استرس واکنش ما به محرکی بیرونی است که ذهن بدن یا روح مان را از تعادل خارج کرده است تطبیق با محرکهای جدید به این صورت است که شما توانایی های خود را افزایش داده و مهارتهای جدید می آموزید اما اگر این محرک بیش از حد بزرگ باشد و یا آنچنان به سرعت از راه برسد که شما نتوانید خود را با آن وفق ،دهید استرس بوجود آمد ی تواند به مشکلات جسمی، عاطفی یا روانی منجر شود.
تواند توسط عوامل بسیاری بوجود آید از جمله سوء استفاده، احساسی یا روانی ؛ تغییراتی در زندگی و رویدادهایی مانند شغل جدید، جابجایی بارداری و یا طلاق، ضرب الاجل کاری یا درسی ، مشاغل دارای استرس بالا و موقعیتهای اجتماعی ناخوشایند.

قرار گرفتن در معرض استرس طی مراحلی روی ما تاثیر می گذارد:

در مرحله اول زمانی که ما استرس را تجربه می کنیم بدن ما به طور خودکار با پاسخ مشخص “مبارزه” یا “گریز” واکنش نشان می دهد که به عنوان ترشح آدرنالین شناخته شده است در شرایط تهدید این واکنش بدن بسیار مفید است چون آدرنالین سبب می شود بدن ما با افزایش ضربان قلب، فشار خون و سرعت تنفس بهتر آماده نبرد و یا فرار باشد و هنگامی که آن محرک بیرونی از بین برود، اغلب با یک خواب خوب ،شبانه ما نیز به حالت عادی بازمیگردیم
قرار گرفتن بدون وقفه در معرض ،استرس ، منجر به مرحله دوم میشود. در جامعه مدرن امروزی، استرس روزمره حاصل از ترافیک محل کار و یا حتی همین زندگی ساده باعث بروز این واکنش میشود و در نتیجه به استرس دایم در ما می انجامد ما از ذخایرمان، و به خصوص از غدد آدرنال، تهی میشویم و توانایی ما برای مقابله با استرس کاهش می یابد حتی توانایی ما برای خواب راحت نیز میتواند تحت تاثیر قرار بگیرد.

مرحله نهایی ناشی از تجمع استرس در طول زمان است و منجر به خستگی می گردد چون به علت استرس زیاد از حد قادر به بازگشت بدن، ذهن و روح مان به حالت عادی تعادل نیستیم ، از ضعف جسمی، عاطفی و روانی رنج می بریم علائم هشدار دهنده عبارتند از افزایش وزن و یا از دست دادن آن زخم معده، سوء هاضمه بی خوابی ،افسردگی، اضطراب ،ترس خشم ناتوانی در تمرکز، دمدمی مزاج ،بودن و دیگر مشکلات می توان گفت که همه بیماری ها در نتیجه استرس بوجود می آیند.
گذشته از گامهای عملی مراقبت از خودتان از طریق خوردن و نوشیدن معقول ورزش منظم ، مصرف نکردن داروهای مخدر اعم از قانونی یا غیر قانونی کم کردن سرعت و کاهش فعالیت های استرس زا یک راه حل اساسی تر برای مقابله با استرس وجود دارد.
از منظر عارف و به طور روز افزون از نظر فیزیکدانان پیشگام ،امروزی هم چیز این دنیا انرژی است. شما بوسیله میزان ارتعاش یک جسم آن را از جسم دیگر تشخیص می دهید. ارتعاش یک ماده فیزیکی در فرکانسی پایین تر از احساسات می باشد که آن نیز به نوبه خود ارتعاشی کمتر از افکار دارد. انسان بعنوان موجودی با شـ روحانی دارای چندین پیکره با ارتعاشات رو به افزایش است پیکره ،فیزیکی پیکره ،سی پیکره روانی و پیکره روحانی در داخل هر گروه انرژی ارتعاشاتی با فرکانسهای بالاتر و پایین تر وجود دارد. در حالی که استرس می تواند بصورت فیزیکی آشکار شود انرژی اساسی که باعث ایجاد استرس می شود فیزیکی نیست این انرژیهای متراکم كم لرزش و غیر فیزیکی می تواند به اضطراب ترس و یا خشم بینجامد. در صورتی که این انرژیهای در زیر قرار گرفته را آزاد نکنید در سلامت و در نهایت زندگی تان اختلال ایجاد میشود.
چه اینکه قادر به کاهش فعالیتهای استرس زا باشید و چه نباشید اساسی ترین گام شما برای از بین بردن استرس تماس منظم و مستقیم با خود درونی تان است گفتگوی صمیمانه با خود بصورت روزانه فرصتی برای رهایی از استرس است.

خواب نیز سودمند است اما زمانی که تجمع استرس سریع تر از آن باشد که بتواند منتشر شود تنها خواب کافی نیست حتی بدتر استرس مزمن منف می تواند الگوهای خواب شما را تحت تاثیر قرار دهد و آنها را در مبارزه با استرس بی اثر کند ارتباط با خود درونی خط مشی ایده آلی برای شما می باشد که به بهترین وجه از طریق مدیتیشن به دست می آید تماس منظم با خود درونی نه تنها به از بین بردن استرس انباشته شده کمک میکند بلکه شما را برای استرسهای آینده قبل از آن که بروز کنند آماده میکند.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.