خلاصه کتاب قدرت عادت اثر چارلز داهیگ

 

کتاب قدرت عادت اثر چارلز داهیگ یکی از کتاب‌های خوب در حوزه‌ی رشد فردی است که به بررسی عادت‌ها و تاثیر شگفت انگیز آن‌ها در زندگی افراد می‌پردازد. با خواندن این کتاب خواهید اموخت که چگونه برخی عادت‌ها در زندگی شما ایجاد می‌شوند و چه چرخه‌ای را طی می‌کنند تا به یک عادت ثابت تبدیل شوند. نویسنده در این کتاب می‌خواهد به شما بیاموزد که چگونه می‌توانید عادات خود را تغییر دهید و این تغییرات چه تاثیری در زندگی و تجارت شما دارند.

 

عادت چیست؟

 

شما فکر می‌کنید در تمام روز در حال تصمیم گیری هستید اما حدود نیمی از کارهایی که در روز انجام می‌دهید، تنها عادت هستند. شما عادت‌ها را هر روز انجام می‌دهید بدون اینکه در مورد آن‌ها فکر کنید؛ مانند چک کردن مداوم اینستاگرام و خوردن میان وعده زیاد در هنگام گرسنگی. آن‌ها بسیار قدرتمند و گاه مخرب هستند و احتمالا هر روز به آن‌ها فکر می‌کنید و از خود انتظار دارید تا آن‌ها را کمتر انجام دهید. اگر بتوانید درک کنید که چگونه عادت‌ها شروع می‌شوند، می‌توانید بر آن‌ها غلبه کنید.

 

مولفه‌های یک عادت

 

چارلز داهیگ در کتاب قدرت عادت، به بررسی مولفه‌هایی می‌پردازد که در شکل گیری عادات شما تاثیر دارند. این سه مولفه نشانه، روال و پاداش نام دارند و هر کدام بر روی یکدیگر تاثیرگذارند.

نشانه: این مولفه به مغز شما می‌گوید از چه عادتی استفاده کنید و آن‌ها را در حالت اتوماتیک قرار می‌دهد. به عنوان مثال هر روز صبح ساعت ۷ بر روی میز آشپزخانه خود می‌نشینید تا صبحانه بخورید.
روال: این مولفه، رفتاری است که عادت شما را شکل می‌دهد و به طور خودکار درگیر آن می‌شوید. به عنوان مثال برای نوشیدن قهوه، هر روز به سراغ دستگاه قهوه ساز خود می‌روید و آن را روشن می‌کنید و دکمه فنجان بزرگ را فشار می‌دهید.
پاداش: مولفه پاداش، مولفه‌ای است که با تکمیل دو مولفه قبل، به خود پاداش می‌دهید. ممکن است این پاداش را در تکمیل امور روزمره خود، به خود بدهید. به عنوان مثال بوی غنی و دلچسب قهوه به همراه بخارهایی که از فنجان بیرون می‌آیند، پاداشی است که هر روز به خود می‌دهید.

 

چگونه عادات خود را تغییر دهیم؟

 

همه‌ی عادات از حلقه‌ی نشانه، روال و پاداش پیروی می‌کنند. برای درک عادت‌های خود، باید اجزای حلقه‌های خود را شناسایی کنید. هنگامی که حلقه عادت یک رفتار خاص را تشخیص دادید، می‌توانید به دنبال روش‌هایی برای تغییر کارهای روزمره باشید. داهیگ در کتاب قدرت عادت این تغییرات را بررسی می‌کند و برای این کار باید چهار مرحله را طی کنید:

