انرژی درمانی چیست و نحوه انجام آن چگونه است؟ | نسیم سبحان

انرژی درمانی به عنوان یکی از ده‌ها مبحث علمی دیگر در جهان، هنوز به‌طور قطعی رد یا تایید نشده است. همچنین نمی‌توان تغییراتی را که با گذشت زمان و پیشرفت علم در آن ایجاد شده است نادیده گرفت.

امکان دارد به‌دفعات عبارت انرژی درمانی به گوش شما خورده باشد و در رابطه با آن کنجکاو شده باشید اما در نهایت نتوانسته‌اید به یک جمع‌بندی کلی در رابطه با این موضوع برسید.

خیلی از افراد به انرژی درمانی معتقد هستند و آن را در هنگام بروز بیماری‌های مختلف و مشکلات گوناگون، جایگزین روش‌های درمانی پزشکی و قطعی می‌کنند.

در ادامه این مطلب، خواهیم گفت انرژی درمانی در واقع چیست و اشکال مختلف آن بر چند نوع است. اگر شما هم تمایل به انجام انرژی درمانی دارید و می‌خواهید درباره آن اطلاعات تکمیلی به دست آورید، تا انتها همراه ما باشید.

 

 

انرژی درمانی چیست؟

 

انرژی درمانی که در زبان لاتین با عبارت‌های Energy medicine و Energy Healing شناخته می‌شود، در گذشته اسامی متفاوت و غیر خوشایندی داشت.

در واقع انرژی درمانی در سال‌های نه چندان دور به نام‌هایی از قبیل طب نامرسوم و طب حاشیه معروف بود. اما امروزه نام‌های جدیدی از قبیل طب جایگزین را روی آن گذاشته‌اند.

انرژی درمانی به نوعی یک روش درمانی جدید و نوین محسوب می‌شود که از دید عده‌ای به شدت تاثیرگذار است و از نگاه سایرین هیچ تاثیری بر بهبود بیماری‌های روحی و جسمی ندارد.

اگر بخواهیم صادقانه بیان کنیم، باید بگوییم که انرژی درمانی تاثیر غیرقابل انکاری بر روح و روان انسان می‌گذارد اما هیچ تاثیری در روند بهبود بیماری‌های جسمی از قبیل سرطان نخواهد داشت.

خلق‌وخو و سبک زندگی چیزهایی هستند که تحت تاثیر انرژی درمانی قرار می‌گیرند و کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشند.

بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند در هنگام بروز بیماری‌های جسمی، انرژی درمانی باید در کنار درمان‌های پزشکی انجام شود تا روح و روان فرد را آرام سازد و با کاهش اضطراب و استرس فرد، روند درمان جسمی را بهبود ببخشد.

 

 

روش‌های مختلف انجام انرژی درمانی

 

برای این‌که بتوانید بیشتر در مورد انرژی درمانی اطلاعات کسب کنید، آشنایی با انواع روش‌های آن الزامی است. این روش‌ها عبارت هستند از:

 

 

انرژی درمانی به کمک صدا

 

یکی از شاخه‌های انرژی درمانی، انجام فرآیند درمان به کمک صدا است. در این روش از صداهایی استفاده می‌شود که قبلا ضبط شده‌اند.

شخصی که انرژی درمانی به کمک صدا انجام می‌دهد، دو صدای مختلف با فرکانس گوناگون را در دو گوش شخص قرار می‌دهد تا فرد با تمرکز بیشتر، تنها شنونده صدای مورد علاقه خود باشد.

آرامش عمیقی که شخص در هنگام صدا درمانی دریافت می‌کند، غیرقابل انکار است. اما باید بدانید که این روش درمانی هیچ تاثیری در بهبود بیماری‌های صعب‌العلاج مانند سرطان نخواهد داشت.

