همه انسان‌ها عاشق طول عمر و داشتن یک زندگی سالم هستند ولی وقتی با دقت به جوامع نگاه می‌کنیم می‌بینیم که خبری از طول عمر و سلامتی نیست. بسیاری از سالمندان با بیماری‌های مختلف دست و پنجه نرم می‌کنند و از زندگی خود رضایت ندارند. کتاب ایکیگای (Ikigai) یکی از کتاب‌های ارزشمندی است که به ما راز عمر طولانی همراه با سلامتی و شادی را آموزش می‌دهد. این کتاب با استفاده از مطالعات علمی و مثال‌های مختلف عینی نوشته شده و به همین خاطر می‌توان به درس‌ها و آموزه‌های آن اعتماد کرد. در این مقاله قصد داریم در مورد کتاب ایکیگای صحبت کنیم و مهم‌ترین نکات و درس‌های این کتاب را در کنار هم یاد بگیریم. در صورتی که شما هم به دنبال یک زندگی شاد و عمری طولانی هستید و می‌خواهید در برابر سختی‌های روزگار مقاوم‌تر شوید، تا پایان این مقاله در کنار ما بمانید.

اُکیناوا؛ مرکز بالاترین افراد سالمند و سالم

 

هکتور گارسیا و فرانچسک میرالس، نویسندگان کتاب ایکیگای، هر دو اهل اسپانیا هستند ولی بخشی از زندگی خود را در ژاپن گذرانده‌اند. روزی یک سوال ذهن این دو نفر را به خود مشغول کرد و تصمیم گرفتند با تحقیق و پژوهش به پاسخ این پرسش برسند. پرسش آن‌ها این بود که:

مردم چه نقاطی از جهان بیشترین طول عمر را دارند؟ دلیل این عمر بالا چیست؟ بین مردم مناطقی که عمر بالایی دارند، چه ویژگی‌های مشترکی وجود دارد؟ این پرسش‌ها باعث شد که گارسیا و میرالس تحقیقات خود را شروع کنند. آن‌ها در ابتدا سعی کردند نقاطی از جهان که مردم در آن‌ها عمر بالایی دارند را پیدا کنند. آن‌ها به چند نقطه رسیدند که اُکیناوا، منطقه‌ای در ژاپن، بیشترین افراد سالم و سالمند را در خود جای داده است. این دو نویسنده تصمیم گرفتند مدتی در اُکیناوا ساکن شوند تا به راز طول عمر مردم اُکیناوا پی ببرند. یکی از دلایل معتبر بودن کتاب ایکیگای این است که نویسندگان این کتاب، از دور شاهد ماجرا نبوده‌اند. آن‌ها خودشان به اُکیناوا سفر کردند تا از نزدیک و به صورت چهره به چهره تحقیق کنند.

یک نکته شگفت انگیز در مورد اُکیناوا

 

جالب است بدانید که منطقه اکیناوا در جنگ جهانی، تعداد زیادی کشته و مجروح بر جای گذاشت ولی با این حال مردم آن بسیار شاد و خوشحال هستند و تعداد قابل توجهی از آن‌ها بیشتر از صد سال عمر می‌کنند. نکته‌ای که دو نویسنده پس از مدتی هم‌نشینی با مردم اکیناوا فهمیدند این بود که این مردم، اهل گذشت هستند. آن‌ها از مشکلات و سختی‌ها عبور می‌کنند و اصلاً تمایلی به حفظ وضعیت موجود ندارند.

بسیاری از کشورها پس از جنگ، سال‌ها وارد دوران رکود و افسردگی می‌شوند ولی منطقه اکیناوا اصلاً چنین خصوصیتی ندارد و به همین خاطر مردم آن همواره زندگی شاد، طولانی و بدون استرسی دارند. دو نویسنده این کتاب در دوران اقامت خود در اُکیناوا، درس‌‎های زیادی آموختند و با تحقیق و پژوهش، درستی این درس‌ها و نکات را اثبات کردند. در ادامه به چند مورد از این درس‌ها اشاره خواهیم کرد:

مهمترین درس های کتاب ایکیگای

 

خیلی‌ها تصور می‌کنند که برای داشتن زندگی سالم و عمر طولانی باید رژیم غذایی مناسب داشته باشند و احساس می‌کنند که فقط همین عامل به طول عمر آن‌ها کمک می‌کند. این در حالی است که در کتاب ایکیگای متوجه می‌شویم که عوامل زیادی وجود دارد که مهم‌‎تر از تغذیه سالم است. در ادامه این بخش‌ از مقاله به چند مورد از درس‌های مهم کتاب ایکیگای اشاره خواهیم کرد:

درس اول: اصلاً ایکیگای به چه معناست؟

 

