کتاب مینیمالیسم دیجیتال اثر کال نیوپورت است که یکی از کتاب‌های پرفروش NYTimes نیز به حساب می‌آید. نیوپورت که نویسنده کتاب پرفروش و معروف کار عمیق است، در این کتاب به فلسفه‌ی استفاده از دنیای دیجیتال می‌پردازد. او این مسئله را از چندین جهت بررسی می‌کند و به توضیح حذف مسائل غیرضروری و توجه به مسائل ضروری می‌پردازد.

 

مینیمالیسم دیجیتال

 

زندگی در دنیای مدرن و استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند تا حد زیادی اعتیادآور باشد؛ بنابراین باید فلسفه‌ی استفاده از هر کدام از این فناوری‌ها را بیاموزیم. نیوپورت در کتاب خود این کار را مینیمالیسم دیجیتال نامگذاری می‌کند و معتقد است مینیمالیسم دیجیتال ، کلید اصلی یک زندگی متمرکز در یک جهان پرهیاهو است.

 

مینیمالیست‌های دیجیتال چه افرادی هستند؟

 

مینیمالیست‌های دیجیتال در اطراف ما حضور دارند. آن‌ها بسیار آرام هستند و می‌توانند ساعت‌ها بدون آنکه به گوشی خود نگاه کنند به گفتگو بپردازند. آن‌ها می‌توانند خودشان را خواندن یک کتاب غرق کنند و یا به تکمیل پروژه‌های تجاری خود بپردازند. این افراد می‌توانند هر روز صبح را به دویدن اختصاص دهند و یا از روز تعطیل خود بهترین استفاده را کنند. این افراد بدون آنکه نیازی به ثبت‌کردن لحظه‌ها داشته باشند، می‌توانند زمان بسیار خوب و خوشی را با دوستان و یا خانواده خود سپری کنند.

 

اصول مینیمالیسم دیجیتال

 

نیوپورت در کتاب مینیمالیسم دیجیتال به سه اصل اشاره می‌کند:

درهم‌ریختگی پر هزینه است. به‌هم ریختن زمان و استفاده از دستگاه‌ها، برنامه‌ها و خدمات مختلف، هزینه‌های منفی را برای شما ایجاد می‌کند.
بهینه‌سازی مهم است. برای بدست آوردن مزیت باالقوه فناوری‌ها، لازم است بدانید که چگونه از این فناوری استفاده کنید.
به رفتار خود متعهد می‌باشند. مینیمالیست‌های دیجیتال بسیار متعهد هستند و به خوبی می‌دانند که چگونه نسبت با فناوری‌های جدید در تعامل باشند و رفتار کنند.

 

بر روی Like یا دوست داشتن کلیک نکنید

 

یکی از راه‌هایی که شما را از روابط زنده و واقعی دور می‌کند، استفاده زیاد از شبکه‌های اجتماعی است. یک نشست چهره به چهره را با یک پیام فوری جایگزین کنید. صدا و چهره‌ی افراد از عواملی هستند که مغز ما به‌وسیله آن‌ها تکامل می‌یابد. یک قانون برای خود ایجاد کنید تا دیگر از شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک ابزار برای ایجاد روابط کم کیفیت استفاده نکنید.

 

زمانی را به تنهایی سپری کنید

 

سعی کنید همیشه برای خودتان ارزش قائل شوید و زمانی را به دور از اضطراب ناشی از اینترنت سپری کنید. دوزهای منظم تنهایی، ذهن شما را آزاد می‌کنند. تلفن خود را در خانه قرار دهید و مدتی را بدون استفاده از آن سپری کنید. همچنین می‌توانید به سراغ پیاده‌روی‌های طولانی بدون تلفن همراه بروید. سعی کنید هنگام مواجه با تصمیمات پیچیده، احساسات سخت یا ایده‌هایی که به ذهنتان می‌رسد، نامه‌هایی را برای خودتان بنویسید.

 

به مخالفت با «اقتصاد توجه» بپردازید

 

یکی از مواردی که نیوپورت در کتاب خود مطرح می‌کند این است که فناوری‌ها و ابزارهای بسیاری، با جلب توجه شما پول عظیمی بدست می‌آورند. نیوپورت تحقیقاتی را در این زمینه انجام داده‌است و معتقد است افراد در هفته تنها ۲۰ الی ۳۰ دقیقه نیاز دارند تا حساب فیسبوک خود را چک کنند اما میانگین استفاده از این شبکه‌ی اجتماعی، ۳۵۰ دقیقه در هفته است. او معنقد است که این زمان را می‌توان با فعالیت‌های سودمندتری جایگرین کرد. «اقتصاد توجه» بخش تجاری را توصیف می‌کند که باعث جلب پول از جانب مصرف‌کنندگان می‌شود.

 

اوقات فراغت خود را از دست ندهید

 

سعی کنید به جای آنکه در شبکه‌های دیجیتالی و اینترنتی غرق شوید، اوقات فراغت با کیفیتی را به جای آن‌ها جایگزین کنید. شما می‌توانید هر هفته به تعمیر یا ایجاد یک چیزی بپردازید، در گروه‌هایی مانند لیگ‌های ورزشی و یا آمادگی جسمانی عضو شوید، یک برنامه فصلی را دنبال کنید و سپس یک برنامه تفریحی هفتگی را برنامه‌ریزی کنید.

 

درباره کال نیوپورت نویسنده کتاب مینیمالیسم دیجیتال

 

کال نیوپورت استاد علوم کامپیوتر است و در دانشگاه جرج تاون تدریس می‌کند. او همچنین نویسنده پرفروش NYTimes نیز می‌باشد و کتاب‌های معروفی از جمله کار عمیق را نوشته است. او که خود به خوبی به حوزه فناوری و تکنولوژی مسلط است، هرگز به رسانه‌های اجتماعی وارد نشده و از آن‌ها استفاده نکرده‌است.

 

بهترین ترجمه کتاب مینیمالیسم دیجیتال

 

بهترین ترجمه‌ی کتاب مینیمالیسم دیجیتال متعلق به انتشارات میلیکان است که توسط سمانه پرهیزکاری ترجمه شده‌است. ترجمه‌ی کتاب کار عمیق نیز یکی از ترجمه‌های بسیار خوب این انتشارات می‌باشد.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.