کتاب قانون پنج ثانیه یکی از بهترین آثار ملانیا رابینز است که در زمینه موفقیت، رشد و توسعه فردی نوشته شده است. نویسنده این کتاب از مخاطبان خود می‌خواهد که شجاعت را در وجود خودشان تقویت کنند و با تمام وجود خود برای رسیدن به اهدافی که در سر دارند تلاش کنند. ملانیا رابینز در کتاب قانون ۵ ثانیه بیشتر روی شجاعت و تغییرات حاصل از آن در زندگی و کسب و کار تأکید دارد. او می‌گوید که اگر می‌خواهید اولین گام را به سوی موفقیت بردارید تنها پنج ثانیه فرصت دارید. ملانیا در این کتاب یک جمله مهم از والت دیزنی می‌گوید و آن جمله این است:

همه‌ی رویاهای ما می‌توانند به حقیقت بپیوندند، اگر شجاعت پیگیری آن‌ها را داشته باشیم.

عنوان انگلیسی کتاب قانون پنج ثانیه «The 5 Second Rule» است. این کتاب به قلم ملانیا رابینز در زمینه موفقیت، روان‌شناسی و مدیریت شخصی و کنترل خود نوشته شده است. در ایران ترجمه‌های مختلفی از این کتاب منتشر شده است که در ادامه به ترجمه‌های موجود از این کتاب خواهیم پرداخت. در خلاصه کتاب قانون پنج ثانیه اثر ملانیا رابینز ابتدا تصمیم داریم که با شخصیت این نویسنده موفق آشنا شویم و سپس خلاصه‌ای از مهم‌‎ترین نکات موجود در این کتاب را ارائه دهیم تا بتوانید با استفاده از این نکات تحولی بزرگ و عمیق در زندگی و کسب و کار خودتان به وجود بیاورید.

 

آشنایی با ملانیا رابینز نویسنده کتاب قانون ۵ ثانیه

 

ملانیا رابینز، یک نویسنده آمریکایی است که در سال 1968 به دنیا آمد. او در کنار نویسندگی، یک مجری عالی و یک سخنران انگیزشی توانا است. او کتاب قانون ۵ ثانیه را به عنوان یک کتاب تئوری ننوشته است. وی ادعا می‌کند که به کمک این قانون زندگی خودش را متحول کرده و وقتی دیده است که این قانون چقدر ارزش و کاربرد دارد تصمیم گرفته است آن را در قالب یک کتاب در اختیار دیگران قرار دهد.

وی می‌گوید قانون ۵ ثانیه وقتی به دادم رسید که زندگی‌ام از هر نظر رو به نابودی بود. کتاب قانون ۵ ثانیه تنها کتاب پرفروش و پرطرفدار او نیست. اولین کتاب او «گفتن من خوبم را متوقف کن» است. وی در سال 2014 موفق شد جایزه‌ای تحت عنوان «Gracie Award» دریافت کند. این جایزه در انجمن زنان آمریکا در حوزه رسانه آماده شده است. ملانیا رابینز در مورد کتاب قانون ۵ ثانیه می‌گوید:

قانون ۵ ثانیه نابغه، رهبر، ستاره‌ی موسیقی، ورزشکار، هنرمند و خلاصه عامل تغییر درون شما را بیدار می‌کند.

 

نگاهی کلی بر کتاب قانون ۵ ثانیه

 

در جای جای کتاب قانون ۵ ثانیه می‌توانید کلمه شجاعت را ببینید. نویسنده از مخاطب خودش می‌‎خواهد که برای تغییر در زندگی شجاعت به خرج بدهد. او می‌گوید:

می‌توانید شجاعت یا راحتی را انتخاب کنید، اما نمی‌توانید هر دو را داشته باشید.

اگر به این جمله فکر کنید، خواهید دانست که ملانیا رابینز از مخاطب می‌خواهد که برای رسیدن به موفقیت و تحقق بخشیدن به رویاهای خودش، باید از ناحیه راحتی خارج شود و شجاعت وارد شدن به دایره ترس‌ها را داشته باشد.