واژه ایکیگای (Ikigai) به معنای هدف و معنای زندگی است. در واقع هر کسی ایکیگای مخصوص به خودش را دارد و این ایکیگای سبب می‌شود که انسان هر روز با شور و اشتیاق از رختخواب خودش خارج شود. در واقع اگر هر انسان بتواند این معنا و هدف را در زندگی خودش پیدا کند، می‌تواند زندگی را با شادی و لذت بیشتری به پیش ببرد. در کتاب ایکیگای می‌خوانیم:

موضوع مشترک در همه کسانی که ایکیگای دارند این است که آن‌ها، هر اتفاقی هم که بیفتد، ایکیگای خود را دنبال می‌کنند. آن‌ها هرگز از پا نمی‌نشینند و تسلیم نمی‌شوند، حتی وقتی که همه چیز علیه‌شان است و پشت سرهم با موانع روبه‌رو می‌شوند.

یکی دیگر از معانی ایکیگای این است که شادی، در «همیشه مشغول بودن» است. آدم شاد، کسی نیست که کارهای کمی داشته باشد یا اینکه در خانه دست روی دست بگذارد و مدام صدای پیامک واریز پول از گوشی هوشمند آیفون 12 پرو مکس او شنیده شود. مردم اکیناوا افرادی هستند که از همان ابتدای صبح تا شب مشغول به کار و فعالیت هستند. همیشه مشغول بودن و حرکت کردن در راستای ایکیگای باعث می‌شود که زندگی شاد و عمری طولانی داشته باشند. اگر بخواهیم یک تعریف کامل از ایکیگای ارائه دهیم باید بگوییم:

ایکیگای، نقطه تلاقی مأموریت، اشتیاق، پیشه و تخصص است.

در واقع اگر می‌خواهید معنای زندگی خود را پیدا کنید باید علایق خود را در این چهار مسئله مد نظر قرار دهید. برای پی بردن به علایق خود در زمینه مأموریت، اشتیاق، پیشه و تخصص باید چهار سوال زیر را از خودتان بپرسید:

چه چیزهایی را دوست دارید؟
در چه زمینه‌های خوب عمل می‌کنید و کارایی بالایی دارید؟
در حال حاضر در ازای چه کاری پول می‌گیرید؟
جهان در حال حاضر به چه چیزهایی احتیاج دارد؟

با پی بردن به پاسخ این سوال‌ها و فکر کردن روی این پاسخ‌ها می‌توانید به مرور ایکیگای خود را پیدا کنید. اگر خوش‌شانس باشید و معنای زندگی خود را پیدا کنید و سپس این معنا را با آرامش و اشتیاق دنبال کنید، هم به اهداف خودتان دست پیدا می‌کنید و هم می‌توانید شخصی خوشحال و سرزنده باشید و از موهبت عمر طولانی همراه با سلامتی برخودار شوید.

درس دوم: یا استرس یا عمر طولانی؛ یکی را انتخاب کنید

یکی از مسائلی که کتاب ایکیگای به آن اشاره می‌کند، این است که استرس میانه خوبی با عمر طولانی و زندگی شاد ندارد. استرس، عاشق بیماری و عمر کوتاه است. بنابراین اگر دنبال یک زندگی شاد و عمری طولانی هستید، باید استرس را کنار بگذارید. مردم اکیناوا، افرادی پرتلاش و کوشش هستند ولی با استرس میانه‌ای ندارند و کارهای خود را از ابتدای صبح تا شب، با آرامش و انگیزه و بدون هیچ استرسی انجام می‌دهند. در کتاب ایکیگای می‌خوانیم:

بسیاری از مردم پیرتر از سن واقعی خود به نظر می‌رسند. مطالعات زیادی در مورد دلیل این پدیده انجام شده است. این مطالعات نشان می‌دهد که استرس، نقش بسیار مهمی در این زمینه ایفا می‌کند.

یکی دیگر از مشکلات انسان‌های عصر حاضر این است که دوست دارند طبق میل و نظر دیگران رفتار کنند. آن‌ها اصلاً به ندای قلب خود توجهی ندارند و فقط به فکر راضی کردن دیگران هستند. تا زمانی که به فکر راضی کردن دیگران هستید، به شادی و لذت واقعی دست پیدا نخواهید کرد. ما یک بار در این جهان زندگی می‌کنیم و باید در این زندگی طبق مسیری که خودمان تشخیص می‌دهیم و علاقه داریم حرکت کنیم. راضی کردن دیگران، یکی از ریشه‌های اصلی استرس است و استرس ریشه بسیاری از بیماری‌ها است.

