کتاب مهره حیاتی (Linchpin) یکی از کتاب‌های عالی در زمینه کسب و کار محسوب می‌شود و کلکسیونی از درس‌های مهم در آن وجود دارد. این کتاب به ما کمک می‌کند در دنیای امروز به شخصیتی موفق، مفید و کلیدی برای کسب و کار یا سازمان خود تبدیل شویم. کتاب مهره حیاتی اثر ست گادین، نویسنده بزرگ معاصر است. او در این کتاب می‌کوشد یک مفهوم کلیدی تحت عنوان «غیر قابل جایگزین بودن» را مطرح و سپس شرح دهد.

در کتاب مهره حیاتی یاد می‌گیریم که چگونه به یک شخصیت کلیدی در سازمان تبدیل شویم تا در صورتی که ما در سازمان نباشیم کار گره بخورد و هیچ کس به غیر از ما نتواند این گره را به بهترین شکل ممکن باز کند. با مطالعه این کتاب پا در مسیری می‌گذارید که در نهایت به موفقیت چشمگیر شما ختم می‌شود. پس اگر شما هم می‌خواهید درس‌های این کتاب را یاد بگیرید، در زمینه کاری و شغلی خود موفق باشید و به یک برند عالی در کسب و کار خود تبدیل شوید، تا پایان این مقاله با ما همراه بمانید.

 

 

آشنایی با ست گادین، نویسنده کتاب مهره حیاتی

 

ست گادین (Seth Godin) یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان، بازاریاب‌ها و کارآفرینان عصر حاضر است و تاکنون کتاب‌های بی‌نظیری به بازار عرضه کرده که یکی از معروف‌ترین آثار او، کتاب گاو بنفش است که حتماً نام آن را شنیده‌اید. آقای گادین بر مسئله تمایز تمرکز دارد. او بر این باور است که در دنیای مدرن، تنها سازمان‌ها، کسب و کارها و افرادی به موفقیت می‌رسند که حرفی نو، تازه و متفاوت برای گفتن داشته باشند و بتوانند محصولی متمایز به بازار عرضه کنند.

در کتاب مهره حیاتی هم همین صحبت را مطرح می‌کند و راهکارهای مختلفی ارائه می‌دهد که با استفاده از این راهکارها می‌توانیم در کسب و کار و بیزینس خود خاص و منحصر به فرد باشیم و در نتیجه سازمان نتواند ما را با یک مهره دیگر جایگزین کند. وی در کتاب مهره حیاتی می‌نویسد:

موفقیت را این طور برای خودتان توصیف کنید که بخشنده باشید، کسی را درک کنید یا مسیری را ببینید که دیگران نمی‌بینند.

این سخن بسیار مهم و تأثیرگذار است و خیلی خوب نشان می‌دهد که سازمان به افرادی نیاز دارند که نگاهی متمایز و متفاوت داشته باشند و با این نگاه متفاوت، عملکردی متمایز از خودشان ارائه دهند. در صورتی که شما هم به می‌خواهید به یک مهره حیاتی و غیر قابل جایگزین در سازمان خود تبدیل شوید، حتماً درس‌هایی که از کتاب مهره حیاتی یاد می‌گیرید را به کار ببندید.

 

 

مهمترین درس های کتاب مهره حیاتی (Linchpin)

 

ست گادین در کتاب مهره حیاتی رازهای مهمی در مورد تمایز و تبدیل شدن به یک عنصر غیرقابل جایگزین در سازمان و کسب و کار را بیان می‌کند. او بر این باور است که اگر شما از سازمان خود استعفا دادید، فردا شخص دیگری جای شما نشست و سازمان با همان روند قبلی به فعالیت خودش ادامه داد و به هیچ مشکلی نخورد، باید به حال خودتان افسوس بخورید؛ زیرا شما یک مهره کلیدی در سازمان نبوده‌اید. آقای گادین در کتاب مهره حیاتی می‎نویسد:

اگر می‌خواهید مهره حیاتی باشید کارهایی را انجام دهید که هنوز انجام نشده است. رئیس‌ها دنبال کسانی هستند که بتوانند واقعیت امروز را درک کنند و فردایی بهتر را به تصویر بکشند. یادمان باشد که فرمانبرداران، ما را در مدل برده‌اند که سیستم را بپذیریم، برای لذت بردن هزینه کنیم و از کار جدا شویم.

