کتاب صبح جادویی یکی از کتاب‌هایی است که می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی زندگی هر فردی بگذارد. بسیاری از ما هر روز بعد از بیدار شدن یک زندگی یکنواخت و یکسانی را تجربه می‌کنیم اما با خواندن این کتاب، زندگی شما متحول خواهد شد و بر روی تمامی جنبه‌های زندگی شما تاثیر خواهد گذاشت.

اگر شما می‌خواهید به یک فرد موفق تبدیل شوید، کتاب صبح جادویی یک محرک است و اگر این کتاب را به صورت عمیق بخوانید، خیلی سریع به موفقیت‌هایی در زندگی شخصی و حرفه‌ای خواهید رسید. این موفقیت‌ها می‌تواند شامل افزایش حقوق، رشد کسب و کار و یا افزایش درآمد باشد اما اغلب درباره‌ی پیداکردن روش‌هایی برای ایجاد تعادل در جنبه‌های مختلف زندگی است.

 

داستانی از زندگی هال الرود نویسنده کتاب صبح جادویی

 

هال الرود در ۲۰ سالگی و در سال ۱۹۹۹ با یک راننده مست تصادف می‌کند و زندگی برای او سخت می‌شود و پس از بیرون آمدن از کما متوجه می‌شود که دیگر نمی‌تواند راه برود. او در این مدت شرایط بسیار سختی را در بیمارستان و مراکز توانبخشی سپری کرد اما با اتفاقی که برایش افتاده بود، کنار آمد و تصمیم گرفت از داشته‌هایش بهترین استفاده را کند.

او در سال ۲۰۰۰ به شغل خود در شرکت کاتکو بازگشت و در آن سال بهترین سال شغلی را برای خودش رقم زد. او در سال ۲۰۰۴ توانست درآمد بسیار زیادی برای شرکت خود کسب کند و این‌ها در حالی اتفاق افتاد که او هنوز از نظر جسمانی و ذهنی در حال بهبود یافتن بود. اما در سال ۲۰۰۷ آمریکا دچار بحران اقتصادی شد و الرود که بدهی‌های بسیار زیادی داشت، با مشکل مواجه شد. این اتفاقات احساس یاس و ناامیدی را مجددا به زندگی او وارد کرد و شرکت در سمیناهای موفقیت نیز تاثیری بر روی او نمی‌گذاشت.

او در سال ۲۰۰۸ و در حالی که در حال صحبت کردن با یکی از دوستان خود بود، دوست او به او پیشنهادی می‌دهد تا ورزش کند. پیشنهاد دوست او شروعی بود تا الرود زندگی خود را تغییر دهد و بر تمامی مشکلاتش غلبه کند. او همچنین می‌گوید: اگر توانستم به حرف دکترها که گفته بودند دیگر نمی‌توانم راه بروم غلبه کنم و یک زندگی بسیار خوب برای خودم ایجاد کنم، پس قطعا از پس این مشکل نیز برخواهم آمد و عذر و بهانه‌ای نیز برای آن وجود ندارد.

 

صبح جادویی خود را ایجاد کنید

 

هال الرود در کتاب صبح جادویی به عادت‌هایی اشاره می‌کند که هر روز باید قبل از ساعت ۸ انجام شود. در واقع شما باید عادت‌هایی جدید را در زندگی خود ایجاد کنید(۹ راه برای ساختن یک عادت جدید و تغییر یک عادت بد) تا زندگی شما بعد از مدتی متحول شود.

 

با عزم و اراده قوی از خواب بیدار شوید

 

 

شما باید این حقیقت را در زندگی خود بپذیرید و آن را درک کنید که سزاوار بهترین‌ها هستید. شما سزاوار هر چیزی هستید که در این دنیا وجود دارد. این می‌تواند عشق باشد یا ثروت و حتی موفقیت. این که شما این را درک کنید، در بهبود کیفیت زندگی شما تاثیرگذار است. برای اینکه به موفقیت‌های بسیاری برسید، باید برای هر صبح خود برنامه‌ریزی کنید.

این که هر روز صبح، چگونه از خواب بلند می‌شوید و چه کارهایی را انجام می‌دهید تا حد زیادی بر روی زندگی و موفقیت شما تاثیر می‌گذارد. صبح‌های هدفمند و موفق در نتیجه باعث ایجاد یک زندگی موفق می‌شوند و در مقابل صبح‌هایی که بی‌هدف شروع شوند، زندگی شما را نیز تحت تاثیر قرار خواهند داد.

 

نحوه‌ی بیدار شدنتان از خواب را تغییر دهید

 

اگر بتوانید نحوه‌ی بیدار شدنتان را تغییر دهید، زندگی شما نیز خیلی سریع تغییر می‌کند. الرود به شش فعالیتی اشاره می‌کند که بیشترین تاثیر را در زندگی او داشته‌اند و هر روز صبح پو به مدت ۱۰ دقیقه هر کدام از آن‌ها را انجام داد تا برای او تبدیل به یک عادت شود.