از مزایای این روش انرژی درمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبود یافتن خلق‌وخو
افزایش آرامش و کاهش سطح اضطراب
خواب بهتر
بهتر شدن عملکرد حافظه

 

انرژی درمانی به کمک الکترومغناطیس

 

در علم پزشکی از انرژی الکترومغناطیسی در قالب ام‌آر‌آی، اشعه مادون قرمز، لیزر و تدابیر دیگر استفاده می‌شود که همه به اثبات رسیده‌اند.

اما انرژی الکترومغناطیسی کاربردی در انرژی درمانی، از داروهای جایگزینی نشات گرفته است که برق ولتاژ پایین، میدان مغناطیسی و امواج رادیویی شامل آن نمی‌شوند.

شاید خیلی از افراد برای درمان بیماری‌های خود به سمت میدان درمانی الکترومغناطیسی بروند اما باید بدانند که تاثیر مثبت آن بر روند بیماری هنوز توسط هیچ کسی تایید نشده است

 

 

انرژی درمانی به کمک موسیقی

 

یکی از شاخه‌های مهم و کاربردی انرژی درمانی، انجام فرآیند بهبود بیمار به کمک موسیقی است که اصطلاحا به آن موسیقی درمانی می‌گویند.

بیماران سرطانی که به خاطر شرایط روحیه خود را می‌بازند، می‌توانند به کمک موسیقی درمانی کیفیت اولیه زندگی خود را مجددا به دست آورند و پیشرفت در بهبود بیماریشان را تجربه کنند.

بد نیست بدانید کسی که در جلسات موسیقی درمانی شرکت می‌کند، کارهایی از قبیل موارد زیر انجام خواهد داد:

گوش دادن به موسیقی‌های مورد علاقه خود
نواختن به کمک آلات موسیقی
ساختن و نوشتن آهنگ
بررسی اشعار موسیقی‌های روز دنیا
از مزایای انجام موسیقی درمانی در دوران سرطان و بیماری‌های سخت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فراهم کردن راحتی و آرامش برای شخص بیمار
کاهش دردهای مربوط به روش‌های درمانی دیگر از قبیل شیمی درمانی
بهبود کیفیت زندگی بیمار
دور کردن بیمار از حالت‌هایی مانند استفراغ، تهوع و موارد مشابه

 

انرژی درمانی به کمک لمس

 

لمس ملایم بدن بیمار توسط کسی که انرژی درمانی انجام می‌دهد، لازمه این روش خواهد بود. طی انجام لمس درمانی که نام دیگر انرژی درمانی به کمک لمس است و در واقع با عنوان لاتین TT شناخته می‌شود، یک پزشک متخصص در این زمینه انرژی شفابخش دستان خود را به بدن فرد بیمار منتقل می‌کند.

این روش درمانی اولین بار در سال ۱۹۷۰ میلادی و توسط یک شخص آمریکایی معرفی شد و امروزه هزاران هزار پرستار در حال آموزش دیدن این روش درمانی هستند.

شاید انرژی درمانی به‌طور کلی مورد تایید قرار نگرفته باشد اما ناگفته نماند که در حال حاضر بسیار مورد استقبال بیماران گوناگون قرار گرفته است.

 

 

انرژی درمانی به کمک معنویات

 

این شاخه از انرژی درمانی شباهت زیادی به لمس درمانی دارد. با این تفاوت که در لمس درمانی حتما باید پزشک و پرستار متخصص در این زمینه با لمس بدن بیمار، انرژی‌های مضر را از او دور و انرژی‌های مثبت را جایگزین کنند.

اما در شفای معنوی که نام دیگر انرژی درمانی به کمک معنویات است، نیاز به تماس لمسی نیست و همچنین شفابخشی روانی و انرژی درمانی از راه دور ممکن خواهد بود. تحقیقات نشان می‌دهد که انرژی درمانی به معنویات، تا کنون کمکی به بهبود بیماران سرطانی نکرده است.

 

 

انرژی درمانی به کمک چاکراها

 

در این شاخه از انرژی درمانی که به عنوان چاکرا درمانی شناخته می‌شود، فرآیند درمان به کمک مراکز انرژی انجام می‌گیرد. بدن از یک سری چاکرا تشکیل شده است که اگر از حالت تعادل خارج شوند، انسان دچار بیماری‌های مختلف خواهد شد.

