معرفی و خلاصه کتاب بزرگترین فروشنده دنیا : نوشته: اوگ ماندینو

 

همه ما باید تا حدی در زندگی فروشنده باشیم. مثلاً وقتی که میخوایم از توانایی‌هامون توی یک مصاحبه شغلی حرف بزنیم؛ یا وقتی که نظرات و عقایدمون رو در رسانه‌های اجتماعی میگیم. یا زمانی که میخوایم توی رسانه خودمون یک چیز مفید رو آموزش بدیم؛ تمام این‌ها به نوعی فروش هستن. این کتاب میگه که با ایجاد عادت‌های خوب می‌تونین به بهترین فروشنده جهان تبدیل بشین!

 

خلاصه متنی رایگان کتاب بزرگترین فروشنده دنیا

 

صرف نظر از تخصصی که داریم و کاری که می‌کنیم، همه ما باید تا حدی در زندگی فروشنده باشیم

البته برای کسایی که تو حوزه بازاریابی یا فروش هستن، یادگیری نحوه فروش بخش مهمی از کارشونه، اما برای بقیه ما چی؟ ما هم بخش قابل توجهی از وقتمون ما هم صرف تلاش برای فروش میشه: مثلاً وقتی که میخوایم از توانایی‌هامون توی یک مصاحبه شغلی حرف بزنیم؛ یا وقتی که نظرات و عقایدمون رو در رسانه‌های اجتماعی میگیم. یا زمانی که میخوایم توی رسانه خودمون یک چیز مفید رو آموزش بدیم؛

تمام این‌ها به نوعی فروش هستن . بنابراین چجوری می‌تونیم یاد بگیریم که بهتر بفروشیم؟ چیکار کنیم که حرفمون رو قبول کنن؟ این کتاب میگه که که برای تبدیل شدن به یک فروشنده بهتر، باید زندگی خودتون رو تغییر بدین و به شیوه‌ای آگاهانه‌تر و عمیق‌تر بفروشین ؛ ماندینو نویسنده کتاب میگه که شما با ایجاد عادت‌های خوب می‌تونین به بهترین فروشنده جهان تبدیل بشین!

در این کتاب یاد میگیرین که:

چرا قدرت عشق به شما کمک می‌کنه که فروشنده بهتری بشین؟
چرا باید همیشه در مواجهه با مشکلات بخندین؟
چجوری وقتی احساس غم و ناامیدی دارین، دوباره از جاتون بلند شین؟

 

برای یاد گرفتن و در نتیجه موفق شدن، شما باید عادت‌های خوب رو در خودتون ایجاد کنین

 

که به رفتارهای مثبتتون تبدیل بشن. چجوری می‌تونین مطمئن باشین که هرکاری که انجام میدین، ‌بهترین کاریه که از دستتون بر میاد؟

چه بخواین در بهترین فرم بدنی باشین، چه بخواین موثرترین کارمند باشین یا بیشترین فروش رو داشته باشین، راز انجام کارها به طور موثر در پرورش عادتهای موثر و عالیه. بیشتر زندگی روزمره ما مملو از عادت‌های بده، کارایی که تقریباً بدون فکر انجامشون می‌دیم که باعث می‌شن ما بی‌مصرف و ناراضی باشیم.

مثلا، ممکنه صبح‌ها بیش از اندازه توی رختخوابتون بمونین. که باعث میشه شما دیر برسین سر کارتون، چون قبل از پاشدن، پیش میاد که چهار بار زنگ ساعتو خاموش می‌کنین و یکم دیگه می‌خوابین. بعد مجبورین واسه بموقع رسیدن سرکارتون، همه کارها رو تندتند و با عجله انجام بدین. با اینکه می‌دونین این دیر از رختوخواب بلند شدن، باعث میشه تحت فشار قرار بگیرین و کلی اذیت بشین، اما بازم هرروز صبح برای از خواب بیدار شدن، تنبلی می‌کنین.

برای از بین بردن عادت‌های بد، باید اونا رو با عادت‌های خوب جایگزین کنین. عادت‌های خوب با تکرار روزانه ایجاد می‌شن، این تکرار باید تا وقتی ادامه پیدا کنه که اون عادت بخشی از زندگی شما بشه. مثلا، اگه می‌خواین صبح زودتر از رختخواب بلند شین، باید ساعتتون رو کوک کنین و وقتی که زنگ زد، بلافاصله از جاتون بلند شین، یه صبحانه سالم بخورین و حتی یکم ورزش کنین.

