Zoella | داستان ولاگری که ملکه یوتیوب شد

 

زو الیزابت زاگ یا «Zoe Elizabeth Sugg» فردی است که در این بخش از خودساخته تصمیم داریم داستان او را بیان کنیم و سپس به درس‌های بپردازیم که می‌توان از شیوع موفقیت او گرفت. محوریت فعالیت و شهرت او ولاگری است. او یک کارآفرین و نویسنده فوق‌العاده است که در سنین جوانی( زو زاگ در زمان نگارش این مقاله 30 ساله است) توانست به شهرت و ثروت دست پیدا کند. پیش از این‌که بخواهیم داستان زندگی این خانم جوان را با یکدیگر مرور کنیم و بفهمیم که چه اتفاقاتی رخ داد که او تا این حد مشهور شد، باید ببینیم که ولاگری چیست و اصلاً به چه کسی ولاگر گفته می‌شود؟ تا پایان این مقاله با ما همراه باشید زیرا داستان زو زاگ بسیار جذاب است و باعث می‌شود که ایده‌های خوبی از این شخصیت خودساخته بگیرید.

 

ولاگری چیست؟ ولاگر کیست؟

 

برای اینکه بفهمیم به چه کار و فعالیتی ولاگری گفته می‌شود و ولاگر دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد باید بفهمیم که ولاگ « Vlog» چیست. ولاگ در واقع مخفف ویدیوبلاگ یا Video Blog است. ویدیو بلاگ به یک سری از ویدیوها می‌گوییم که به صورت منظم در یک بستر ویدیویی مانند یوتیوب یا آپارات پخش و منتشر می‌شود. ولاگ می‌تواند مسائل متنوعی را در بربگیرد ولی در حال حاضر معمولاً در زمینه‌های عمومی مانند مانند زندگی روزمره، جذابیت‌های زندگی، مسافرت و غیره منتشر می‌شود.

کسی که ولاگ دارد در واقع دارای یک بستر ویدیویی است که ویدیوهای خودش را در آن منتشر می‌کند و حتی می‌تواند از این راه به درآمدهای شگفت‌انگیز دست پیدا کند. یوتیوب بستر بی‌نظیری است که افراد دارای ولاگ وارد آن می‌شوند. البته لازم است بگوییم که در ایران وضعیت کمی فرق می‌کند؛ زیرا ولاگرهای ایرانی ترجیح می‌دهند که از اینستاگرام به جای یوتیوب استفاده کنند.

به افرادی که ولاگ دارند و ویدیوهای منظمی در شبکه‌های اجتماعی و یوتیوب منتشر می‌کنند، ولاگر گفته می‌شود. همچنین به فعالیت پخش ویدیوها در بسترهای ویدیویی، ولاگری می‌گوییم. سوال این است که:

تفاوت‌ها و شباهت‌های ولاگری و بلاگری چیست؟

 

تفاوت‌ها وشباهت‌های بلاگر و ولاگر

ولاگر

محتوای ویدیویی ضبط می‌کند

در شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب و اینستاگرام فعالیت می‌کند

برخی محتوای عمومی و برخی محتوای تخصصی منتشر می‌کنند

بلاگر

بیشتر روی محتوای متنی کار می‌کند

یک بلاگ یا سایت مجزا دارد و محتوای متنی خودش را در آن منتشر می‌کند

برخی محتوای عمومی و برخی دیگر محتوای تخصصی منتشر می‌کنند

بنابراین ولاگر و بلاگر هر دو کار مشابهی دارند و تنها نوع محتوا و بستری که روی آن فعالیت می‌کنند متفاوت است. حال که با مفهوم ولاگ، ولاگر و ولاگری آشنا شدیم می‌توانیم بهتر به زندگی زو زاگ که یکی از ولاگرهای معروف اینستاگرام است بپردازیم و شیوه موفقیت او را متوجه شویم.