یک سری لوازم خاص در روند انرژی درمانی به کمک چاکراها کمک بسیار بزرگی می‌کنند. انرژی درمانی با سنگ، کریستال و بعضی از روغن‌های خاص در زمره این روش از انرژی درمانی قرار می‌گیرند.

زمانی که پزشک متخصص انرژی درمانی از طریق این مراکز انرژی از قبیل سنگ، کریستال و روغن اقدام به درمان بیمار کند، شخص بعد از مدتی به آرامش مطلق دست پیدا خواهد کرد.

لازم به ذکر است که شاید چاکرا درمانی را نتوان یک روش درمان قطعی برای بیماری‌هایی از قبیل سرطان دانست اما قادر خواهد بود تا سرطان و بیماری‌های مشابه را به‌خوبی تشخیص دهد.

 

 

انرژی درمانی به روش ریکی

 

انرژی درمانی ریکی (Reiki)، یکی از شاخه‌های مهم این گزاره علمی است. به‌طور کلی می‌توان این روش را ترکیبی از لمس درمانی و شفای معنوی دانست.

شخصی که انجام‌دهنده این روش درمانی است، ادعا می‌کند که کف دستان او از یک انرژی کیهانی فوق‌العاده قوی برخوردار هستند که با انتقال آن به بیمار، وضعیت بیماری او را تغییر می‌دهد.

شاید این روش درمانی به‌صورت علمی به اثبات نرسیده باشد اما اگر به آمارهای موجود نگاه بیندازید متوجه خواهید شد، افرادی که از این روش درمانی استفاده کرده‌اند سطح رضایت بسیار بالایی دارند و نتیجه آن را به چشم دیده‌اند.

اگر بخواهیم دقیق در مورد زمان پیدایش این روش درمانی صحبت کنیم، اطلاعات کافی در اختیار نداریم. اما تحقیقات نشان می‌دهد که این روش درمانی توسط یک فرد ژاپنی تقریبا سال ۱۹۰۰ میلادی، معرفی شده است. بعد از آن در سال ۱۹۳۰، شخصی با معرفی این روش درمانی در آمریکا، باعث همه‌گیر شدن آن در سایر نقاط جهان شد.

 

 

انرژی درمانی به کمک پولاریتی

 

یکی دیگر از شاخه‌های انرژی درمانی، روش پولاریتی است. افراد معتقد به این روش درمانی می‌گویند نیمتنه بالایی بدن از انرژی‌های خوب و مثبت برخوردار است و نیمتنه پایینی بدن را انرژی‌های مضر و منفی تشکیل دادند.

انرژی درمانی به روش پولاریتی کمک می‌کند تا انرژی‌های خوب بالایی بدن با انرژی‌های بد پایینی به توزان و تعادل کامل برسند و شخص بیمار بهبود پیدا کند.

 

 

در چه مواردی از انرژی درمانی استفاده می‌شود؟

 

در طی سال‌هایی که انرژی درمانی توسط افراد معتقد به این روش انجام می‌شود، سوابق بهبودی زیادی به چشم می‌خورد. معتقدان انرژی درمانی بر این باور هستند که این روش در موارد زیر به شدت کارساز خواهد بود:

تسکین دردهایی که ناشی از قاعدگی، صدمات فیزیکی، جراحی، عصبی، عضوی، سرطان، سردرد، میگرن و مسائل مشابه هستند.
آرامش اعصاب در زمان استرس و اضطراب، افسردگی، بیماری وسواس، هیجان، بی‌خوابی و موارد مشابه.
البته همان‌طور که اشاره کردیم، نمی‌توان این روش درمانی را برای بهبود تمام بیماری‌ها موثر بدانیم. در واقع این روش ذهن را آماده می‌کند و از این طریق، روند بهبود را سرعت می‌بخشد.