ممکنه اولش براتون سخت باشه، اما چند وقت که اینکارو انجام بدین، به طور خودکار روز خودتون رو اینجوری به روش سالم‌تری آغاز می‌کنین. علاوه بر این، نه تنها یک عادت سالم در خودتون ایجاد کردین، بلکه اون عادت بد رو برای همیشه ترک خواهید کرد.پایه و اساس یک فروشنده موفق شدن هم همینه. در ادامه، تغییراتی رو که می‌تونین برای بهبود زندگی و در نتیجه توانایی‌های فروشتون ایجاد کنین، با دقت بیشتری بررسی خواهیم کرد.

برای اینکه از این برنامه استفاده حداکثری رو ببرید، ایده‌هایی که از این به بعد گفته میشه رو هر روز بخونید و به عادت‌های خوب تبدیل کنین. چه جوری این اتفاق میفته؟ با خوندنشون، کم‌کم متوجه میشین که به طور خودکار دارین به اونا فکر می‌کنین و اونا رو با برنامه‌ی زندگی خودتون وفق میدین.

 

 

یک فروشنده موفق هر روز با عشق ارتباط برقرار می کنه

 

عشق، اعتماد میاره.فروش به معنای مردمی بودنه. قبل از اینکه مردم تصمیم بگیرن از شما خرید کنن، باید بتونن بهتون اعتماد کنن.اما چجوری اعتمادشون رو جلب می‌کنین؟ با نشون دادن عشق به مردم در هر فرصتی که می تونین.

هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شین، به خودتون بگین: «من همه چیز و همه کس رو دوست دارم.» وقتی دارین با شخص دیگه‌ای صحبت می‌کنین، مطمئن بشین که کلماتی که استفاده می کنین محبت آمیز باشن، چون کلماتی که آمیخته با عشق و محبتن، خیلی قدرت زیادی دارن.

برای مثال، صحبت محبت‌آمیز با کسایی که ممکنه واقعاً دوستشون نداشته باشین، می‌تونه کم‌کم اونا رو تبدیل به دوستای شما کنه. علاوه بر این، اگر همیشه با دوستاتون با عشق و محبت صحبت کنین، اونا دوستای نزدیک‌تری براتون میشن، تقریباً مثل خانواده. مهربانانه رفتار کردن خیلی مهمه. یکی از راه‌های انجام این کار اینه که دفعه بعد که با کسی ملاقات می‌کنین، این جمله رو تو ذهنتون با خودتون بگین: «دوستت دارم»، آره به این فکر کنید که چقدر اون طرف رو دوست دارید.

 

 

فکر کردن به این کلمات در سکوت، روی زبان بدن و حالت چهره شما تأثیر می‌ذاره

 

چهره‌تون بازتر و گشاده‌تر میشه. باعث میشه لبخند به لب داشته باشین؛ چشماتون برق بزنه و لحن صداتون دوستانه تر بشه. این شیوه تعامل با دیگران، قلب اونا روهم به روی شما باز می کنه. اما چجوری همچین تفکری توی بازار کسب و کار کاربرد داره؟ نه تنها با داشتن افکار و رفتارهای محبت‌آمیز شانس بیشتری برای به دست آوردن مشتریاتون خواهید داشت، بلکه می تونین بدون زحمت از رقباتون هم جلو بیفتین.

فرض کنین در کنار یک فروشنده رقیب کار می کنین که با شما بد رفتار می کنه، سهام شما رو می دزده یا درباره شما دروغ و شایعه پخش می‌کنه. شما یک انتخاب دارید: می‌تونین به دنبال انتقام باشین یا می‌تونین با عشق باهاش رفتار کنین. مثلاً بخاطر کار خوبی که کرده ازش تعرفی کنید و تمجید کنید یا بهش توی کاری کمک کنید. در نهایت حتی اگر متقابلا به رفتار خوب شما واکنش هم نشون نده، حداقل از رفتارهای بد خودش دست برمیداره. کم‌کم متوجه میشین که اگر دائما با یک فرد با محبت رفتار کنین، میتونین کاری کنید که بهتون اعتماد کنه.