درس سوم: انجام چند کار به صورت همزمان را برای همیشه فراموش کنید

 

یکی از مشکلاتی که در جامعه امروز متداول شده ولی دشمن تمرکز و سلامتی انسان محسوب می‌شود، انجام چند کار به صورت همزمان است که به آن مالتی تسکینگ (MultiTasking) هم گفته می‌شود. مردم اُکیناوا به هیچ عنوان چنین کاری انجام نمی‌دهند. آن‌ها طرفدار سرسخت انجام یک کار مشخص و واحد در یک زمان هستند و به همین خاطر هم هیچ استرسی حین کار به آن‌ها وارد نمی‌شود. انجام چند کار به صورت همزمان باعث کاهش تمرکز انسان هم می‌شود؛ از این رو گفته می‌شود که برای افزایش تمرکز، در یک زمان یک کار را انجام دهید.

جالب است که مردم اُکیناوا تلاش می‌کنند که تمام کارهای خود را با حوصله و بدون هیچ استرسی انجام دهند. این روش به آن‌ها کمک می‌کند که یک زندگی آرام و بدون بیماری داشته باشند و در عین سلامتی، پیر شوند. بنابراین اگر شما هم دنبال طول عمر و سلامتی هستید، حتماً مالتی تسکینگ را از زندگی خود حذف کنید. مطالعات ثابت می‌کند که انجام چند کار به صورت همزمان، بازدهی انسان را 60 درصد و ضریب هوشی او را در بلندمدت 10 درصد کاهش می‌دهد.

درس چهارم: بازنشستگی را از دایره لغات خود حذف کنید

 

بازنشستگی بدون شک مشکلات زیادی برای انسان ایجاد می‌کند و فرد را از نظر جسمانی با مشکلات زیادی مواجه می‌کند. فردی را در نظر بگیرید که در 60 سالگی بازنشسته می‌شود. او تا این سن فردی پرتحرک، فعال، پویا و توانمند بوده و در طول روز 12 ساعت کار و کوشش کرده ولی وقتی بازنشسته می‌شود دیگر خبری از آن تلاش و کوشش قبلی نیست و همین کاهش تحرک، زمینه را برای انواع و اقسام بیماری فراهم می‌کند.

مردم اُکیناوا در زبان خود واژه‌ای به معنای «بازنشستگی» ندارند و این واژه برای آن‌ها کاملاً بی‌معنا است. این افراد از ابتدای صبح تا شب مشغول کار و فعالیت هستند و به هیچ عنوان از پا نمی‌نشینند و همین عامل موجب می‌شود که همیشه در حال تحرک باشند و بیماری به بدنشان راه پیدا نکند. در صورتی که شما هم می‌خواهید عمری طولانی همراه با یک زندگی شاد داشته باشید، سعی کنید در تمام عمر کار و فعالیت کنید ولی کارها را با حوصله و آرام انجام دهید. کار شما را نابود نمی‌کند و این استرس است که هر موجودی را از پای درمی‌آورد.

درس پنجم: رازهای برخورداری از عمر بالا (بیش از 100 سال)

 

کسانی که می‌خواهند عمری طولانی داشته باشند و در عین سالمند بودن، از بدنی سالم و ذهنی فعال و پویا برخوردار شوند، باید پنج راز زیر را که در کتاب ایکیگای گفته شده در زندگی خود دنبال کنند:

نگران نباشید. نگرانی یکی از بزرگ‌ترین دشمنان ما است؛ زیرا استرس به وجود می‌آورد و توانمندی‌های ما را یکی پس از دیگری از بین می‌برد. پس اگر دنبال عمر طولانی هستید، نگرانی را کنار بگذارید.
عادت‌های خوب را در خود پرورش و در بین دیگران ترویج دهید. یکی دیگر از کارهای مهمی که هر یک از ما باید انجام دهیم، پرورش عادت‌های خوب در وجود خودمان است. برای پرورش عادت‌های خوب و حذف عادت‌های بد از زندگی، کتاب‌های مختلفی نوشته شده که کتاب عادت های اتمی یکی از بهترین آن‌هاست. وقتی موفق شدید یک عادت خوب را در زندگی خود ایجاد کنید، حتماً آن را در بین دوستان و نزدیکان خود هم پرورش دهید تا آن‌ها هم از این موهبت بهره‌مند شوند.
سومین راز عمر طولانی، بهبود روابط اجتماعی و ارتباط با دوستان است. یکی از کارهای مهمی که افراد باید در زندگی خود انجام دهند، بهبود روابط اجتماعی و خصوصاً بهبود ارتباط با دوستان است. در صورتی که دنبال یک زندگی شاد و عمری طولانی هستید، روابط خود را با دوستان بهتر و بیشتر کنید و هر روز زمانی را برای ارتباط با این افراد بگذارید.
بدون عجله و شتاب زندگی کنید. دنیای امروز پر از عجله و اضطراب است ولی واقعاً این همه عجله و اضطراب برای چیست؟ اگر ما بتوانیم نظم و برنامه‌ریزی را به زندگی خود دعوت کنیم و در این روزهای عمر همواره در حال کار، تلاش، فعالیت و خدمت به هم‌نوعان باشیم، هیچ جایی برای عجله کردن نمی‌ماند. بسیاری از مشکلات مردم به این خاطر است که علاقه‌ای به برنامه‌ریزی ندارند.
خوش‌بین باشید. اگر واقعاً می‌خواهید زندگی خوب و شادی داشته باشید، خوش‌بین بودن را وارد زندگی کنید. تلاش کنید نسبت به واقعیت‌های زندگی و آینده خوش‌بین باشید و بدانید که اتفاقات خوبی برای شما می‌افتد. کتاب قانون توانگری یکی از بهترین کتاب‌هایی است که خوش‌بین بودن را به شما هدیه می‌کند.
درس ششم: تحرک جسمانی خود را بالا ببرید
یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در زندگی خود رعایت کنید این است که باید تلاش کنید تحرک جسمانی خود را بالا ببرید. یکی از رازهای مهم برخورداری از عمر طولانی و زندگی سالم در منطقه اکیناوا این است که مردم آن اصلاً از پا نمی‌نشینند. آن‌ها مدام در حال تلاش هستند ولی تلاش آن‌ها با تحرک بدنی همراه است. کارهایی که با نشستن همراه هستند، مشکلات زیادی برای انسان ایجاد می‌کنند و به همین خاطر متخصصان می‌گویند کسانی که کارمند هستند و کارشان را نشسته انجام می‌دهند، باید ورزش را به یکی بخش‌های اصلی زندگی خود تبدیل کنند و روزانه 60 تا 75 دقیقه ورزش کنند. در ادامه جمله‌ای از کتاب ایکیگای در این زمینه را می‌خوانیم:

بعد از 30 دقیقه نشستن، متابولیسم بدن انسان 90 درصد کاهش پیدا می‌کند. آنزیم‌هایی که چربی بد را از عروق به سمت عضلات هدایت می‌کنند، کند می‌شوند. وقتی چربی‌های بد وارد عضلات می‌شوند، انسان شروع به سوخت و ساز آن‌ها می‌کند. پس از دو ساعت نشستن، کلسترول خوب خون 20 درصد افت می‌کند. اگر انسان فقط 5 دقیقه از جای خودش برخیزد، دوباره همه چیز به روال قبل برمی‌گردد و درست انجام می‌شود. این مسائل به قدری ساده هستند که کسی دقت زیادی به آن‌ها نمی‌کند.

بهترین ترجمه کتاب ایکیگای

 

از کتاب ایکیگای ترجمه‌های زیادی وارد بازار شده ولی یکی از بهترین ترجمه‌ها به گلی نژادی تعلق دارد. خانم نژادی تلاش کرده لحن نویسنده اصلی را در ترجمه خود حفظ کند و متنی روان، خوانا و پرکشش به مخاطب ارائه دهد. این ترجمه ارزشمند را نشر ثالث به بازار عرضه کرده است. در صورتی که تمایل دارید این کتاب را به صورت اینترنتی و با تخفیف خریداری کنید، کافی است به فروشگاه اینترنتی نشر ثالث مراجعه کنید.

اگر دنبال عمر طولانی و زندگی شاد هستید، ایکیگای خود را پیدا کنید

 

بسیاری از انسان‌ها همواره از علاقه خود به داشتن عمر طولانی و زندگی شاد صحبت می‌کنند ولی عملکرد آن‌ها در راستای این علاقه نیست. برای داشتن عمر طولانی هیچ چیزی بهتر از ایکیگای نیست. ایکیگای به زندگی شما معنا می‌بخشد و کاری می‌کند که برای رسیدن به شادی همواره در تلاش و کوشش باشید. در صورتی که از این مقاله لذت بردید پیشنهاد می‌‌شود مقاله کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین را مطالعه کنید. این کتاب پر از درس‌ها و نکاتی است که استرس را از شما دور و شادی را به شما هدیه می‌کند.

آیا کتاب ایکیگای را مطالعه کرده‌اید؟ از نظر شما جذاب‌ترین بخش این کتاب، کدام بخش آن است؟ از نظر شما چگونه می‌توانیم عمر طولانی و زندگی شاد و سالم را تجربه کنیم؟ شما برای رسیدن به این هدف، چه اقداماتی در زندگی خود انجام می‌دهید؟ لطفاً نظرها و پیشنهادهای خود را با ما و همراهان آکادمی نسیم سبحان در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.