کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین یکی از بهترین کتاب‌هایی است که تاکنون در حوزه توسعه و رشد فردی نوشته شده است. محوریت این کتاب قانون جذب و قدرت کلام است. با خواندن این کتاب متوجه خواهید شد که با همین کلام روزمره‌ای که دارید می‌توانید زندگی خودتان را به کلی متحول کنید. در لیست کتاب‌هایی که تاکنون در آکادمی نسیم سبحان به شما معرفی شده است، کتاب چهار اثر یک معجزه واقعی است و می‌توان از این کتاب به عنوان یک بازوی معنوی در حوزه موفقیت یاد کرد. یکی از بهترین راه‌ها برای طی کردن مسیر موفقیت این است که کتاب‌های خوب و آموزنده بخوانیم. در این کتاب‌ها مطالب بسیار خوبی وجود دارد که اگر بتوانیم در زندگی خودمان به کار ببندیم دستیابی به اهداف خیلی آسان‌تر و سریع‌تر خواهد شد. در ادامه این مقاله تصمیم داریم به خلاصه کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین بپردازیم و درس‌هایی که می‌توان از این کتاب انگیزشی گرفت و در زندگی به کار بست را با هم یاد بگیریم و مرور کنیم. پس اگر تمایل به یادگیری این درس‌ها دارید تا پایان این مقاله با ما همراه شویم.

 

درباره‌ی فلورانس اسکاول شین؛ نویسنده کتاب چهار اثر

 

کتاب چهار اثر در واقع مجموعه‌ای از چهار کتاب کوچکتر است که هر چهار کتاب توسط خانم فلورانس اسکاول شین نوشته شده است. نام این نویسنده به انگلیسی «Florence Scovel Shinn» است. او در 24 ماه سپتامبر سال 1871 در یک خانواده فیلادلفیایی چشم به جهان گشود. این نویسنده آمریکا به عنوان یک هنرمند مشهور و صاحب‌سبک شناخته می‌شود. او در آثار خودش به جنبه معنوی و روحانی انسان اهمیت زیادی داده است. روش او در زندگی شفا بخشیدن به بیماران و کمک به افراد نیازمند از طریق مسائل معنوی و متافیزیکی بود.

وی سال‌های سال در شهر نیویورک آمریکا در زمینه علوم الهی تدریس می‌کرد. وی در تمام عمر کوشید که مردم را متوجه اهمیت و جایگاه معنویت کند. وی در حوزه نوشتن هم همیشه تلاش کرد با قلم خود پیام معنویت را به مردم سراسر جهان برساند. شاید او هیچ گاه فکرش را هم نمی‌کرد که مطالب او تحت عنوان چهار اثر در تمام جهان منتشر شود. تنها در ایران این کتاب 60 بار چاپ شده است.

اگر بخواهیم اصلی‌ترین دلیل موفقیت و پیروزی او را بیان کنیم باید به صمیمت لحن و شیوایی قلم وی اشاره کنیم. او همیشه خودش بود و به هیچ عنوان اجازه نمی‌داد که سادگی از او فاصله بگیرد و همین موضوع نفوذ او را دوچندان می‌کرد. وی در نهایت در سال 1940 چشم از جهان فرو بست و یاد خود را در جان تمام علاقمندان به معنویت جاودانه کرد. اگر علاقه دارید درس‌های این آموزگار معنویت و موفقیت را یاد بگیرید و در زندگی و کسب و کار خودتان به کار ببندید تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

 

معرفی کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین و درس‌هایی از آن

 

کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین همان طور که از اسمش پیداست در واقع مجموعه کاملی از چهار کتاب کوچک‌تر است که وقتی به جلد این کتاب نگاه کنید، نام این چهار اثر روی آن نوشته شده است. این چهار اثر عبارت است از:

بازی زندگی و راه این بازی
کلام تو عصای معجزه‌گر تو است
در مخفی توفیق
نفوذ کلام
کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین در سال 1989 جمع‌آوری شد و به رشته تحریر درآمد. هر کدام از چهار کتاب فوق در سالی جداگانه نوشته شده است. بازی زندگی و راه این بازی متعلق به سال 1925، کلام تو عصای معجزه‌گر تو است مربوط به سال 1928، در مخفی توفیق محصول سال 1940 و نفوذ کلام در سال 1959 نوشته شده است. در ادامه این مقاله قصد داریم هر کدام از این چهار اثر را بررسی کنیم و ببینیم که در زندگی خودمان چه درس‌هایی می‌توانیم از این آثار بگیریم.