فروشنده خوب بودن یعنی منحصر به فرد بودن و هرگز تسلیم نشدن، حتی در مواجهه با شکست.بعد از یک شکست راحت‌ترین کار اینه که تسلیم بشین، اما خوشبختانه راه‌های دیگه‌ای هم وجود داره که می‌تونین انجامشون بدین تا به شما کمک کنه دوباره به مسیر خودتون برگردین و موفق بشین. اولین قدم اینه که هر روز به خودتون بگین: «تا زمانی که موفق بشم، ادامه میدم.»

وقتی تو مسیر رسیدن به هدفتون، با مانعی روبه‌رو می‌شین، اگه فکر فرار تو ذهنتون اومد، مقاومت کنید. بهش به عنوان یک چالش نگاه کنین و برای غلبه بر این چالش بیشتر تلاش کنین. تصور کنین که یک نماینده فروش دارو هستین و تمام روز رو از این کلینیک به اون کلینیک راه رفتین، با پاهایی دردناک و بدون هیچ فروشی.

 

 

خب مسلماً تسلیم شدن توی این موقعیت آسونترین کاره و خیلیا ممکنه ناامید بشن

 

اما اینکارو نکنین! در عوض، یکم استراحت کنین و روی اینکه چجوری می‌تونین به مشتری بالقوه بعدی‌تون نزدیک بشین، تمرکز کنین، بعدش با یه روحیه‌ی تازه و مثبت ادامه بدین. اینو به یاد داشته باشین که: هرگز نمی‌دونین که آیا فروش بعدی‌تون در بازدید بعدی اتفاق می‌افته یا نه!

هر کاری که انجام می‌دین، روزتون رو با شکست تموم نکنین، بلکه اونقدر ادامه بدین که حتی شده یک موفقیت کوچیک حاصل بشه. پشتکار کلید ماجراست، اما کافی نیست. به عنوان یک فروشنده، شما باید بتونین خودتون رو از رقبا متمایز کنین. برای این کار، از دیگران تقلید نکنین، مهم نیست که چقدر موفقن. راهی برای رشد و شکوفایی به روش منحصر به فرد خودتون پیدا کنین.

پزشکا دائما توسط نماینده‌های فروش تحت تعقیب قرار می‌گیرن، چون اونا همیشه با یک حجم بی‌پایان از بیمارها سرو کار دارن. به عنوان یک نماینده داروسازی، چه کاری می‌تونین انجام بدین تا از بقیه نماینده‌های فروش متمایز بشین؟ اگر می‌خواین فروش داشته باشین، باید با همه فروشنده‌های دیگه متفاوت باشین. پس زمینه‌ای رو ایجاد کنین که مختص شما باشه و به احتمال زیاد توجه یک پزشک پرمشغله رو جلب کنه!

و در نهایت، هر روزتون رو با دیدگاه شروع کنید که قراره یک کار بهتر انجام بدین؛ حتی اگه دیروز احساس می‌کردین که کشتی‌هاتون به گل نشسته، اون احساس رو پشت سر بذارین. به رختخواب برین و سرحال و آماده برای رویارویی با روز جدید بیدار شین

 

 

اگر می خواید شاهد بهترین عملکرد خودتون باشین، باید احساساتون رو کنترل کنین

 

و هر زمان که می تونین بخندین.آیا تا حالا اسیر احساسات خودتون شدین؟ برای همه ما اتفاق می‌افته. اما اگر می‌خواید یک فروشنده برتر باشین، نباید اجازه بدین، احساساتتون به شما غلبه کنه.

اگر احساس عصبانیت می‌کنین و در کنترل عصبانیتتون مشکل دارین، به احتمال زیاد رفتاری منفی و بدبینانه با مشتریاتون خواهید داشت. این دقیقاً برعکس رفتاریه که منجر به فروش بشه!

یادتون باشه که زندگی پستی و بلندی‌های زیادی داره، پس باید برای کنترل احساساتتون تلاش کنین. اگر احساس ناراحتی یا افسردگی می‌کنین، با آواز خوندن کمی روحیه خودتون رو بالا ببرین. اگر احساس بی‌اعتمادبنفسی می‌کنین، با صدای بلند حرف بزنید تا اعتماد به نفس بیشتری بهتون دست بده. برعکس این قضیه هم صدق می‌کنه. اگه فکر می‌کنین خیلی مغرور هستین، به زمانی فکر کنین که حتی نمی‌تونستین روی پاهای خودتون واستین. وقتی از تأثیر زندگی روی حال روحی خودتون آگاه باشین، می تونین اعمال دیگرانم درک کنین و بپذیرین.