نام کاربری ,لاگ او در یوتیوب Zoella است. وی محتوای ویدیویی خودش را در حوزه‌های مختلفی مانند سبک زندگی، اتفاقات روزمره و مد و زیبایی منتشر می‌کند. کانال یوتیوب او حدود 12 میلیون مشترک دارد. البته زو زاگ یک وبلاگ هم با نام Zoella دارد که در آن محتواهای مختلفی منتشر می‌کند.

در بخش بعدی مقاله قصد داریم به زندگی و فعالیت زو زاگ بپردازیم تا بتوانیم از فعالیت کاری او الهام بگیریم. شاید ما هم توانستیم با الهام گرفتن از او به یک ولاگر تبدیل شویم و درآمد کسب کنیم. در هنگام خواندن مقاله پلک هم نزنید! چون در پایان این مقاله تصمیم داریم یک پیشنهاد شگفت انگیز به شما ارائه دهیم که شاید بتوانید زندگی خود را با این پیشنهاد متحول کنید.

 

مروری بر داستان زو زاگ ، ملکه یوتیوب

 

زو زاگ کارآفرین، ولاگر و نویسنده جوانی است که در 28 مارس سال 1990 میلادی در لکاک (Lacock) انگلیس به دنیا آمد. علت اصلی شهرت و معروفیت این ولاگر انگلیسی، کانال یوتیوب او به نام Zoella است که از زمان تأسیس تا همین امروز با قدرت تمام به فعالیت خودش ادامه داده است. او با همین شهرت توانست در سال 2014 برند محصولات زیبایی خود را با عنوان Zoella Beauty راه اندازی کند.

زو زاگ پس از این دستاورد طیفی از محصولات خانگی را روانه بازار کرد. سال 2019 مشخص شد که این دو کسب و کاری که او راه اندازی کرده است، سالیانه حدود 3.8 میلیون پوند درآمد دارد. این ولاگر کارآفرین در سال 2014 قرارداد سه کتاب را با انتشار پنگوئن امضا کرد و توانست در نوامبر سال 2014 از رمان بی‎نظیر خودش به نام «دختر آنلاین» یا «Girl Online» رونمایی کند. این رمان در همان هفته اول رکورد شکست و توانست عنوان پرفروش‌ترین رمان‌نویسی که برای اولین بار کتاب خود را منتشر می‌کند از آن خود کند. البته معیار این عنوان، فروشی بود که این کتاب در هفته نخست به خودش اختصاص داد.

 

سال‌های ابتدایی زندگی زو زاگ

 

Zoe Sugg به عنوان یک کارآفرین 30 ساله و یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های انگلیس شناخته می‌شود. او پس از گذراندن دوران ابتدایی و متوسطه وارد مدرسه و کالج هنر شد و این مقطع را با نتایج راضی‌‎کننده پشت سر گذاشت. او به کار خودش علاقه داشت ولی نمی‌خواست به دانشگاه برود؛ زیرا می‌دانست چیزی که از زندگی می‌خواهد در دانشگاه پیدا نمی‌شود. بنابراین از رفتن به دانشگاه صرف نظر کرد.

البته گفتن یک نکته هم در این بخش از متن لازم است. یکی از دلایل نرفتن او به دانشگاه اختلال اضطرابی است که دارد. برادرش جو زاگ هم یک نویسنده است و در یوتیوب هم فعالیت خوبی دارد.

 

زو زاگ وارد بازار کار می‌‎شود

 

اگر بخواهیم زندگی کاری این ولاگر معروف و پرطرفدار را بررسی کنیم، می‌توانیم فعالیت او را به سه بخش زیر تقسیم و هر بخش را به صورت جداگانه بررسی کنیم:

سال‌های 2009 تا 2014: آغاز فعالیت کاری
سال 2014 تا 2019: سال‌های فعالیت برند Zoella، انتشار کتاب و فعالیت رسانه‌ای
سال 2019 تاکنون: تجربه‌های جدید
در این بخش از مطلب به صورت جزئی زندگی کاری این کارآفرین جوان را بررسی خواهیم کرد:

