همچنین تمپلار تکنیک‌هایی برای فروش و همچنین نحوه‌ی صحیح معرفی یک محصول را به شما توضیح می‌دهد که می‌توانید از این طریق کسب و کار خود را رشد دهید.

نظر شما درباره‌ی این کتاب چیست؟ شما چه قدر به قوانین ثروت پایبند هستید؟ پیشنهاد می‌کنیم حتما این کتاب را به طور کامل مطالعه کنید و نظرات خودتان را با و همراهان آکادمی نسیم سبحان در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.