کتاب قدرت مثبت اندیشی (با نام انگلیسی The Power of Positive Thinking) یکی از بهترین کتاب های انگیزشی جهان است که تاکنون به زبان‌های مختلفی ترجمه شده و نسخه‌های زیادی از آن به فروش رسیده است. این کتاب جاودانه را نورمن وینسنت پیل نوشت و به واسطه نگارش همین کتاب بود که عنوان «پدر مثبت اندیشی» را از آنِ خود کرد. وی در این کتاب سیستم و نظامی در اختیار شما می‌گذارد که اگر به آن پایبند و متعهد باشید، مطمئناً تغییر و تحولی اساسی در زندگی خود ایجاد خواهید کرد.

با مطالعه این کتاب به ارزش و اعتبار آن پی می‌برید و با عمل کردن به راهکارهایی که پیش روی شما می‌گذارد، می‌توانید موانعی که در مسیر خوشبختی شما قرار دارد را یکی پس از دیگری از سر راه خود بردارید و به یک شخص موفق، خوشبخت و سعادتمند تبدیل شوید. در صورتی که تمایل دارید برخی درس‌ها و نکات ارزشمند این کتاب را یاد بگیرید تا پایان این مقاله با ما همراه شوید. نورمن وینسنت پیل درباره کتاب قدرت مثبت اندیشی می‌نویسد:

من با تمام وجود به اصولی که در این کتاب مطرح می‌شود، باور دارم؛ چون بارها و بارها معجزات ناشی از آن‌ها را در زندگی خود و دیگران دیده‌ام.

آشنایی با نورمن وینسنت پیل، نویسنده این کتاب

 

آقای دکتر نورمن وینسنت پیل (Norman Vincent Peale) در 31 ماه مه سال 1898 در اوهایوی آمریکا به دنیا آمد. وی از سال 1922 به کلیسا رفت و کشیش شد؛ به همین خاطر توانست با تمرکز بر کتاب آسمانی انجیل، درس‌های زیادی یاد بگیرد. به کار بردن درس‌های این کتاب سبب شد که او در زندگی خودش به موفقیت برسد و کتاب قدرت مثبت اندیشی را بنویسد. در واقع کتاب قدرت مثبت اندیشی با الهام گرفتن از کتاب انجیل نوشته شده است. او مدرک دکترای خودش را در رشته الهیات از دانشگاه اوهایو و بوستون گرفت.

وی در دوران زندگی خود کتاب‌های مختلفی در مورد نگرش مثبت نوشت و اغلب این کتاب‌ها به زبان فارسی ترجمه شده است. کتاب قدرت مثبت اندیشی یکی از بهترین و پربارترین آثار این نویسنده برجسته است که به ما زندگی توأم با انضباط و آرامش را یاد می‌دهد. با مطالعه این کتاب می‌فهمیم که برای رسیدن به آرامش باید خودمان را به یک منبع قدرت لایتناهی متصل کنیم. ایمان واقعی و توکل بر خدا می‌تواند راهکاری بی‌نظیر و منحصر به فرد برای موفقیت در زندگی و غلبه بر شکست‌ها باشد. وی نهایت در 24 دسامبر سال 1993 دار فانی را وداع گفت. آقای پیل در کتاب قدرت مثبت اندیشی می‌نویسد:

این کتاب را با توجه به شرایط زندگی انسان‌ها در این دنیا نوشته‌ام؛ شرایطی که با رنج، دشواری و مبارزه آمیخته است.

مهمترین درس های کتاب قدرت مثبت اندیشی

 

کتاب قدرت مثبت اندیشی به شما می‌آموزد که ریشه‌های درخت موفقیت در ذهن شما قرار دارد. با مطالعه این کتاب یاد خواهید گرفت که چگونه به خودتان ایمان و باور داشته باشید، عادت نگران بودن را در هم بشکنید و افکار خود را کنترل کنید. وقتی افکار و اندیشه‌های خود را کنترل و مدیریت کنید، می‌توانید به راحتی نگرش خودتان را نسبت به مسائل مختلف متحول کنید. نتیجه تحول نگرش، تحول در زندگی است. آقای نورمن وینسنت پیل در کتاب قدرت مثبت اندیشی مسئله مهمی را بیان می‌کند:

مسیری که به خوشبختی ختم می‌شود: قلب خود را از نفرت و ذهن خود را از نگرانی رها کنید. خیلی راحت زندگی کنید، توقعات خود را پایین بیاورید و تا حد امکان بخشنده باشید. سعی کنید تا حد امکان خودتان را فراموش کنید و به یاد دیگران باشید. این کار را به مدت یک هفته انجام دهید تا با آثار شگفت انگیز آن مواجه شوید.