 

سال‌های 2009 تا 2014: آغاز فعالیت کاری

 

زو در طول این سال‌ها کارآموز در یک شرکت طراحی داخلی کار می‌کرد. در حین کار در این شرکت بود که در سال 2009 بلاگ خود را تحت عنوان Zoella راه اندازی و در آن شروع به نوشتن در باره مسائل مختلف از جمله سبک زندگی، فعالیت‌‎های روزمره و مسائل زیبایی کرد. وبلاگ او رشد بسیار خوبی داشت و توانسته بود نظر کاربران خودش را به بهترین شکل ممکن جذب کند. این وبلاگ در عرض یک سال چندین هزار نفر دنبال‌کننده جذب کرد و در سال 2015 در مجموع 540 میلیون بار از این وبلاگ بازدید شد.

در همان سال 2009 تصمیم گرفت که به عنوان یک ولاگر در یوتیوب فعالیت کند. آن زمان او در یک خرده فروشی پوشاک به نام New Look هم کار می‌کرد. کانال اصلی یوتیوب او در ابتدا zoella280390 نام داشت که از تاریخ تولد او الهام گرفته بود. او در این کانال به معرفی حوزه‌های مورد علاقه خودش از جمله لوازم مد و زیبایی می‌پرداخت. پس از مدتی تصمیم گرفت کانال دوم خودش را با عنوان MoreZoella راه اندازی کند و به نمایش کارهایی که در طول روز انجام می‌داد می‌پرداخت. در واقع این کانال را برای نمایش سبک زندگی تأسیس کرده بود. در سال 2013 به عنوان یکی از تأثیرگذارترین شخصیت‌های انگلیسی توییتر انتخاب شد. پس از مدتی هم به عنوان سفیر دیجیتال یک موسسه خیریه سلامت روانی به نام «مایند» فعالیت خودش را آغاز کرد.

 

سال 2014 تا 2019: سال‌های فعالیت برند Zoella، انتشار کتاب و فعالیت رسانه‌ای

 

سپتامبر 2014 بود که زو زاگ به خاطر شهرت و معروفیتی که در یوتیوب و وبلاگش پیدا کرده بود تصمیم گرفت محصولات زیبایی مختلفی تحت برند Zoella Beauty به بازار عرضه کند. توسعه و تولید این محصولات توسط شرکت خانوادگی SLG Allstars انجام می‌شد. او در سال 2015 توسعه و تنوع خوبی به محصولات خودش بخشید و این توسعه ادامه‌دار بود. در سال‌های بعد باز هم محصولات متنوع‌تری در اختیار مشتریان خودش قرار داد. پس از مدتی در سال 2016 او مجموعه ZS Beauty را راه اندازی کرد و مدیریت آن را بر عهده گرفت. این مجموعه در زمینه عمده فروشی محصولات عطر و لوازم آرایشی فعالیت می‌کرد.

در سال 2016 مجموعه‌ای از محصولات خانگی از قبیل شمع، عود و لوازم التحریر را تحت برند Zoella Lifestyle روانه بازار کرد. هر ساله محصلات مختلفی از طریق این برند وارد بازار می‌شود و در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد. کار فروش و توزیع این محصولات توسط خرده‌فروش‌های مختلف انگلیسی از جمله «Boots» انجام می‌شود.

زو زاگ در مارس سال 2019 اعلام کرد که برای توسعه محصولات با شرکت SLG به توافق نرسیده و درآمد دلخواه خودش را از طریق فروش محصولات زیبایی کسب کرده است. او اظهار داشت که با SLG بر سر تصمیمات مشخصی توافق نکرده و احساس می‌کند که تولید این محصولات پس از سال 2019 دیگر درست نیست. او اعلام کرد که تصمیمات جدیدی برای زندگی خودش دارد و چشم انداز جدیدی در برابر روی خود ترسیم کرده است. به همین خاطر بود که تصمیم گرفت تولید و عرضه محصولات Zoella Beauty و Zoella Lifestyle را در سال 2020 متوقف کرد. در اکتبر سال 2019 مشخص شد که این دو برند زو زاگ سالیانه درآمدی بالغ بر 3.8 میلیون پوند داشته است.