 

سکوت کنید

 

سکوت کنید و بر روی نفس‌های خود تمرکز کنید. کمی به درون‌کاوی بپردازید و به طور ناگهان متوجه خواهید شد که تمام اضطراب و استرستان از بین خواهد رفت. این کار باعث می‌شود که آرامش بسیاری به خود منتقل کنید و از حالت گیج بودن هنگام صبح بیرون بیایید.

 

به مطالعه کردن بپردازید

 

همیشه بهانه برای مطالعه نکردن یک کتاب وجود دارد و ممکن است برای بسیاری از ما به یک آرزو تبدیل شده‌باشد. هر روز ۱۰ دقیقه را به مطالعه کردن بخشی از یک کتاب انگیزشی اختصاص دهید تا پس از مدتی این به یک عادت در زندگی شما تبدیل شود.

 

از جملات مثبت استفاده کنید

 

یکی از بهترین احساس‌های شگفت‌انگیزی که هر روز صبح می‌تواند برای شما اتفاق بیفتد، تلقین کردن است. سعی کنید با صدای بلند، جملات مثبتی را بخوانید و آن‌ها را به خود تلقین کنید. این تلقین‌ها شما را قدرتمند می‌کنند و باعث می‌شوند به توانایی‌های خود بیشتر پی ببرید.

 

به تجسم‌کردن بپردازید

 

یکی از بهترین راه‌هایی که امید را در هر صبح به شما انتقال می‌دهد، تجسم کردن است. سعی کنید ده دقیقه چشمان خود را ببندید و بر روی تصاویری که در ذهنتان ایجاد می‌شود، تمرکز کنید. سعی کنید رویاهایتان را تجسم کنید تا بتوانید با تمام وجود آن‌ها را حس کنید.

 

اتفاق‌های روزانه خود را بنویسید

 

یک دفترچه تهیه کنید و اتفاق‌هایی که هر روز برایتان افتاده‌است را یادداشت کنید. اتفاق‌هایی که نسبت به آن‌ها شکرگزار هستید و خواهید بود را در آن یادداشت کنید. این باعث می‌شود روح شما بسیار سبک شود و حس رضایت نسبت به خود داشته باشید.

 

حتما ورزش کنید

 

یکی از کارهایی که هر روز صبح باعث می شود احساس بی‌نظیری داشته باشید، ورزش کردن است. با ۱۰ دقیقه ورزش صبحگاهی، امید و انرژی به زندگی شما سزازیر می‌شود و بعد از انجام آن، احساس آرامش خواهید داشت.

 

امروز چرا بیدار شده‌اید؟

 

ممکن است شما هرگز این سوال را از خود نپرسیده باشید که چرا هر روز صبح از خواب برمی‌خیزید؟ چرا می‌خواهید آرامش و راحتی تخت‌خواب خود را رها کنید؟ آیا واقعا به کاری که در روز انجام می‌دهید، علاقه دارید تا به خاطر آن تخت‌خواب خود را رها کنید؟

بسیاری از ما ممکن است با صدای زنگ ساعت از خواب بیدار شویم و با بی‌میلی تخت‌خواب خود را رها کنیم. شما این کار را انجام می‌دهید، زیرا مجبور هستید به سراغ کاری بروید که به ان علاقه‌ای ندارید و یا باید به فردی برای حضور در محل کار، پاسخگو باشید. در واقع اگر شما حق انتخاب داشته باشید، همچنان تخت‌خوابتان را انتخاب می‌کنید.

بسیاری از ما با این حقیقت زندگی خود کنار آمده‌ایم که مجبور به داشتن یک زندگی معمولی هستیم. ما از توانایی‌هایمان استفاده نمی‌کنیم و این پتانسیل را در خود می‌بینیم که می‌توانیم بسیار موفق باشیم اما درگیر بسیاری از کارهایی هستیم که به آن‌ها علاقه‌ای نداریم. شما با شروع شدن روز خود در هر صبح مقاومت می‌کنید و این باعث می‌شود تا حجم عظیمی از انرژی‌های منفی به سمت شما سرازیر شوند.

سعی کنید یک انسان شاد باشید و دیدگاهتان را درباره‌ی بیدار شدن در هر صبح تغییر دهید. شما با تعیین یک هدف و نیز داشتن شور و علاقه برای شروع شدن یک روز، می‌توانید زندگی خود را متحول کنید.

 

قبل از خواب به افکار مثبت فکر کنید

 

بسیاری از کسانی که نظزیه صبح جادویی را امتحان کرده‌اند، معتقدند ما به اندازه‌ای به خواب نیاز داریم که خودمان آن را باور داریم. به عبارت ساده‌تر احساس ما در هنگام بیدار شدن، به میزان خوابیدن در شب قبل وابسته نیست بلکه وابسته به حسی است که هنگام بیدار شدن به خود انتقال می‌دهیم.