 

بازی زندگی و راه این بازی

 

خانم فلورانس اسکاول شین در این کتاب جمله‌ای زیبا دارد که درس مهمی به ما می‌دهد:

شاید همین یک جمله بتواند مشخص کند که فلورانس اسکاول شین می‌خواهد در اولین بخش از کتاب چه بگوید. او می‌خواهد بگوید که باید مراقب رفتارمان باشیم؛ زیرا از هر دست بدهیم از همان دست پس خواهیم گرفت. او بر این باور است که زندگی دقیقاً همان چیزی است که ما به آن فکر می‌کنیم و در ذهن ما می‌گذرد.

اگر با زندگی بجنگیم، او هم از خود دفاع می‌کند و با ما شروع به جنگیدن می‌کند و اگر راه و روش نیکی را در پیش بگیریم، با ما به خوبی و نیکی برخورد خواهد کرد. فلورانس به طور صریح و روشن بیان می‌کند که اگر در زندگی خود از معنویات استفاده نکنید، قطعاً با چالش‌های گوناگونی مواجه خواهید شد؛ زیرا راه و رسم بازی زندگی به گونه‌ای است که باید خودتان را به معنویات و ابزارهای روحانی مجهز کنید.

در زندگی از نیروی تخیل خودتان استفاده کنید. اگر از این نیرو کمک بگیرید مطمئن باشید که دیر یا زود آن‌چه که در تخیلتان می‌گذرد در واقعیت هم عملی خواهد شد. بنابراین درسی که اولین اثر به ما می‌آموزد این است که قانون جذب را به بهترین شکل ممکن در زندگی خودمان به کار بگیریم. در واقع هر چه می‌خواهید به آن برسید را به روشنی در ذهن خودتان تجسم کنید و این احساس را داشته باشید که به هدف خودتان دست پیدا کرده‌اید.

باید اساس زندگی خودمان را بر خیر و صلاح بگذاریم. در واقع باید تمام تلاشمان را بکنیم که تنها به خیر و نیکی فکر کنیم و تصویر و تجسم شر و بدی را از خیال و تصور خودمان بیرون ببریم. هر فکر و تصوری که داشته باشیم، مطمئن باشید که دیر یا زود در زندگیمان ظاهر خواهد شد. اسکاول شین می‌گوید که فردی را دیده که همیشه از یک بیماری نادر هراس داشته و همیشه در مورد آن مطالعه می‌کرده است. این بیماری پس از مدتی در بدون او پدیدار شد و او به این صورت بود که قربانی تخیل و تصور خودش شد.

 

کلام تو عصای معجزه گر تو است

 

همان‌گونه که از عنوان این بخش مشخص است، کلام عصای معجزه‌گری برای ما محسوب می‌شود که می‌تواند همه چیز را در زندگی ما متحول کند. مثال‌های بسیار زیادی می‌توان زد. در صورتی که روزی اوضاع بر وفق مراد شما نباشد ولی شما آرامش خودتان را حفظ کنید و دقیقاً مثل روزی که همه چیز خوب است به سلامتی خودتان اهمیت بدهید و از الفاظ درست و همراه با شادی و امید استفاده کنید، تازه خواهید فهمید که اصلی زندگی همیشه همین بوده است و شما به مقام تسلط دست پیدا کرده‌اید. آن‌گاه کلام شما به عصای معجزه‌گری تبدیل می‌شود که می‌تواند هر شرایط ناآرامی را به وضعیتی آرام و درست تبدیل کند.

همیشه بدانید که هر چه می‌گویید بر ذهن شما تأثیر می‌گذارد و دیر یا زود در زندگی شما پدیدار خواهد شد. پس هیچ‌گاه تلاش نکنید که از کلام و سخنان خود بر علیه خودتان استفاده کنید. در این قسمت از کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین یک عبارت تأکیدی وجود دارد که باید همیشه با خودمان تکرار کنیم و مطمئناً تأثیرگذار خواهد بود. شک نکنید!

اکنون هزاران هزار نیکی، از هزاران هزار راه به سویم می‌آید.