در سال 2014 رمان شگفت انگیز خود به نام دختر آنلاین را روانه بازار کرد و توانست فروش بسیار خوبی از این راه کسب کند. او در این رمان به نوشتن کارهایی که برای عمومی شدن وبلاگش انجام داده بود پرداخت. فروش عالی این کتاب او را به نوشتن رمان‌ها و کتاب‌های بیشتر ترغیب کرد. البته پس از مدتی انتشارات پنگوئن اعلام کرد که این کتاب را خودش ننوشته و از یک تیم ویرایش برای نگارش این کتاب کمک گرفته است.

فعالیت او در این سال‌ها در یوتیوب ادامه داشت و به هیچ عنوان فعالیت خود به عنوان یک ولاگر را رها نکرد؛ زیرا خیلی خوب می‌دانست که تمام این موفقیت‌‎های خودش را از طریق ولاگری کسب کرده است. هر روز تعداد مخاطبان او بیشتر و بیشتر می‎‌شود و مخاطبان بیشتری با او آشنا می‌شوند.

 

سال 2019 تاکنون: تجربه‌های جدید

 

در فوریه سال 2019 مشخص شد که زو زاگ دارد روی محصولات آرایشی دیگری کار می‌کند. در همان سال او اپلیکیشنی به نام Filmm را عرضه کرد که یک اپلیکیشن عکاسی موبایل است که او با همکاری دو نفر دیگر منتشر کرد. پس از آن اقدام به انتشار یک اپلیکیشن دیگر به نام Template کرد. این اپلیکیشن مخصوص ویرایش استوری‌های اینستاگرامی است. او در حال حاضر چشم اندازهای جدیدی دارد و روی آن‌ها کار می‌‎کند و در عین حال به ولاگری ادامه می‌دهد. همین ولاگری باعث می‌شود که بتواند از پشتیبانی و حمایت کاربران خود برخوردار شود و از نظرات آن‌ها استفاده کند. او در فعالیت‌‎های رسانه‌ای از عواطف و ا حساسات مختلف خودش صحبت می‌کند و بر این باور است که برقراری ارتباط با مخاطبان کمک زیادی به او کرده است.

در ادامه این مقاله قصد داریم به درس‌هایی بپردازیم که می‌توانیم از زندگی و کسب و کار زو زاگ بگیریم. بنابراین با ما همراه شوید؛ چون همان‌گونه که پیش از این اعلام کردیم در پایان مقاله یک پیشنهاد ویژه برای شما خواهیم داشت.

 

درس‌هایی از زندگی و کسب و کار زو زاگ

 

زندگی و کسب و کار هر کارآفرین حاوی درس‌هایی است که می‌تواند برای سایر افراد و کارآفرینان آموزنده باشد. با درس گرفتن از فعالیت‌های سایر کارآفرینان می‌توان به رمز موفقیت آن‌ها پی برد و مسیر موفقیت را خیلی آسان‌تر و با دردسر کمتر طی کرد. در ادامه به چند درس مهم در زندگی زو زاگ اشاره خواهیم کرد:

 

1. قرار نیست همه با رفتن به دانشگاه موفق شوند

 

اگر به زندگی‌نامه زو نگاه کنید متوجه خواهید شد که او اصلاً به دانشگاه نرفت و مدتی پس از فارغ‌ التحصیلی در یک موسسه فعال در زمینه طراحی داخلی استخدام شد و در همان زمان بود که وبلاگ خودش را راه اندازی کرد. او اصلاً به دانشگاه نرفت ولی زندگی کاری بسیار موفقی داشت. این موضوع می‌تواند برای بسیاری از ما کارآفرینان درس‌های مهمی دربرداشته باشد. خیلی از افراد جامعه تصور می‌کنند که حتماً باید وارد دانشگاه شد و تحصیل کرد. چنین مطلبی به هیچ عنوان درست نیست. قرار نیست که حتماً مسیر موفقیت از دانشگاه بگذرد. بیل گیتس جمله زیبایی دارد که می‌گوید:

همین جمله به خوبی نشان می‌دهد که تحصیل و موفقیت در دانشگاه به هیچ عنوان نمی‌تواند توجیهی برای موفقیت در زندگی شغلی و کاری باشد.

