Justin Wetherill | هم‌بنیان‌گذار تمیرگاه آنلاین uBreakiFix

 

سال ۲۰۰۸، Justin Wetherill دانشجویی بیکار بود که به همراه دوست دوران کودکی‌اش به دنبال شغلی با درآمد مناسب هر کاری می‌کرد. آنها در دوره‌ای کامپیوترهای بازی سرهم می‌کردند، اما با وجود کامپیوترهای اسمبل شرکت‌هایی نظیر hp و Dell که در بازار آمریکا فروش بالایی دارند، درآمد چندانی نداشتند. در دوره‌ای هم یک سایت برای چاپ طرح روی تی‌شرت طراحی کردند که آن هم چندان موفق نبود و در نهایت جاستین وارد شرکتی کامپیوتری شد و به عنوان مسئول پایگاه داده مشغول به کار شد.

اما ماجرای کارافرینی او از شبی شروع شد که جاستین در کنسرت و وسط شلوغی می‌خواست از گوشی آیفون 3G جدیدش استفاده کند که گوشی زمین خورد و صفحه نمایش آن شکست. جاستین با نمایندگی اپل تماس گرفت و فهمید هزینه‌ی تعمیر گوشی ۲۰۰ دلار می‌شود و با این هزینه به صرفه‌تر است که به جای تعمیر گوشی، یک گوشی نو بخرد.

 

uBreakiFix و شروعی در اتاق خواب

 

با این وضعیت جاستین تصمیم گرفت خودش گوشی را تعمیر کند. قطعات مورد نیاز را به صورت آنلاین خرید و گوشی را تعمیر کرد. ایده‌ی uBreakiFix همین جا شکل گرفت، مشکل او می‌توانست مشکل خیلی‌ها باشد پس جاستین به همراه دوستش سایتی طراحی کردند و به صورت آنلاین برای تعمیر صفحه نمایش گوشی‌های آیفون با هزینه 79.99 دلار سفارش می‌گرفتند. گوشی‌ها به آدرس خانه جاستین می‌آمد و در اتاق خواب او تعمیر می‌شد. بعد از مدتی آنقدر حجم سفارش بالا رفت که آنها اولین کارمند خود را استخدام کردند. این کارمند برای هر گوشی ۱۰ دلار دریافت می‌کرد.

در اولین ماه کار uBreakiFix اتاق خواب جاستین دفتر کار آنها بود

یک ماه بعد با پولی که یکی از آشنایان جاستین به او داد، آنها توانستند اولین مغازه را باز کنند. مردم دوست ندارند چند روز بدون گوشی بمانند و باز شدن مغازه باعث شد بخشی از مشتری‌ها بتوانند شخصا گوشی را به مغازه آورده و همان موقع تحویل بگیرند. میزان سفارش‌ها آنقدر بالا رفت که جاستین از کارش استعفا داد و همراه دوست و کارمندش سه نفری به صورت تمام وقت uBreakiFix را اداره می‌کردند. کم کم آنها تعمیر قطعات دیگر گوشی و بعد تعمیرات تبلت و لپتاپ را هم اضافه کردند.

در کمتر از یک‌سال مغازه دوم نیز باز شد. پدر و مادر جاستین حس کردند که پسرشان مسیر پیشرفت را پیدا کرده است و به همین دلیل تمام سرمایه خود را برای ایجاد یک شعبه جدید هزینه کردند. روش کار جاستین در تمام مدت این بود که هرچه درآمد داشتند خرج مجموعه می‌کردند. در ماه‌های اول تقریبا تمام درآمد هزینه‌ی تبلیغ در گوگل می‌شد و هر ماه نیز این هزینه بالاتر می‌رفت اما از سوی دیگر افزایش مشتری این هزینه‌ها را پوشش داد و سودآوری شرکت هر ماه بیشتر شد.

مسیر رشد این شرکت در حدی است که به صورت متوسط ۱۳ شعبه در هر ماه به شعبه‌های uBreakiFix افزوده می‌شود با این حال هنوز صاحبان اصلی این مجموعه، جاستین و دوستش هستند و تا به حال تمام پیشنهادهای خرید این شرکت را رد کرده‌اند. برخلاف بسیاری از کسب‌وکارها که ابتدا به شکل سنتی کار می‌کردند و بعد وارد اینترنت شدند، uBreakiFix ابتدا یک سایت بود و بعد در شکلی سنتی گسترش یافت. هنوز هم سامانه آنلاین این شرکت فعال است و uBreakiFix با استفاده از مغازه‌های خود به افزایش دامنه مشتریان سایت نیز کمک کرده است.

 

گارانتی گوشی‌های پیکسل

 

با افزایش تعداد شعبه‌ها، اسم uBreakiFix بر سر زبان‌ها افتاده است و اعتبار این شرکت تا حدی افزایش یافت که از سال ۲۰۱۷ گوگل بخشی از گارانتی گوشی‌های جدیدش( گوشی‌های پیکسل) را به این شرکت سپرد. با این همکاری دیگر نیاز نیست گوگل در شهرهایی که uBreakiFix مغازه دارد، نمایندگی داشته باشد. این همکاری را می‌توان نقطه‌ی مهمی در مسیر موفقیت uBreakiFix دانست.

 

آینده uBreakiFix

 

این شرکت اکنون بیش از ۳۰۰ شعبه در کشورهای آمریکا، کانادا و ترینیداد و توباگو دارد و تقریبا هر دستگاه دیجیتال شخصی از گوشی موبایل تا لپتاپ و حتی دستگاه‌های بازی ps4 را تعمیر می‌کند.

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.