در ادامه این بخش از مقاله می‌خواهیم مهم‌ترین درس‌های کتاب مهره حیاتی را در کنار هم مرور و بررسی کنیم. در صورتی که شما هم می‌خواهید در سازمان یا کسب و کار خودتان به یک مهره حیاتی تبدیل شوید، این بخش برای شما نوشته شده است.

 

 

درس اول: خصوصیات و ویژگی های یک مهره حیاتی

 

از نگاه ست گادین مهره‌های حیاتی چهار خصوصیت و ویژگی بارز دارند که در ادامه به این چهار ویژگی اشاره شده است:

 

 

1. در آغوش کشیدن ترس

 

ترس فقط مخصوص انسان‌های ناتوان نیست بلکه افراد موفق و مهره‌های حیاتی و کلیدی هم ترس و هراس دارند. البته ترس این افراد، یک ترس منطقی است و این افراد از چیزی که نباید بترسند، هیچ ترسی ندارند. افراد موفق با در نظر گرفتن ترس‌ها، ریسک عقلانی می‌کنند و تلاش می‌کنند که مسیری جدید و نو را باز کنند. گادین بر این باور است که ترس، اگر منطقی و معنادار نباشد، جلوی رشد و پیشرفت ما را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد که به موفقیت برسیم. وی در کتاب مهره حیاتی یک راهکار برای مقابله با ترس ارائه می‌دهد:

یکی از پادزهرهای ترس این است که مسیرهای متعددی را دنبال کنید و راه های مختلفی برای پیروزی بسازید.

 

 

2. رسیدن به بصریت در کنار دانش

 

مهره‌های حیاتی فقط در پی کسب دانش نیستند؛ چون می‌دانند که امروزه گوگل بسیاری از دانش‌ها و علوم را در خود جای داده است و در صورت نیاز می‌‎توان از آن استفاده کرد. آن‌ها در پی بصیرت و دانش عمیق در حرفه و صنعت خودشان هستند و مسیری دنبال می‌کنند که دانش آن‌ها را عمق ببخشد. مهره کلیدی این توانایی و قابلیت را دارد که به قلب مشکلات و بحران‌ها بزند و آن‌ها را حل کند. او دوست دارد که وارد هرج و مرج شود و در آن، نظم بسازد. وی در پی ابداع، نوآوری، اتصال و اتفاق افتادن چیزها است.

 

 

3. از میان برداشتن محدودیت ها

 

مهره‌های کلیدی هیچ علاقه و تمایلی به محدودیت ندارند و خیلی خوب می‌دانند که اگر قرار باشد به موفقیت چشمگیر برسند، باید محدودیت‌ها را از میان بردارند و با تمام قوا به سمت جلو بتازند. اگر شما هم می‌خواهید به یک مهره حیاتی تبدیل شوید، باید تلاش کنید که محدودیت‌ها را از میان بردارید و در جهت کاهش آن‌ها تلاش کنید.

 

 

4. فرمانبردار نبودن

 

مهره‌های کلیدی، در اکثر موارد تابع و پیروی نظم موجود نیستند. آن‌ها همواره تلاش می‌کنند که موانع و مشکلات را از پیش رو بردارند و وارد دنیای جدیدی شوند. این در حالی است که افراد تابع و پیرو از حد و مرزی که پیرامون آن‌ها وجود دارد فراتر نمی‌روند؛ چون می‌دانند که ممکن است با مشکل مواجه شوند و حتی از سازمان اخراج شوند.