امروزه انرژی درمانی برای کمک به بارداری، درمان چاقی، لاغری و اهداف دیگر نیز بر سر زبان‌ها افتاده که البته هنوز صحت آن‌ها تایید نشده است.

 

 

احساس فرد در هنگام دریافت انرژی درمانی

 

طی تجربه پزشکان متخصص در زمینه انرژی درمانی، خانم‌ها نسبت به آقایان انرژی بیشتری دریافت می‌کنند. همچنین بد نیست بدانید گاهی افراد بسته به شرایط هنگام دریافت انرژی از شخص درمانگر، بدن آن‌ها مورمور می‌شود یا درون خود احساس سرما یا گرما می‌کنند.

البته اگر انرژی درمانی انجام داده‌اید و متوجه ورود انرژی به بدن خود نشده‌اید و هیچ یک از این علائم را نداشته‌اید، اصلا نگران نباشید. چون بدون احساس موارد بالا، باز هم انرژی با قدرت فراوانی که دارد کار خود را انجام می‎دهد.

 

 

آیا انرژی درمانی مضراتی هم دارد؟

 

در پاسخ باید گفت بله. همان‌طور که داروهای پزشک یک دوز مصرف مشخصی دارند و استفاده بیش از آن می‌تواند سلامت انسان را به خطر بیندازد، انرژی درمانی هم باید در یک مقدار مشخصی انجام شود.

به‌طور مثال پزشکان متخصص انرژی درمانی معتقد هستند که در طول انرژی درمانی در بارداری، نباید از یک سری نیروها در قسمت واژن یا ناف خانم‌های باردار استفاده کرد. چون اگر قدرت شخص درمانگر زیاد باشد، کودک متولدنشده در شکم مادر دچار مشکل خواهد شد.

البته چنین آسیب‌هایی تنها مختص اشخاصی نیست که از درمانگر انرژی دریافت می‌کنند. بلکه گاهی خود درمانگر از این انرژی‌ها لطمه خواهد دید. آسیب‌های احتمالی که شخص متخصص در زمینه انرژی درمانی را تهدید می‌کند، عبارت است از:

پیری زودرس
بیماری‌های صعب‌العلاج یا لاعلاج
فشارهای عصبی
سردردهای میگرنی
دردهای بدنی در قسمت‌های مختلف
در پایان باید بگوییم به خاطر تفاوت نظر‌های بسیاری که در ایران و جهان از بابت انرژی درمانی وجود دارد، در این مطلب سعی کردیم بی‌طرفانه به بحث و گفتگو راجع به این موضوع بپردازیم.

اما قبل از این‌که این روش درمانی را امتحان کنید، بهتر است از پزشک خود مشورت بگیرید. در اکثر مواقع، پزشکان با انجام درمان سنتی بیماری‌های سخت مانند سرطان و انرژی درمانی در کنار آن موافقت می‌کنند. مگر در صورتی که خطرات و آسیب‌های احتمالی جان شخص بیمار را به خطر بیندازد.

سعی کنید با آگاهی هر چه تمام برای انجام انرژی درمانی قدم بردارید و تمامی نکات را در نظر بگیرید. تعدادی از نکات مهم در رابطه با انرژی درمانی را در زیر شرح دادیم:

از روش‌های مختلف غیر استاندارد و غیر معتبر انرژی درمانی فاصله بگیرید.
انرژی درمانی در کنار اثرات مثبتی که روی بیماران می‌گذارد، از اثرات بد هم برخوردار خواهد بود.
همچنین دقت کنید برخی از اشخاص درمانگر در زمینه انرژی درمانی باعث رواج تفکر سحرآمیز می‌شوند.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

1 دیدگاه در “انرژی درمانی چیست و نحوه انجام آن چگونه است؟ | نسیم سبحان

  • maryambayat5566 گفت:

    انواع انرژی درمانی و انرژی درمانی بر روح روان تاثیر دارد و باعث کاهش اضطراب میشود

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.