اگر شما این باور را بپذیرید که برای شاداب بودن به هشت ساعت خواب نیاز دارید اما ساعت دوازده بخوابید و شش صبح بیدار شوید، از قبل این حس عدم شاداب بودن را به خود منتقل کرده‌اید و به احتمال بسیار زیاد در آن روز احساس خستگی خواهید داشت. اگر به خودتان بگویید که فردا صبح احساس خستگی خواهید داشت قطعا بعد از بیدار شدن چنین حسی خواهید داشت.

بدن ما توانایی انجام کارهای شگفت‌انگیزی را دارد که کمترین آن‌ها این است که انرژی مورد نیاز شما را بعد از پنج ساعت خوابیدن تامین کند. به همین دلیل تلقین‌ها و افکار منفی را کنار بگذارید و به زمان توجه نکنید. هر شب قبل از خواب، شروع یک روز پر انرژی را برای خود تصور کنید تا در هنگام صبح نیز با همین حس از خواب بیدار شوید.

 

اهدافتان را با صبح جادویی هماهنگ کنید

 

الرود معتقد است که ایده‌ها و عادت‌هایی که در کتاب صبح جادویی به آن‌ها اشاره می‌کند باعث تقویت تمرکز می‌شود. او در فصل هشتم کتاب خود به این می‌پردازد که چگونه می‌توان بر روی کارهای نیمه‌تمام تمرکز کرد و همچنین بر تنبلی غلبه کرد.

 

کارهای مهم را در اولویت قرار دهید

 

یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود تا از تنبلی دور شوید و بهره‌وری خود را افزایش دهید این است که با شروع صبح، بر روی کارهای مهمتان تمرکز کنید و آن‌‌ها را انجام دهید. اگر شما بتوانید کارهای مهم و ضروری خود را اول از همه و در ابتدای صبح انجام دهید، این کار باعث می‌شود تا باقی روزتان بسیار مفیدتر باشد.

 

عادت‌های با کیفیت باعث موفقیت شما می‌شوند

 

الرود در فصل نهم کتاب صبح جادویی به این موضوع اشاره می‌کند که کیفیت عادت‌های ما بر روی کیفیت زندگی ما تاثیرگذارند. اگر فردی در زندگی خود موفق است، تنها دلیل آن عادت‌هایی است که موفقیت او را حفظ می‌کنند. سعی کنید از عادت‌های منفی که باعث عدم پیشرفت شما می‌شوند و انرژی شما را تخلیه می‌کنند، دوری کنید.

سعی کنبد تا عادت‌های خود را کنترل کنید و یاد بگیرید تا یک عادت جدید برای خود ایجاد کنید. پرورش دادن و ایجاد یک عادت جدید به ۳۰ روز زمان نیاز دارد که الرود در کتاب صبح جادویی آن را به سه بخش تقسیم می‌کند.

 

روز اول تا دهم:

 

۱۰ روز اول ایجاد یک عادت جدید و تغییر یک عادت بد می‌تواند غیرقابل تحمل و بسیار سخت باشد. روزهای اول شما ممکن است بسیار با انگیزه باشید اما به محض اینکه تازگی عادت جدید بعد از چند روز از بین رود، حس تنفر شما نسبت به عادت جدید شکل می‌گیرد. ذهن و بدنتان نسبت به تغییر مقاومت می‌کنند و در نهایت به خودتان می‌گویید: این کار دیگر نشدنی است. اما چیزی که بسیاری از مردم نمی‌دانند این است که این حس ۱۰ روزه، موقتی است و روز به روز روند ایجاد عادت، ساده‌تر می‌شود.

 

روز یازدهم تا بیستم:

 

بعد از اینکه ۱۰ روز ابتدایی را گذراندید، وارد ۱۰ روز دوم می‌شوید که بسیار ساده‌تر است اما همچنان به تعهد و نظم از جانب شما نیاز دارد. بسیار مهم است که در این مرحله اراده خود را از دست ندهید و مانند گذشته رفتار نکنید.

 

روز بیست و یکم تا سی‌ام:

 

بسیاری از افراد معتقدند که ۲۰ روز برای ایجاد یک عادت جدید کافی است اما الرود در کتاب صبح جادویی، بسیار زیاد بر روی ۱۰ روز پایانی تاکید می‌کند. ۱۰ روز پایانی دقیقا جایی است که باید به خود افتخار کنید زیرا پایه‌های عادت جدید در شما مستحکم شده‌است. در مرحله سوم عادت جدید بخشی از هویت شما را شکل می‌دهد و شما به آن ایده‌الی که در ذهنتان بود نزدیک‌تر می‌شوید. توجه کنید که دچار اعتماد به نفس کاذب نشوید و این کارها را تا روز ۳۰‌ام پیش ببرید.

 

بهترین ترجمه کتاب صبح جادویی

 

کتاب صبح جادویی توسط انتشارات مختلفی منشتر شده است و یکی از بهترین ترجمه‌های آن برای انتشارات نوآوران سینا می‌باشد که توسط لطیف احمدپور نیز ترجمه شده‌است.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.