Jason Chukwuma Njoku | بنیان‌گذار و مدیرعامل iROKOtv

 

جیسون در انگلستان به دنیا آمده و همان‌جا بزرگ شده اما اصالتی نیجریه‌ای دارد. علاقه‌ی او به کارافرینی باعث شد، بعد از فارغ التحصیلی در دانشگاه تقریبا هر کسب و کاری را امتحان کند. از تولید تی‌شرت تا تاسیس شرکت طراحی سایت و با هر شکست، کسب و کاری جدید راه‌اندازی می‌کرد. این شکست‌های دومینووار تا آنجا پیش رفت که جیسون دیگر توان پرداخت هزینه‌های زندگی را نداشت و دوباره به خانه‌ی مادر خود بازگشت.

در خانه‌ی مادری‌اش جیسون متوجه شد که مادرش نمی‌تواند فیلم‌های نیجریه‌ای را دنبال کند چون تقریبا هیچ سایت آنلاینی به صورت منظم فیلم‌های Nollywood را پخش نمی‌کند. Nollywood چیست؟ احتمالا شما هم با شنیدن نام نیجریه یاد ورزشکاران المپیک دو و میدانی می‌افتید اما نیجریه در سطح آفریقا به فیلم‌سازی هم معروف است و مثل هالیوود آمریکا و بالیوود هند، آنها هم نالیوود را دارند. شاید باورش سخت باشد اما آنها بعد از بالیوود با تولید بیش از چهل فیلم در هفته دومین صنعت بزرگ فیلم‌سازی از نظر تولید فیلم است.

جیسون به این فکر کرد که در سراسر جهان نیجریه‌ای‌های زیادی مثل مادر او دوست دارند سینمای نیجریه را دنبال کنند. اینجا بود او به ایده‌ی ساخت یک شبکه‌ی انلاین پخش فیلم‌های نیجریه‌‌ای مثل نتفلیکس رسید.

 

iROKOtv کسب و کار آنلاینی که حتی سایت نداشت

 

یکی از دوستان جیسون حاضر شد روی ایده‌ی او سرمایه‌گذاری کند. آنها یک آپارتمان دوخوابه اجاره کردند تا کارهای شرکت را آنجا انجام دهند. اما در ابتدا به جای آنکه شروع به مذاکره با شرکت‌های فیلم‌سازی نیجریه کرده و سایت را طراحی کنند. خیلی راحت یک کانال در یوتوب ایجاد کردند و طی نشستی که با یوتوب داشتند توانستند مجوز انتشار فیلم‌هایی که لایسنس آنها به پایان رسیده بود یا پخش آنها رایگان بود را بگیرند.

کانال NollywoodLove به سرعت محبوب شد و از طریق درآمدی که از تبلیغات یوتوب به دست آوردند در کمتر از دو ماه به سوددهی رسید. آنها می‌توانستند کارشان را به یوتوب محدود کنند اما جیسون به بیشتر از این می‌اندیشید.

بخت با جیسون یار بود، یکی از نویسنده‌های سایت تک‌کرانچ، کانال او را می‌بیند و در مورد این استارتاپ می‌نویسند. همین مقاله باعث می‌شود که سرمایه‌گذارانی از آمریکا نسبت به سرمایه‌گذرای روی iROKOtv ابراز تمایل کنند. آنها اولین سرمایه‌گذاری را دریافت کردند و سریعا شروع به طراحی سایت و بستن قرارداد با شرکت‌های فیلم‌سازی نیجریه کردند.

آنها از همان ابتدا سرویس‌دهی خود را برای ۱۷۸ کشور ممکن ساختند. هدف اولیه خود نیجریه، بعد از آن آفریقا و بعد تمام کشورهایی بود که مهاجرانی از نیجریه داشت. به همین دلیل با توجه به سرعت اینترنت در نیجریه و آفریقا، آنها سایت و فیلم‌ها را برای پخش با سرعت بسیار پایین هم بهینه کردند.

موفقیت خود سایت باعث شد جیسون، فیلم‌سازی را هم در برنامه‌های شرکت قرار دهد و مثل نتفلیکس، آنها هم فیلم‌های اختصاصی خود را ساخته و منتشر کنند. سریال‌های اختصاصی یکی از دلایل خرید و تمدید اکانت سایت‌های پخش فیلم در جهان است و iROKOtv نیز در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است. همسر جیسون یکی از محبوب‌ترین بازیگران نیجریه است و در فیلم‌های این مجموعه هم بازی می‌کند.

 

iROKOtv و انقلابی که در صنعت فیلم آفریقا ایجاد کرد

 

Nollywood جزو سه صنعت فیلم‌سازی بزرگ جهان است اما نسبت به هالیوود و بالیوود درآمدی بسیار کمتر دارد. این صنعت نه ساختاری منسجم داشت و نه برنامه‌ای برای جهانی شدن. تا سال ۲۰۱۰ و قبل از iROKOtv هنوز فیلم‌ها به صورت CD در جهان فروخته می‌شد و نسخه‌ی کپی‌های موجود در اینترنت همه غیرقانونی بودند.

iROKOtv مشتریان را به محتوایی که می‌خواستند رساند و حالا درآمد نالیوود یک جهش غیر قابل تصور را تجربه می‌کند.

 

شرکت سرمایه‌گذاری Spark

 

در سال ۲۰۱۳ و تنها سه سال بعد از آنکه جیسون شرکت خود را شروع کرده بود و دنیال سرمایه‌گذار بود، خود او شرکتی برای سرمایه‌گذاری روی کسب‌وکارهای نوپای نیجریه به نام Spark راه‌اندازی کرد و دو میلیون دلار را به این کار اختصاص داد. اسپارک روی انواع استارتاپ‌ها چه آنلاین و چه آفلاین سرمایه‌گذاری کرده است. جالب اینجاست که دومینوی شکسبت‌هایی که جیسون تا شروع iROKOtv برای کسب‌وکارهای جیسون رخ می‌داد، حالا به کسب‌وکارهایی رسیده‌اند که او در آنها سرمایه‌گذاری کرده است و پرونده‌ی بیشتر این کسب‌وکارها خیلی زود بسته می‌شود.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.