فلورانس در این کتاب کلماتی بسیار زیبا و دلنشین دارد. او به مخاطب خود اطمینان می‌دهد که ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که خداوند روزی ما را در آن تأمین کرده و هر چه آرزویش را داریم پیشاپیش در برابر روی ما قرار داده است. کلام ما به قدری قدرتمند است که نقش کلید را برای این روزی‌ها و آرزوها ایفا می‌کند. می‌توانیم با سخنان خوب خودمان هر چه دوست داریم را به سمت خودمان بکشیم. در ادامه به یکی از جملات تأکیدی که در این زمینه وجود دارد، اشاره شده است:

خدای من خدای وفور برکت است و اکنون هر ناز و نعمتی را که آرزومند یا نیازمند باشم و بیش از آن را نیز به من عطا می‌کند.

 

شاد بودن، کلید خوشبختی است

 

در این کتاب می‌خوانیم که شادی و خوشبختی‌ همیشه در کنار هم هستند. این جمله واقعاً مهم است و به ما نشان می‌دهد که اوضاعی که داریم چندان در احساس ما در زمینه خوشبخت بودن یا نبودن تأثیری ندارد. هر گاه شاد باشیم پس از مدتی خوشبختی را هم در کنار خودمان خواهیم داشت و شاد و خوشبختی حاصل اعتماد و ایمان کامل به خداوند است. جای که ترس و وحشت وجود دارد خبری از شادی و خوشبختی نیست و در واقع آن‌جا هما جایی است که ایمان به خدا وجود ندارد.

 

امید با ایمان چه تفاوتی دارد؟

 

در بخشی از این کتاب به تفاوت جالبی که بین امید و ایمان وجود دارد اشاره می‌شود. امید وقتی است که ما به آینده نگاهی مثبت داریم و امیدوار هستیم که در آینده به چیزی که آرزویش را داریم برسیم. این در حالی است که ایمان در واقع اطمینان به آن است که ما آن چیزی که آرزویش را داریم پیشاپیش گرفته‌ و به دست آورده‌ایم. وقتی با ایمان به خدا در زندگی گام برداریم خواهیم فهمید که در این دنیا چیزی به نام «از دست دادن» وجود ندارد. اگر چیزی در زندگی از ما گرفته شود چیزی همسنگ یا معادل آن به ما داده خواهد شد. پس برای کسی که به خدا ایمان دارد، باخت بی‌معنی است.

این بخش از کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین درس مهمی در زندگی به ما می‌دهد. باید بدانیم که کلام عصای معجزه‌گر ما است و می‌تواند تحولی بزرگ در زندگی ما به وجود آورد. همچنین لازم در تمامی مراحل زندگی به خداوند ایمان و اعتقاد کامل داشته باشیم و بدانیم که او همیشه مراقب ماست و هیچ‌گاه ما را به حال خودمان رها نکرده است. با چنین تصور و نگرشی دیگر چیزی برای پیروزی کم نداریم. شخصی که خدا با او است، حتی اگر از دست بدهد پیروز است؛ چون چیزی معادل یا حتی بهتر از آن به دست خواهد آورد.

 

در مخفی توفیق

 

در بخش سوم از کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین یاد می‌گیریم که انتظار هر چه را داشته باشیم با آن روبرو خواهیم شد. برخی از مردم این روزها با یکدیگر می‌گویند که اوضاع از این هم بدتر خواهد شد. مسلم است که اوضاع برای این دسته از افراد بدتر می‌شود. گاهی هم پیش می‌آید که افراد در بدترین شرایط ایمان دارند که اوضاع به کامشان خواهد شد و این اتفاق هم واقعاً می‌افتد و به کامیابی دست پیدا می‌کنند.

در بخش دیگری از این کتاب می‌خوانیم که راه فراوانی یک طرفه است. در واقع یا در زندگی به شمت فراوانی حرکت می‌کنیم یا بر مدار تنگ‌دستی قرار می‌گیریم و این‌که در کدام مسیر قرار بگیریم و در کدام راه حرکت کنیم کاملاً به خودمان بستگی دارد. ما با اندیشه‌ها و کلام خودمان می‌توانیم همه چیز را در زندگی تغییر دهیم و متحول کنیم. وقتی مدام از تنگ‌دستی، شکست و بدبختی صحبت کنید، خیلی طبیعی به سمتتان می‌آید و تمام زندگیتان را به تصرف خودش درمی‌آورد.