دنیا به کسانی پاداش می‌دهد و به کسانی کمک می‌کنند که رشد و پیشرفت کنند که این شجاعت را داشته باشند که دل را به دریا بزنند و شروع کنند و از شکست هیچ ترس و هراسی نداشته باشند. قانون پنج ثانیه یک قانون بسیار ساده و ابتدایی است که می‌گوید:

اگر یک ایده به ذهنتان خطور کرد که با آن ایده می‌توانید به اهداف و رویاهای خود برسید، تنها پنج ثانیه فرصت دارید که به صورت فیزیکی کاری برای آن ایده انجام دهید. اگر پنج ثانیه گذشت و از نظر فیزیکی کاری برای آن ایده انجام ندادید، مغزتان به صورت خودکار آن ایده را از بین خواهد برد.

البته دلیل اینکه مغز ایده‌ای که ظرف ۵ ثانیه برای آن کاری انجام ندهید را از بین می‌برد هم مشخص است. مغز برای حفاظت و نگهداری از ما کاری می‌کند که کارهای پرزحمت و پردردسر را انجام ندهیم و خودمان را به زحمت و دردسر نیندازیم. مغز از ما می‌خواهد که همیشه در همین وضعیت کنونی باقی بمانیم و رشد و پیشرفت نکنیم و خود را در وضعیت خطر قرار ندهیم. به همین خاطر است که وقتی یک ایده جدید به ذهنمان می‌رسد مغز خیلی سریع می‌گوید: اگر نتوانستی چه می‌شود؟ با ورود به این کار ممکن است آسیب ببینی! حال اگر ظرف ۵ ثانیه از نظر فیزیکی کاری برای ایده خود انجام دهیم، قدرت منفی‌گرایی مغز کمتر می‌شود.

در کتاب قانون پنج ثانیه از مخاطب خواسته می‌شود که وقتی به کاری فکر می‌کنید، ایده‌ای به ذهنتان می‌رسد و یا برای انجام یک کار اشتیاق پیدا می‌کنید، خیلی سریع قانون پنج ثانیه را به کار ببندید. به این صورت که از پنج تا یک را به صورت معکوس بشمارید و خیلی سریع برای ایده یا کار مورد علاقه خودتان کاری انجام دهید. مهم نیست که این کار کوچک یا بزرگ باشد. حتی اگر یک یادداشت یا برنامه‌ریزی ساده هم انجام دهید، یک گام مهم در جهت رسیدن به موفقیت برداشته‌اید. اگر این کار را انجام دهید مطمئن باشید که ذهنتان روی ایده‌ای که در ذهن دارید متمرکز می‌شود و از افکار منفی و ناامیدکننده دور خواهد شد.

 

شمارش معکوس از پنج یا یک؛ یک وِردِ بی‌نظیر

 

درست است که از نظر ظاهری شمارش معکوس از پنج تا یک تأثیری در زندگی ندارد ولی با این ورد عالی می‌تواند شجاعت موجود در وجود خود را بیشتر کنید و حتی یک گام ساده برای رسیدن به موفقیت بردارید. اگر می‌خواهید زندگی خودتان را عوض کنید، لازم نیست کارهای خیلی بزرگ و مهم انجام دهید. کافی است یک سری کارهای کوچک را انجام دهید تا ببینید چه تأثیر بزرگی بر زندگی شما می‌گذارد. ورد شمارش معکوس از پنج تا یک به شما فشاری وارد می‌کند تا بتوانید اهداف و آرزوهای خودتان را دنبال کنید.

 

کتاب قانون پنج ثانیه ، یک سلاح برای نبرد با هر عامل حواس‌پرتی

 

شبکه‌های اجتماعی آمدند تا روابط انسان‌ها را بیشتر و بهتر کنند و به آن‌ها این امکان را بدهند که به هم نزدیک‌تر شوند. این در حالی است که امروزه این شبکه‌ها به ابزاری مهم برای حواس‌پرتی تبدیل شده‌اند و جلوی رشد و پیشرفت انسان‌ها را گرفته‌اند. اکنون بسیاری از نویسندگان، پژوهشگران و دانشمندان دارند به این فکر می‌کنند که حواس‌پرتی ناشی از این شبکه‌ها را در زندگی انسان کمتر کنند.