درس دوم: سخاوتمند بودن؛ مایه افزایش درآمد
ست گادین یکی از نویسندگانی است که روی ارزش‌های انسانی و معنوی تأکید زیادی دارد و بر این باور است که اگر انسان‌ها به ارزش‌های انسانی اهمیت بدهند، خیلی از مشکلاتی که امروز گریبان‌گیر بشریت شده است، حل خواهد شد. یکی از ارزش‌های انسانی، سخاوتمندی است که گادین تأکید زیادی روی آن دارد و در کتاب مهره حیاتی می‌نویسد:

هر چه بیشتر بدانید. افراد بیشتری هستند که از شما کمک می‌طلبند. سخاوتمندی درآمدزایی می‌کند و فرقی نمی‌کند که نقاشی می‌فروشید، نوآوری می‌کنید یا خدمات ارائه می‌دهید.

اگر دقت کنید بسیاری از افراد جامعه بر این باور هستند که نباید دانش خود را به دیگران یاد بدهند؛ چون آموزش این دانش به دیگران را تهدیدی برای جایگاه خود می‌دانند و تصور می‌کنند که اگر این دانش را به دیگران یاد بدهند، آن موقع دیگر جایگاه امروز را نخواهند داشت. این در حالی است که یک مهره کلیدی، سخاوتمند است و همواره می‌کوشد که خودش چیزهای بیشتر و عمیق‌تری یاد بگیرد و آموخته‌های خودش را به دیگران هم یاد بدهد.

 

 

درس سوم: تنگناها؛ محلی برای شناخت و آشنایی با مهره های کلیدی

 

مهره‌های کلیدی دنبال برنامه‌ریزی و انجام کارها هستند. وقتی همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود و هیچ مشکلی نیست، تفاوتی بین مهره‌های کلیدی و غیرکلیدی وجود ندارد ولی اگر کار به مشکل خورد و مسائل طبق برنامه‌ای که طراحی شده بود، پیش نرفت، آنجاست که سازمان به مانع برخورد می‌کند و مهره کلیدی در چنین مواقعی که نقش خودش را به بهترین شکل ممکن ایفا می‌کند. در چنین مواقعی است که افراد نشان می‌دهند آیا غیر قابل جایگزین هستند یا اینکه هیچ تفاوتی با سایر افراد ندارند و خیلی راحت می‌توان آن‌ها را جایگزین کرد؟

توجه داشته باشید که یک مهره کلیدی خیلی راحت از سایر افراد یاد می‌گیرد و هیچ مشکلی ندارد که فردی که کوچک‌تر یا در رتبه‌ای پایین‌تر از اوست، به وی چیزی بیاموزد. اتفاقاً مهره‌های کلیدی از دیدن رشد، پیشرفت و دانش سایر افراد خوشحال می‌شوند و از کار کردن با چنین افراد پیشگام، پیشرو و دانایی لذت می‌برند.

یکی دیگر از خصوصیات مهره‌های کلیدی این است که عاشق تنگناها هستند و از چالش و مشکل ترس و هراسی ندارند. مطمئن باشید که مهره‌های کلیدی هم مثل سایر افراد در سازمان دچار ترس و اضطراب می‌شوند ولی این اضطراب دلیل نمی‌شود که بخواهند متوقف شوند، دست روی دست بگذارند و منتظر شوند که کسی از گرد راه برسد و مشکلات و چالش‌ها را برای آن‌ها حل و فصل کند. ست گادین در کتاب مهره حیاتی به یک نکته بسیار مهم اشاره می‌کند:

تنها چیزی که هنرمندان عالی رو از هنرمندان متوسط جدا میکنه، توانایی‌شون برای پشت سرگذاشتن شیب هاست.

یکی از ویژگی‌های کتاب‌های ست گادین این است که ساختاری به‌هم‌پیوسته دارد؛ به این معنی که بین کتاب‌های او اختلاف نیست و در هر کدام از کتاب‌ها اندکی در مورد موضوع کتاب دیگر بحث شده است.