روال را مشخص کنید. در بیشتر عادت‌ها روال، بدیهی‌ترین جنبه است و اگر می‌خواهید رفتاری را تغییر دهید باید از این مرحله شروع کنید.
با جوایزی، آن را آزمایش کنید. وقتی یک روالی را انتخاب می‌کنید و اشتیاق دارید که آن را انجام دهید، این روال را طوری تنظیم کنید تا به یک جایزه برسد. در این مرحله آنچه شما به عنوان پاداش انتخاب می‌کنید، مهم نیست بلکه باید فرضیه‌های مختلفی را تست کنید تا به یک نتیجه درست برسید. با انجام آزمایش‌های مختلف می‌توانید آنچه را علاقه دارید پیدا کنید که این امر در طراحی مجدد عادت، ضروری است.
نشانه‌ها را مشخص کنید و آن‌ها را جدا کنید. مشخص کردن نشانه ها بسیار سخت است و به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. به عنوان مثال دلیل اینکه شما هر روز صبحانه می‌خورید، چیست؟ یا احساس گرسنگی می‌کنید یا چون خانواده میز را می‌چینند شما نیز صبحانه می‌خورید و یا ممکن است ساعت ۷ و نیم صبح برای شما نشانه‌ای از صبحانه خوردن باشد. تقریبا همه‌ی نشانه‌های یک عادت در پنج دسته زیر قرار دارند. محل، زمان، حالت عاطفی، دیگران و بلافاصله قبل از انجام کار.
یک برنامه برای خود ایجاد کنید. هنگامی که شما تمامی مراحل قبل را به درستی انجام دادید، حال نوبت ان است که شروع به تغییر رفتار کنید. فرمول عادت را به یاد بیاورید؛ نشانه، روال و پاداش. شما باید در یک چهارچوب قرار بگیرید که هر چند دشوار است اما باید انجام گیرد. دوباره تصمیم بگیرید و حلقه عادت قبلی خود را بشکنید. ساده‌ترین راه برای انجام این کار تهیه یک برنامه است و به هیچ عنوان از آن غافل نشوید.

 

مهمترین عادت شما اراده است.

 

مهمترین عادت شما اراده است و می‌توانید با گذشت زمان از سه طریق آن را تقویت کنید. همه‌ی عادات به طور برابر ایجاد نمی‌شوند و داهیگ در کتاب قدرت عادت معتقد است اراده یکی از مهمترین عادت‌ها زیرا به ما در تمامی ابعاد زندگی کمک می‌کند. داهیگ با توجه به تحقیقات خود نمی‌خواهد به شما بگوید تمامی کارهای سخت را با هم انجام دهید اما می‌گوید با انجام سه روش غیر معمول می‌توانید اراده خود را رشد دهید. این روش‌ها به شرح زیر است:

کاری را انجام دهید که به نظم و انضباط زیادی نیاز دارد. به عنوان مثال شما یک رژیم سخت می‌گیرید و که باعث می‌شود دائما رضایت خود از رژیم را به عقب بیاندازید. این باعث می‌شود شما برای انجام ان کار، اراده خود را افزایش دهید و فعالیت خود را برای رسیدن به آن سطح رضایت نیز افزایش دهید.
برای بدترین سناریوها برنامه ریزی کنید. همیشه بدترین شرایط را در نظر بگیرید و طبق آن برنامه‌های خود را پیش ببرید. فکر اینکه شما بدترین شرایط را در نظر گرفته‌اید به خونسرد بودن شما کمک می‌کند که در دراز مدت باعث می‌شود شما برای مواجه با بدترین شرایط نیز آماده باشید.
استقلال خود را حفظ کنید. استقلال داشتن بخش عمده‌ای از زندگی شما را تشکیل می‌دهد و اگر استقلال نداشته باشید، قدرت اراده شما نیز کاهش می‌یابد. استقلال داشتن باعث می‌شود تا چرخه‌ی اراده شما قدرتمندتر شود.
در بهبود این جنبه‌های مهم زندگی خود متمرکز شوید و به جزئیات توجه کنید تا تاثیر مستقیم آنها را در دراز مدت در نظم و انضباط خود مشاهده کنید.

 

بهترین ترجمه کتاب قدرت عادت

 

نشر نوین یکی از انتشاراتی است که کتاب‌های بسیار ارزشمندی در حوزه‌ی رشد فردی و کسب و کار را ترجمه می‌کند. بهترین نسخه فارسی کتاب قدرت عادت توسط نشر نوین منتشر شده است و توسط مصطفی طرسکی و معصومه ثابتقدم ترجمه شده است.

 

نتیجه گیری

 

چارلز داهیگ در کتاب قدرت عادت، تحقیقات علمی خود را با ایده‌ها و تجربیات شخصی خود به گونه ای ترکیب کرده تا این کتاب داستان‌های قانع کننده‌ای برای شما بازگو کند. این درحالی است که شما هر آنچه را که درباره‌ی عادات خود نیاز دارید می‌توانید یاد بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم خواندن این کتاب ارزشمند را بخوانید چرا که به شما در شناسایی عادت‌های بد و خوب خود و همچنین ایجاد عادات صحیح در زندگی و کسب و کار کمک خواهد کرد. همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم پس از مطالعه این کتاب، کتاب عادت های اتمی اثر جیمز کلیر را نیز حتما مطالعه کنید.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.