به عنوان مثال، وقتی که یک مشتری رو مود نیست یا خلق و خوی مساعدی نداره، به این فکر کنین که ممکنه تو زندگیش دچار مشکل شده باشه. پس به جای عصبانی شدن از رفتارش، کمی بهش فضا بدین و سعی کنین روز بعد که احتمالا خلق و خوش بهتر شده، باهاش صحبت کنین.

در نهایت، موثرترین راه برای رسیدن به یک حال روحی ایده آل، خندیدن به خودتون و دنیاست. وقتی از جدی گرفتن مسائل دست برداریم و جنبه خنده دار زندگی رو ببینیم، یکم آروم میشیم و نگرانی‌هامون کمتر میشه. اینو در نظر بگیرین که: اگه بتونین به این موقعیت بخندین، متوجه میشین که این بدترین اتفاق در جهان نیست. شاید دیگه حتی نیاز نداشته باشین که محصولتون همراهتون باشه، تا بتونین فروش موثری داشته باشین!

 

 

برای انجام کارهاتون، مجموعه‌ای از اقدامات رو برنامه‌ریزی کنین تا به هدف نهایی‌تون برسین

 

دارین کم‌کم نزدیک میشین به تبدیل شدن به بهترین فروشنده جهان، اما هنوز کاملاً بهش نرسیدین. برای اینکه بتونین سریع‌تر به این هدف برسین، اینجا چند تا عادت خوب دیگه هم گفته شده که یاد بگیرید و تیر آخر رو بزنید.

اول، باید بدونین که اگر اقدامی انجام ندین، رویاهایی که دارین، محقق نمیشن. تبدیل یک رویا به واقعیت کار ساده‌ای نیست. در طول این مسیر، راحت‌ترین کار اینه که هی به تعویق بندازینش. خیلی از ما تصمیم میگیریم به تناسب اندام برسیم، اما وقتی نوبت به تغییر عادت‌هامون و رفتن به باشگاه می‌رسه، بلافاصله تسلیم می‌شیم و با خودمون می‌گیم که از فردا شروع می‌کنم. آخرشم، هیچوقت انجامش نمیدیم.

در برابر انتخاب آسونترین راه‌ها، مقاومت کنین! هر وقت که هدف یا ایده‌ای دارین، اقداماتی رو برای رسیدن بهش لیست کنین که به شما کمک می‌کنه بلافاصله به اون هدف برسین. اگر اون ایده شما در نگاه اول ترسناک به نظر می‌رسه، شروعش کنید تا ترستون بریزه؛ حتی اگه در اولین تلاشتون شکست خوردین، خیلی بهتره تا اینکه فقط بشینین فکر کنین که «چه می شه اگه فلان کارو کنم یا نکنم؟»

عادت بعدی اینه که اهدافی رو برای خودتون تعیین کنین که قابل دستیابی باشن. هر روز، هر هفته، هر ماه و هر سال، سعی کنین کشف کنین که چجوری می‌تونین بیشتر ازون چیزی که تا اینجای کار گیرتون اومده، به دست بیارین. امروز بهتر از دیروز عمل کنین و هدفتون رو برای فروش بیشتر پایه‌گذاری کنین و مطمئن بشین که امسال حتی از سال گذشته براتون پربارتر خواهد بود.

اینم ایده خوبیه که اهداف خودتون رو به دیگران بگید. احتمالاً خوشتون نمیاد که مجبور بشین برای کسی بهانه بیارین که چرا به هدفتون نرسیدین؛ همین انگیزه بزرگیه برای شکست نخوردن!

برای اینکه یک فروشنده موفق باشین، باید عادت‌های خوب رو در خودتون ایجاد کنین: خوش‌بین، محکم و متعهد به هدفتون باشید و یاد بگیرین که احساساتتون رو مدیریت کنین. انجام این کارها نه تنها به شما کمک می‌کنه تا فراتر از اهداف فروش خودتون برین، بلکه به شما کمک می‌کنه تا آدم بهتری بشین.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.