 

 

بخشی از کتاب شیب

 

کتاب شیب یکی از کتاب‌های کوچک، مختصر و مفید ست گادین است که در آن کتاب از مخاطب می‌خواهد که در هر کاری که وارد می‌شود، در آن کار بهترین باشد. کسانی که در مسیر موفقیت پا می‌گذارند، به احتمال زیاد به شیب برخورد می‌کنند ولی اگر پایداری از خودشان نشان دهند و با تمام قوا به تلاش خود ادامه دهند، خیلی زود طعم شیرین موفقیت را خواهند چشید. گاهی انسان هر چه تلاش می‌کند می‌بیند که به نسبت تلاش خود به نتیجه نمی‌رسد. در این مواقع است که شیب ایجاد شده و اگر فرد تسلیم نشود و به تلاش ادامه دهد، نتایج عالی و چشمگیر سراغ او می‌آید. ست گادین در کتاب شیب می‌نویسد:

اگر خواهان رسیدن به پیروزی و بهترین بودن هستید باید بدانید که شیب، راز موفقیت شما است.

ارتباط کتاب شیب و مهره حیاتی در این است که اگر شما هم می‌خواهید در سازمان یا کسب و کار خود موفق شوید و حرفی برای گفتن داشته باشید، به احتمال قوی به شیب برخورد خواهید کرد. هنر شما زمانی مشخص می‌شود که بتوانید بر شیب غلبه کنید و موفقیت خودتان را رقم بزنید. جمله زیر از ست گادین واقعاً مهم و ارزشمند است:

افراد کمی هستند که شجاعانه انتخاب می‌کنند و به بهترین افراد در جهان تبدیل می‌شوند. افراد آگاه احتمالاً عاقلانه تصمیم می‌گیرند و منابع و انرژی خود را برای پروژه‌‎هایی که واقعاً برایشان مهم است نگه می‌دارند. هر دوی این انتخاب‌ها خوب هستند. اگر می‌خواهید فرد موفقی باشید تنها از انتخاب آخر اجتناب کنید. انتخابی که اغلب افراد انجام می‌دهند این است که کار را شروع می‌کنند و بیشترین تلاش خود را هم می‌کنند اما قبل از رسیدن به نتیجه آن را رها می‌کنند.

 

 

درس چهارم: فروتنی؛ خصوصیتی بی نظیر از مهره های کلیدی

 

یکی دیگر از ویژگی‌های بی‌نظیر مهره‌های کلیدی این است که پذیرش و فروتنی دارند. این افراد وقتی به مشکل می‌خورند از یادگیری ابا و اکراهی ندارند. خیلی از مشکلات سازمان‌ها به خاطر خودبینی و خودخواهی افراد به وجود می‌آید و به همین دلیل هم بیشتر می‌شود. این در حالی است که اگر کمی فروتنی و تواضع به خرج می‌دادند و از افراد متخصص یاد می‌گرفتند، هیچ وقت مشکلات تا این حد پیشرفت نمی‌کرد. ست گادین در کتاب مهره حیاتی می‌نویسد:

فروتنی پادزهر ما برای زمانی است که کارها به ناچار بر اساس برنامه پیش نمی‌رود. فروتنی باعث می‌شود مشکل را با مهربانی و نه با خودبینی حل کنیم.

 

 

درس پنجم: پرورش مهره کلیدی؛ راهکار موفقیت در کسب و کار

 

علت اصلی بهره‌وری کم در یک کارخانه، سرمایه‌گذاری روی افراد کم‌تخصص است که قادر هستند فقط وظایف کوچک را انجام دهند. طبیعی است که این شرکت، همانی خواهد ماند که الآن هست. بسیاری از مردم با این موضوع، مشکلی ندارند و از شرایط فعلی با دستمزد پایین، راضی هستند؛ چرا که حاضر نیستند برای انجام کارهای بزرگ، مسئولیت‌پذیر باشند یا تصمیمات مهمی بگیرند. با این حال، همان افراد، با وجود اینکه شرایط را پذیرفته‌اند، گاهاً از همین شرایط، گله می‌کنند و وانمود می‌کنند که قدرت، درآمد و امکانات بیشتری می‌خواهند.

اگر بتوانید مسئولیت‌های سنگین را قبول کنید و تصمیمات مهم بگیرید، می‌توانید یک مهره حیاتی باشید؛ رئیس خود شوید و تغییری را که می‌خواهید امروز در جهان مشاهده کنید، ایجاد نمایید. شما به عنوان یک فرد، قدرت دارید تا در سطح عمیق‌تری با مردم ارتباط برقرار کنید و از دیگران برای ایجاد تغییرات، الهام بگیرید.