او همیشه روی مسئله «باور» تأکید می‌کرد و به همین خاطر وقتی آثار او را مطالعه کنید، متوجه خواهید شد که این مسئله برای او تا چه اندازه ارزش و اهمیت دارد. او اعتقاد داشت که باور داشتن به یک مسئله می‌تواند جادو کند. وی در این زمینه در کتاب خودش می‌نویسد:

باور داشته باشید که مشکلات، راه ‌حل و راهکار دارند. باور داشته باشید که می‌توان بر آن‌ها چیره شد. باور داشته باشید که می‌توانید بر آنها فائق آیید و بالاخره، باور داشته باشید که می‌توانید آن‌ها را حل کنید.

در ادامه این بخش از مقاله تصمیم داریم به مهم‌ترین درس‌ها و آموزه‌های کتاب قدرت مثبت اندیشی بپردازیم. این درس‌ها ممکن است مورد پذیرش تعداد زیادی از افراد نباشد ولی در هر حال وی خودش به این درس‌ها باور داشت و معتقد بود که این درس‌ها معجزه می‌کند.

1. سه نکته مهم برای داشتن تفکر مثبت

 

سه نکته مهم وجود دارد که اگر آن‌ها را رعایت کنیم می‌توانیم یک تفکر سالم و مثبت داشته باشیم. در ادامه به این سه نکته اشاره شده است:

همیشه روی اعتماد به نفس و عزت نفس خود کار کنید و اطمینان و باور داشته باشید که مشکلات شما در حال کوچک شدن هستند.
دنیای شما چیزی فراتر از اندیشه‌ها و افکار شما در مورد تجربیاتی که دارید، نیست. به عنوان مثال شما در مورد گرمای تابستان یک نظر خاص دارید و آن را آزاردهنده می‌دانید. این در حالی است که یک شخص کشاورز همین گرمای تابستان را عاشقانه دوست دارد؛ چون می‌داند که همین گرما باعث رسیدن میوه‌های او می‌شود. همین نظر در مورد باران هم وجود دارد.
به این ایمان و باور برسید که همه چیز به نگرش و افکار شما بستگی دارد. اگر کسی می‌خواهد به یک زندگی سعادتمند و خوشبخت برسد، باید ابتدا این زندگی را در ذهن خودتان مجسم کنید. اگر دنبال یک زندگی فارغ از نگرانی هستید، باید یک زندگی عاری از نگرانی را در ذهن خودتان تجسم کنید.
کسانی که تفکر مثبت دارند، می‌توانند از تهدید فرصت بسازند و اصطلاحاً «مشکلات را شکلات کنند.» بنابراین به داشتن تفکر مثبت اهمیت بدهید و برای رسیدن به چنین تفکری تلاش کنید. آقای پیل در کتاب قدرت مثبت اندیشی جمله بسیار مهمی را بیان می‌کند:

زمانی که موانع یا مشکلات رخ می‌دهد، کسی که تفکر مثبت دارد آن‌ها را به عنوان فرصت‌های خلاقانه در نظر می‌گیرد. او از چالش یا مشکل سخت استقبال می‌کند و به دنبال راه‌هایی می‌گردد تا بتواند آن مشکل را به یک منفعت تبدیل کند.

2. به خودتان ایمان بیاورید و اهداف خود را مجسم کنید

 

به خودتان باور، ایمان و اعتقاد داشته باشید و بدانید که اعتماد به نفس و عزت نفس دو شرط اساسی برای رسیدن به موفقیت هستند. کسانی که به خودشان ایمان داشته باشند، اعتماد به نفسشان بالا می‌رود و عملکرد خوبی از خودشان به نمایش می‌گذارند و از طرفی کسانی که اعتماد به نفس و عزت نفس پایینی داشته باشند، به مرور عملکردشان ضعیف‌تر می‌شود.

همه ما به خوبی می‌دانیم که اعتماد به نفس به تنهایی هیچ مشکل و مسئله‌ای را حل نمی‌کند ولی همین که به خودمان ایمان بیاوریم، توانایی، شور و اشتیاق‌مان برای انجام کارها به صورت موفقیت‌آمیز چندین برابر می‌شود. برخی از متخصصان بر این باور هستند که اعتماد به نفس بی‌معنا است و اگر کودکی در درس ریاضی ضعیف باشد و ما به او بگوییم عالی است، هیچ تغییری در میزان تسلط او بر درس ریاضی ایجاد نمی‌شود. این حرف درست است! اعتماد به نفس جای صلاحیت را نمی‌گیرد ولی جایگاه اعتماد به نفس خیلی مهم و اساسی است. در ادامه به تفاوت میان صلاحیت و اعتماد به نفس می‌پردازیم.