فردی که می‌خواهد کار خود را رأس ساعت 7 صبح آغاز کند، ممکن است وارد شبکه‌های اجتماعی شود و گذر زمان را متوجه نشود. ناگهان سرش را از گوشی برمی‌دارد و می‌بیند که یک ساعت گذشته است. قانون پنج ثانیه به ما کمک می‌کند که جلوی این حواس‌پرتی را بگیریم و رأس ساعت 7 صبح از 5 تا 1 را به صورت معکوس بشماریم و سریع کارمان را شروع کنیم و به هیچ عامل دیگر فکر نکنیم.

اگر حواس‌پرتی در وجود ما پا بگیرد باعث می‌شود نتوانیم زمان خودمان را مدیریت کنیم و با دست دست کردن لحظه‌ها و فرصت‌ها را یکی پس از دیگری از دست بدهیم. اگر بتوانیم برای مقابله با تمامی عادت‌های ناسالم از قانون پنج ثانیه استفاده کنیم، مطمئناً موفق خواهیم شد. بنابراین وظیفه ما این است که قانون پنج ثانیه را به یک سبک زندگی و عادت همیشگی برای خودمان تبدیل کنیم.

 

کنترل اقدامات به جای کنترل احساسات

 

یکی از معروف‌ترین و بهترین جملات کتاب قانون پنج ثانیه این است:

شما نمی‌توانید احساسات خودتان را کنترل کنید ولی همیشه می‌‎توانید اقدامات خود را مدیریت و کنترل کنید.

یک سری تکنیک‌های روان‌شناسی وجود دارد که قدرت قانون ۵ ثانیه را به ما نشان می‌دهد. به عنوان مثال به ما گفته می‌شود که وقتی عصبانی می‌شوید کافی است از یک تا ده را بشمارید تا به تدریج آرام شوید. همچنین می‌گویند اگر می‌خواهید از تخته شیرجه به درون استخر بپرید، ممکن است جرئت و شجاعت لازم را نداشته باشید. کافی است از یک تا سه بشمارید و از روی تخته به درون استخر شیرجه بزنید.

دلیل اصلی استفاده از این روش‌های روان‌شناسی این است که این ترفندها به ما کمک می‌کند که روی چیزهایی که می‌خواهیم انجام دهیم تمرکز کنیم و از تمامی پیامدهایی که تمایلی به آن‌ها نداریم دل بکنیم. این روش‌ها شجاعت لازم برای محقق کردن اهداف و رویاها را به ما می‌دهند. در کتاب قانون پنج ثانیه یک نکته مهم در مورد شجاعت وجود دارد:

شجاعت، از حقوق طبیعی ماست. درون همه‌ی ماست. فقط منتظر است که کشفش کنید. شجاعتتان را کشف کنید تا از پس انجام و تجربه‌ی هرچه آرزو دارید، برآیید.

شاید یکی از مهم‌ترین درس‌های کتاب قانون پنج ثانیه این باشد که ممکن است نتوانیم تسلطی بر احساسات خودمان داشته باشیم ولی این قدرت و توانایی را داریم که اقداماتی که انجام می‌دهیم را تحت سلطه خودمان درآوریم. اکثر مردم ورزشکاران قهرمان را ستایش می‌کنند و وقتی می‌بینند که این افراد از محدودیت‌های یک انسان فراتر می‌روند شگفت‌زده می‌شوند.

این در حالی است که انسان‌های معمولی هم می‌توانند با تمرین از محدودیت‌های خودشان فراتر بروند. برخی از افراد از جمله ورزشکاران وقتی احساس می‌کنند که خسته هستند، می‌دانند که خستگی فقط یک احساس است ولی می‌توانند این احساس را از خودشان دور کنند و به کار و تلاش ادامه دهند. ورزشکاران موفق به خوبی می‌دانند که چیزهایی مثل خستگی فقط یک تلقین است و به راحتی می‌توان به این تلقین‌ها غلبه کرد.