 

 

درس ششم: دل سپردن به کار عاطفی

 

ما به راحتی می‌توانیم تصوراتی از کار فیزیکی داشته باشیم. کارهایی که شامل بلند کردن وسایل سنگین است. یک حقیقتی وجود دارد و آن‌، این است که این نوع از نیروی کار، به راحتی قابل تعویض هستند. در واقع افراد زیادی هستند که کار فیزیکی را بهتر از دیگران انجام می‌دهند چرا که اصولاً، هر کسی قادر است جعبه‌هایی را در اطراف یک انبار جابه‌جا کند.

افرادی که وارد کارهای فیزیکی می‌شوند، در وهله‌ی اول آن‌را ساده می‌انگارند و چون نمی‌خواهند مسئولیت کارهای بزرگ‌تر را قبول کنند، وارد این نوع کار می‌شوند. این افراد، به همان حقوق کم، قانع هستند و طبیعی است که شرایط‌شان در زندگی نیز ساکن و ثابت خواهد ماند.

از طرف دیگر، کار عاطفی را داریم. در این نوع از کار، از نظر جسمی عرق نمی‌کنید و کاری را انجام می‌دهید که اولاً به آن علاقمندید و ثانیاً، از لحاظ تاثیرگذاری در جامعه، کاری مهم تلقی می‌شود. درواقع شما باید به صورت عاطفی با این کار درگیر شوید. اگر واقعاً می‌خواهید در حرفه‌ خود پیشرفت کنید، باید روی کارهای عاطفی متمرکز شوید. این نوع کار، در واقع “هنر” است و یک هنرمند واقعی می‌تواند وضع موجود را با خلاقیت و جسارت خود، تغییر دهد.

 

 

بهترین ترجمه کتاب مهره حیاتی

 

کتاب مهره حیاتی یکی از مهم‌ترین کتاب‌های موفقیت در کسب و کار به حساب می‌آید و نکات بسیار مهمی در آن نوشته شده است که عمل به این نکات، شما را به یک عنصر غیرقابل جایگزین تبدیل می‌کند. علیرضا خاکساران این کتاب را با بیانی شیوا و نثری جذاب ترجمه و نشر آموخته آن را روانه بازار کرده است. در صورتی که تمایل دارید این کتاب را به صورت اینترنتی خریداری کنید، کافی است به سایت نشر آموخته مراجعه کنید.

 

 

خود را به یک مهره حیاتی و غیر قابل جایگزین تبدیل کنید

 

جهان امروز متعلق به کسانی است که در کار خودشان متمایز و متفاوت هستند. معمولاً این افراد هستند که توجه زیادی به آن‌ها می‌شود و سازمان‌ها به آن‌ها اهمیت و بها می‌دهند. در صورتی که می‌خواهید جهان را به جایی بهتر برای زندگی تبدیل کنید و به یک انسان پرتوان، موثر و سازنده تبدیل شوید، تلاش کنید که خودتان را به یک مهره کلیدی تبدیل کنید. تبدیل شدن به یک مهره غیر قابل جایگزین، رازی است که شما را به خواسته‌ها، اهداف و آرزوهایتان می‌رساند.

در صورتی که این مقاله برای شما سودمند بود و از مطالعه آن لذت بردید پیشنهاد می‌شود مقاله کتاب قبایل را مطالعه کنید. این کتاب هم از ست گادین است و در این کتاب پیرامون موضوع رهبری صحبت می‌کند. از نظر شما چه روش‌ها و راهکارهایی برای تبدیل شدن به یک مهره حیاتی وجود دارد؟ از نظر شما مهره‌های حیاتی چه خصوصیاتی دارند؟ تاکنون برای تبدیل شدن به یک عنصر غیرقابل جایگزین تلاش کرده‌اید؟ تبدیل شدن به یک مهره حیاتی چه مزایایی دارد؟ لطفاً نظرها و پیشنهادهای خود را با ما و سایر همراهان همآکادمی نسیم سبحان یار آکادمی در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.