صلاحیت به معنای دانستن است. کسی که صلاحیت ریاضی دارد، در واقع مسلط بر این علم است ولی چه بسیارند دانش آموزانی که در جلسه امتحان یا سر کلاس درس را می‌دانند ولی به خاطر اعتماد به نفس پایین نمی‌توانند پاسخ درست و کامل بدهند. اعتماد به نفس به معنای دانستن و توانستن است؛ یعنی دانش آموز هم دانش ریاضیاتی دارد و هم می‌تواند با آسودگی خاطر و به درستی به پرسش‌ها پاسخ دهد.

از این رو است که می‌گوییم اعتماد به نفس، عزت نفس و باور داشتن به خود اهمیت زیادی دارد. خودباوری واقعاً جادو می‌کند و کسانی که از موهیت عزت نفس و خودباوری برخوردار هستند، زندگی خیلی خوب و خوشبختی را سپری می‌کنند. در صورتی که می‌خواهید در زندگی به موفقیت برسید باید افکار و اندیشه‌های خود را تغییر دهید. سعی کنید این باور را در خود نهادینه کنید که انسانی ارزشمند هستید و هر جا که بروید می‌توانید ارزش آفرینی کنید.

یکی از مسائل مهمی که باعث افزایش انگیزه و اشتیاق در وجود شما می‌شود، تجسم اهداف است. سعی کنید در بازه‌های زمانی منظم (مثلاً هر شب یا هر روز صبح)، اهداف خود را مجسم و تصویرسازی کنید. در صورتی که شش ماه مداوم این کار را انجام دهید، این اهداف ملکه ذهن شما می‌شود و می‌دانید که واقعاً در زندگی خودتان چه می‌خواهید.

3. نگرش شما کل زندگیتان را تعیین می کند

 

یکی از مسائل مهم و اساسی این کتاب آن است که نگرش آدمی بر کل زندگی او تأثیر دارد و این تأثیر به قدری زیاد است که می‌تواند کل زندگی او را تعیین و مشخص کند. نگرش در واقع همان عینکی است که ما به چشم می‌زنیم و به کمک آن به دنیا، محیط پیرامون، اعضای خانواده‌ها، اتفاقات و کسب و کار خود نگاه می‌کنیم. باور کنید که نگرش ماست که مشخص می‌کند اتفاقات زندگی‌مان خوب یا بد هستند.

به عنوان مثال شخصی از شرکتی که در آن کار می‌کرده اخراج می‌شود. یک سری افراد شروع به خواهش و تمنا برای برگشتن به کار خود می‌کنند و وقتی کار شرکتی خود را از دست می‌دهند، به شدت ناامید می‌شوند. عده دیگری هم هستند که وقتی از شرکت خود اخراج می‌شوند، با یک امید مضاعف دنبال راه اندازی یک کسب و کار شخصی برای خودشان می‌روند تا دیگر کسی نتواند آن‌ها را اخراج کند.

همیشه انتخاب با شما است. خداوند انسان‌ها را آزاد و مختار آفریده تا نگرش خود به مسائل را انتخاب کنند. همیشه تلاش کنید که افکار و اندیشه‌های منفی را کنار بگذارید و ایمان داشته باشید که اتفاقات و رویدادهای زندگی به نفع شما است. کتاب نگرش یعنی همه چیز، از کتاب‌های بی‌نظیر در زمینه رشد و توسعه فردی است. در این کتاب جمله مهمی در مورد نگرش نوشته شده است:

هیچ چیز نمی‌تواند فردی را که دارای نگرشی درست است از دستیابی به هدفش بازدارد. هیچ چیز در روی زمین نمی‌تواند به فردی که دارای نگرشی نادرست است کمک کند.

4. از قدرت دعا استفاده کنید

 

 

آقای نورمن وینسنت پیل در کتاب قدرت مثبت اندیشی روی مسئله دعا تأکید زیادی دارد و بر این باور است که دعا می‌تواند ما را به خواسته‌ها و آرزوهایمان برساند. البته آقای دکتر پیل فرمول خاص خودش را دارد. او اعتقاد دارد که ما پیش از محقق کردن خواسته‌ها و آرزوهای خود باید بابت داشتن آن‌ها از خداوند سپاسگزاری کنیم و تصور کنیم که به آن‌ آرزوها رسیده‌ایم. تجسمِ داشتن آرزوها باعث می‌شود که ما در سریع‌ترین زمان ممکن به خواسته‌های خودمان دست پیدا کنیم. آقای پیل فرمول خود را به این صورت بیان می‌کند:

دعا کنید، تجسم کنید و به واقعیت تبدیل کنید.