آنتونیو داماسیو یکی از متخصصان و دانشمندان حوزه عصب‌شناسی است. او بر این باور است انسان‌ها 95 درصد از تصمیم‌های خودشان را از طریق عواطف و احساساتشان می‌گیرند. اگر به دنبال پیشرفت و رسیدن به موفقیت هستیم باید احساسات خودمان را در هنگام تصمیم‌گیری کنار بگذاریم و به جای احساسات، منطق هدف‌محور خود را به کار بگیریم.

داماسیو پژوهش‌های زیادی روی انسان و سیستم عصبی او انجام داد و در نهایت به این باور رسید که انسان یک ماشین احساساتی است که می‌تواند تفکر کند. در واقع خیلی از ما به جای اینکه فکر و اقدام کنیم، احساس و اقدام می‌کنیم. بنابراین احساسات، تأثیر زیادی روی انسان دارند. یکی از راه‌های مقابله با احساسات این است که از قانون ۵ ثانیه استفاده کنید. وقتی می‌بینید که ایده‌ای به ذهنتان خطور کرد، اجازه ندهید که احساسات مغز شما را تحت تأثیر قرار دهند. در این مواقع قانون پنج ثانیه را به کار بگیرید و معجزه را با چشمان خودتان مشاهده کنید.

 

به جای احساس نگرانی، احساس شکرگزاری و قدردانی داشته باشید

 

پژوهشگران زیادی روی افراد سالمند کار کردند تا ببینند چه نکته‌ای بین تمام این افراد مشترک است. جالب است که همه این افراد سالمند احساس می‌کردند که بخش زیادی از عمر گران‌بهای خودشان را صرف نگرانی‌های بیهوده کردند در حالی که مسائلی که نگرانش بودند هیچ گاه اتفاق نیفتاد.

مطالعات روان‌شناسی نشان داده است که 98 درصد از مسائلی که نگرانشان هستیم هیچ‌گاه رخ نمی‌دهند و اتفاق نمی‌افتند. بنابراین هر گاه نگرانی به سراغمان آمد باید از قانون پنج ثانیه استفاده کنیم؛ یعنی از پنج تا یک بشماریم و سپس خیلی سریع به این موضوع فکر کنیم که چه چیزی وجود دارد که بابت آن قدردان و شکرگزار باشیم؟ چه چیزی را می‌توانیم به یاد بیاوریم که بابت آن از خداوند قدردانی و سپاس‌گزاری کنیم؟

 

هیچ‌گاه زمان مناسب برای انجام یک کار از راه نمی‌رسد

 

خیلی از افراد بر این باور هستند که باید بهترین زمان یا همان زمان مناسب برای انجام یک کار از راه برسد تا آن کار کار را انجام دهند. به عنوان مثال وقتی به فکرمان می‌رسد که برای رسیدن به یک هدف تلاش کنیم و همه چیز را برای رسیدن به هدف خودمان آماده کنیم، ناگهان به این فکر می‌افتیم که باید صبر کنیم تا زمان مناسب برای انجام آن کار از راه برسد. بگذارید یک مسئله را بی‌پرده با شما در میان بگذاریم. زمان مناسب و بهترین زمان هیچ‌گاه از راه نمی‌رسد؛ چون بهترین زمان برای انجام هر کاری همین الآن است. زمان مناسب و بهترین زمان فقط و فقط یک بهانه است. ملانیا رابینز در کتاب قانون پنج ثانیه به روشنی دلیل این مسئله را در قالب سه علت برای ما توضیح می‌دهد:

تغییرات همیشه جدید هستند و هر لحظه ممکن است شرایط جدیدی به وجود بیاید.
تغییرات و اوضاع همیشه پر از شک و تردید و عدم قطعیت هستند. حتی در زمان مناسب هم ذهن ما پر از ترس و تردید است.
تغییرات همیشه ترسناک هستند. اینکه از بهانه «بهترین زمان» استفاده می‌کنیم، دلیلش این است که از تغییر، ترس داریم و نمی‌دانیم که این تغییر در نهایت به کجا ختم می‌شود.
کاهش وزن، رسیدن به درآمد بیشتر و رشد و پیشرفت همیشه ترسناک هستند ولی این را بدانید که هیچ وقت آن فردایی که انتظارش را می‌کشید نخواهد آمد و زندگی شما را متحول نخواهد کرد بلکه این شما هستید که باید آغاز کنید و موفقیت را برای خودتان رقم بزنید.

 

پنج عنصر مهم کتاب قانون پنج ثانیه

 

کتاب قانون پنج ثانیه از پنج عنصر مهم و حیاتی تشکیل شده است. این پنج عنصر عبارت است از:

وقتی یک ایده، الهام یا ندای درونی از راه می‌رسد، بدانید که این صدای قلب شما است و از محل علاقه و اشتیاق شما برخواسته است. پس باید به آن گوش دهید.
به این نکته دقت داشته باشید که نباید به همه نداها و صداهای درونی خودتان توجه کنید. وظیفه شما این است که تنها به آن دسته از تفکراتی اهمیت بدهید که با اهداف شما سازگاری دارند و شما را به اهداف و رویاهایی که در ذهن خود دارید می‌رسانند.
اگر کاری دارید که مهم است و باید آن را به انجام برسانید، به هیچ عنوان کوتاه نیایید و از انجام دادن آن کار سر باز نزنید. کافی از 5 تا 1 را بشمارید و سپس انجام دادن کار را آغاز کنید.
حتماً وقتی یک ایده به ذهنتان رسید، ظرف ۵ ثانیه ابتدایی یک کار فیزیکی برای تحقق بخشیدن به ایده خودتان انجام دهید وگرنه مطمئن باشید که ایده شما سوخت خواهد شد.
در صورتی که ۵ ثانیه طلایی را از دست بدهید و هیچ کاری برای ایده خودتان انجام ندهید، ذهنتان به صورت خودکار آن ایده را نابود خواهد کرد.

 

بهترین ترجمه کتاب قانون ۵ ثانیه اثر ملانیا رابینز

 

کتاب قانون پنج ثانیه یکی از بهترین آثار ملانیا رابینز است. این کتاب در کشور ما چندین بار و توسط مترجمان توانمندی ترجمه شده است. تقریباً تمامی ترجمه‌هایی که برای این کتاب به بازار عرضه شده، خوب و قابل قبول هستند ولی اگر بخواهیم بهترین ترجمه کتاب قانون ۵ ثانیه را معرفی کنیم، باید ترجمه آقای افشین چایچی نصرتی از نشر نوین را به شما معرفی کنیم. عنوان کامل و اصلی این کتاب «قانون ۵ ثانیه – زندگی، کار و اعتماد به نفستان را با شجاعت هر روزه دگرگون کنید» است. در صورتی که تمایل به خرید این کتاب دارید به نشر نوین مراجعه کنید.

 

سخن پایانی

 

دیگر غبطه خوردن به موفقیت دیگران کافی است. اگر ایده‌های بی‌نظیری به ذهنتان می‌رسد ولی هیچ کاری برای محقق کردن آن‌ها نمی‌کنید، زمان آن رسیده است که قانون پنج ثانیه را به کار ببندید و با این قانون زندگی خودتان را متحول کنید. در صورتی که از این کتاب و خلاصه آن خوشتان آمد، بد نیست کتاب برتری خفیف اثر جف اولسون را مطالعه کنید. نظرتان در مورد خلاصه کتاب قانون پنج ثانیه چیست؟ کدام کتاب توانسته است به شما کمک کند که از وقت تلف کردن دست بردارید و یک کام به سمت اهداف و رویاهای بروید؟ آن کتاب را به ما و سایر کاربران آکادمی نسیم سبحان معرفی کنید.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.