 

2. از پلتفرم‌های مختلف برای افزایش مخاطبان استفاده کنید

 

در صورتی که بلاگر یا ولاگر هستید یا برای کسب و کار خودتان بازاریابی محتوا انجام می‌دهید به یک پلتفرم اکتفا نکنید. سعی کنید در پلتفرم‌های مختلفی مانند وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند اینستاگرام، تلگرام و توییتر کار کنید تا مخاطبان شما افزایش پیدا کنند. یک قاعده کلی در اینترنت وجود دارد که می‌گوید اگر مخاطب دارید می‌توانید درآمد هم داشته باشید. پس اگر بتوانید مخاطبان شما بیشتر شوند، قاعدتاً درآمدتان هم بیشتر خواهد شد.

 

3. اول مخاطب؛ بعد فروش!

 

یکی از رمزهای اصلی موفقیت زو الیزابت زاگ این است که از طریق وبلاگی که راه اندازی کرد و سپس در یوتیوب به ولاگری پرداخت مخاطبان و طرفداران زیادی برای خود جمع کرد. سپس وقتی موقعیت را مناسب دید برای جذب مخاطب اقدام کرد. حال این مسئله می‌تواند درس‌های بسیار زیادی برای ما به همراه داشته باشد.

در صورتی که کارآفرین هستید و تمایل دارید فروش خوبی داشته باشید، می‌توانید از ولاگری بهترین استفاده ممکن را ببرید. سعی کنید در حوزه تخصصی خودتان در اینستاگرام ولاگری کنید. دیر یا زود مخاطبان شما را پیدا می‌کنند و از مطالبی که عنوان می‎کنید نهایت استفاده را می‌برد. این کار باعث می‌شود که شهرت و محبوبیت شما نزد مخاطبان بیشتر شود. پس از مدتی می‌توانید محصولات خودتان را به مخاطبان پیشنهاد دهید و از این طریق فروش خوبی داشته باشید.

 

سخن پایانی و پیشنهاد ویژه آکادمی نسیم سبحان

 

در حال حاضر کارآفرینی در فضای مجازی حرف اول را می‌زند. آکادمی نسیم سبحان عاشقانه و دلسوزانه در پی کمک به کاربران است تا بتوانند تنها با یک موبایل و دسترسی به اینترنت در هر جای جهان که باشند به یک درآمد فوق‌العاده و رویایی دست پیدا کنند. به همین خاطر یک پیشنهاد ویژه برای شما دارد.

با خواندن داستان کارآفرینان مختلف می‌توانید درک کنید که نیاز جامعه چیست و جامعه دارد در چه جهتی حرکت می‌کند. همچنین می‌توانید از آن‌ها ایده بگیرید و این ایده‌ها را در زندگی خودتان به کار ببرید. به عنوان مثال مقاله « Mashable | با Pete Cashmore صاحب وبلاگی که ۵۰ میلیون دلار می‌ارزد، آشنا شوید » هم می‌توان به شدت انگیزشی و جذاب باشد.

آیا مقاله داستان زو زاگ برای شما جذاب و آموزنده بود؟ آیا شما هم علاقه دارید که از طریق ولاگری درآمد کسب کنید و به اهدافی که در زندگی دارید برسید؟ چه درس‌هایی از زندگی و کسب و کار زو زاگ گرفتید؟ لطفاً نظرات خودتان را با ما و سایر کاربران آکادمی نسیم سبحان به اشتراک بگذارید.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.