ایمان داشتن که خداوند در زندگی جادو می‌کند. بعضی مواقع افراد به ما می‌گویند که باید واقع‌بین باشیم و افکار خوش‌بینانه را کنار بگذاریم. آقای دکت پیل در کتاب قدرت مثبت اندیشی یک تمرین ارائه می‌دهد. او از ما می‌خواهید که 42 ساعت امیدوار، خوش‌بین و مثبت اندیش باشیم و در انتخاب 42 ساعت بعد به وضع واقع‌بینانه قبلی برگردیم. اگر این تمرین را یک هفته ادامه دهید متوجه خواهید شد دیدگاه‌ها و افکار واقع‌بینانه‌تان در گذشته تا چه حد بدبینانه بوده است. اگر مدتی به این تمرین ادامه دهید خیلی سریع به این نتیجه می‌رسید که تمام سختی‌ها و مشکلات به ذهن شما برمی‌گردد و ارتباطی با واقعیت ندارد. در کتاب قدرت مثبت اندیشی یک جمله بسیار زیبا و ارزشمند وجود دارد که می‌گوید:

ایمان قدرتی است که ترس نمی‌تواند در برابر آن مقاومت کند. وقتی روز به روز ذهن خود را از ایمان پر می‌کنید، هیچ جایی برای ترس و نگرانی باقی نخواهد ماند. این حقیقت بزرگی است که هیچ‌کس نباید فراموشش کند. ایمانتان را کامل کنید تا در آخر، ترس و نگرانی رو از بین ببرید.

5. انتظار بهترین ها را داشته باشید

 

انسان به خاطر خطرات و تهدیدهایی که در طول تاریخ متحمل شده، موجودی ترسو و آسیب‌پذیر است و همیشه انتظار بدترین چیزها را دارد. انسان انتظار هر چیزی را داشته باشد، طبیعت به او کمک می‌کند که انتظارهای خود را محقق کند. اگر بتوانید نگرش خود را به گونه‌ای تغییر دهید که در زندگی، انتظار بهترین‌ها را داشته باشید، طبیعت هم به شما کمک می‌کند که در جهت بهترین‌ها حرکت کرده و در نهایت به بهترین‌ها دست پیدا کنید.

اگر به خداوند و قدرت او ایمان داشته باشید و باور داشته باشید که او می‌تواند بهترین‌ها را برای شما رقم بزند، نیمی از مسیر موفقیت را طی کرده‌اید. بین ایمان و ثروت رابطه‌ای قوی وجود دارد. مطمئن باشید که با ایمان به خدا می‌توانید به تمام اهداف خودتان جامه عمل بپوشانید.

بهترین ترجمه کتاب قدرت مثبت اندیشی

 

کتاب قدرت مثبت اندیشی (The Power of Positive Thinking) یکی از کتاب‌های ارزشمند در حوزه رشد و توسعه فردی است که می‌تواند برای بسیاری از انسان‌ها الهام‌بخش و سودمند باشد. بهترین ترجمه‌ این کتاب متعلق به آقای اسماعیل حسینی است. این ترجمه را نشر ثالث روانه بازار کرده است. در صورتی که می‌خواهید این کتاب را به صورت اینترنتی تهیه کنید، کافی است به سایت نشر ثالث مراجعه کنید. ترجمه روان و خوانای این کتاب باعث می‌شود که بتوانید خیلی راحت با آموزه‌ها و نکات این کتاب ارتباط برقرار کنید.

از قدرت مثبت اندیشی غافل نشوید

 

نورمن وینسنت پیل در کتاب قدرت مثبت اندیشی تلاش می‌کند مخاطب را از قدرت و تأثیر تفکر مثبت آگاه کند و به او نشان دهد که مثبت اندیشی تا چه اندازه مهم و تأثیرگذار است. به کمک مثبت‌اندیشی شما می‌توانید بهتر و سریع‌تر از قبل در کسب و کار و زندگی خود پیشرفت کنید. در صورتی که شما هم تمایل دارید به یک شخصیت قدرتمند، ثروتمند و مثبت‌اندیش تبدیل شوید سعی کنید این کتاب را با دقت مطالعه کنید و آموزه‌های آن را در زندگی و کسب و کار خود به کار ببندید.

در صورتی که این مقاله برای شما مفید و سودمند بود، پیشنهاد می‌شود کتاب نگرش یعنی همه چیز را مطالعه کنید. این کتاب کمک زیادی به افزایش تفکر مثبت در وجود شما خواهد کرد. آیا تاکنون در زندگی خود به قدرت مثبت اندیشی پی برده‌اید؟ آیا داشتن نگرش و تفکر مثبت معایبی هم دارد؟ چه کتاب‌هایی در زمینه تفکر مثبت مطالعه کرده‌اید؟ لطفاً نظرها و پیشنهادات خود را با ما و همراهان آکادمی نسیم سبحان در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.