فلورانس اسکاول شین در این بخش از کتاب از مخاطب می‌خواهد که عبارت تأکیدی زیر را به صورت مداوم با خودش تکرار کند:

در برابر خیر و صلاحم بیدارم و هرگز فرصتی را از دست نمی‌‎دهم.

این جمله واقعاً اهمیت دارد که در برابر فرصت‌هایی که در برابر ما قرار دارد، آگاه و هوشیار باشیم. او در کتابش مثال جالبی می‌زند. فردی هست که به دوستانش می‌گوید که از شدت بی‌پولی چند روز است غذا نخورده است. دوستانش از این حرف او ناراحت می‌شوند و دنبال کار برای او می‌گردند. خوشبختانه چند فرصت شغلی هم برای او پیدا می‌کنند ولی او حاضر نمی‌شود هیچ کدام از این فرصت‌ها را بپذیرد. دیگر امیدی به موفقیت این فرد نیست.

ما باید تلاش کنیم که در زندگی و کسب و کار خودمان از فرصت‌هایی که در برابر ما قرار می‌گیرد بهترین استفاده ممکن را ببریم. تکرار عبارت تأکیدی فوق باعث می‌شود که ذهن ما نسبت به فرصت‌ها حساس شود و به محض ایجاد فرصت از آن به بهترین شکل استفاده کند.

 

نفوذ کلام

 

چهارمین بخش از کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین به ما یاد می‌دهد که ترس را کنار بگذاریم؛ زیرا ترس دشمن انسان است. کسی که می‌ترسد، شکست در انتظار او است. وقتی می‌ترسید ارتباط خود را با منبع راستین و واقعی قدرت که خداوند متعال است از دست می‌دهید. در حالی که کسی که به خداوند ایمان دارد می‌داند که ترس بی‌معنی است و هیچ جایی در زندگی ندارد. در واقع وقتی از چیزی می‌ترسید دقیقاً همان را به سمت خودتان می‌کشید و جذب می‌کنید. درست است که در این کتاب صحبتی از قانون جذب نشده ولی تمام بخش‌های این کتاب پر از این قانون و کاربردهای آن در زندگی است. بسیاری از افراد به خاطر ترس از دست دادن، عزیزترین موهبت زندگی خود را خیلی ساده از دست داده‌اند. ترس را کنار بگذارید و بر ترس‌هایتان بتازید. راهی که می‌تواند با آن بر ترس‌هایتان غلبه کنید، کلام شماست. نفوذ کلام به شما می‌گوید کلامتان آن‌قدر قدرت دارد که بتوانید همه چیز را تغییر دهد.

مراقب کلامتان و قدرتی که دارد باشید. بعضی از مردم با خودشان به شکل منفی شوخی می‌کنند. مثلاً می‌گویند ما که شانس نداریم. جالب است که ذهن شما این مسئله را جدی می‌گیرد و طوری رفتار می‌کند که واقعاً شانس ندارید و قرار است همه جا به مشکل بخورید. بنابراین با استفاده از نفوذ کلامتان دقیقاً به سمت خوشبختی و موفقیت حرکت کنید.

 

بهترین ترجمه کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین

 

این کتاب که یکی از پرطرفدارترین کتاب‌ها در سراسر جهان است، توسط مترجمان مختلفی در ایران ترجمه شده و به چاپ شصتم هم رسیده است. نخستین بار این کتاب در سال 1373 منتشر شد. بهترین ترجمه این کتاب به خانم گیتی خوشدل تعلق دارد که انتشارات پیکان آن را چاپ و روانه بازار کرده است.

 

کتاب چهار اثر را از دست ندهید

 

کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین منبعی گران‌بها برای کسانی است که می‌خواهند به واسطه جادوی کلام و قانون جذب به هر چه می‌خواهند در زندگی برسند و شخصیتی قدرتمند برای خودشان بسازند. آیا تاکنون این کتاب را مطالعه کرده‌اید؟ چه آثاری روی شما گذاشته است؟ چه درس‌هایی از این کتاب گرفته‌اید؟ لطفاً نظرات خود را با ما و سایر کاربران آکادمی نسیم سبحان در زیر همین پست در میان بگذارید.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.