درمان با ذهن آگاهی ، تقویت ذهن آگاهی و درمان با استفاده از آن | نسیم سبحان

ذهن آگاهی یک راه درمان عالی برای مقابله با بیماری های روحی و روانی و حتی جسمی بوده که تاثیرات بلند مدتی را به همراه دارد‌. به کمک ذهن آگاهی افراد می توانند آگاهی بیشتری از پیرامون خود داشته باشند به همین دلیل زمانی که با یک مشکل مواجه می شوند بهترین واکنش را از خود نشان می دهند که این می تواند به دور شدن استرس هم کمک زیادی کند. ذهن آگاهی یک تمرین و مهارت هنرمندانه است که با ذهن افراد سر و کار دارد و می تواند تاثیراتی عمیق و مثبت را در آنها ایجاد کند. در واقع این نوع درمان احساسات و هیجانات افراد را هدف قرار می دهد.

با ذهن آگاهی بیماری های مختلف قابل درمان هستند به شرطی که این روش به صورت کاملا اصولی و تخصصی انجام شود.‌ توجه آگاهی از طریق تمرین های هدایت شده آموزش داده می شود و فرد برای آگاهی و اطلاعات بروزی که کسب می کند می تواند بهتر با هیجانات خود روبرو شود و واکنش و عکس العمل درستی هم داشته باشد. در این مرحله ما درمانگر خود خواهیم شد و با حمایت خودمان نی توانیم بهتر با استرس و اضطراب ها روبرو شویم. نگاه مهربانانه به خود اولین موضوعی است که در این نوع درمان به آن توجه می شود.

نقطه مقابل ذهن آگاهی این است که شما به صورت خودکار درباره گذشته و آینده رویاپردازی کنید و از آنچه درون خود و دیگران می گذرد آگاه باشید. ذهن آگاهی به صورت تئوری و عملی آموزش داده می شود تا فرد بتواند به کمک آن به بهترین شکل با هیجانات روبرو شود. فواید درمانی خوبی که ذهن آگاهی دارد باعث شده تا مورد استقبال بیشتر مردم قرار بگیرد. افرادی که این درمان را تجربه کرده اند در واقع آگاهی بیشتری نسبت به پیرامون خود دارند و می توانند با هیجانات و احساست آنی به خوبی برخوردار کنند.

 

 

فواید ذهن آگاهی

 

توجه خودخواسته به افکار و ذهن فواید زیادی را به همراه دارد که در زیر به صورت مجزا به آنها اشاره می کنیم:

زندگی در لحظه حال
زندگی کردن در لحظه حال مهم‌ترین فایده ذهن‌آگاهی است. امروزه بیشتر افراد این مهارت را درون خود دارند و به صورت کاملا ضعیف عمل می کنند در صورتی که اگر این مهارت تقویت شود ذهن آگاهی بیشترین فایده را دارد. به کمک ذهن آگاهی یاد می‌گیریم تا در زمان حال زندگی کنیم و به گذشته فکر نکنیم. این شیوه زندگی باعث مدیریت بهتر می شود.

 

 

تقویت هوش هیجانی EI

 

ذهن آگاهی به تقویت هوش هیجانی هم کمک زیادی می‌کند. هوش هیجانی به معنی آگاهی فرد نسبت به افکار، احساسات و اعمال خود و تاثیرگذاری آن بر دیگران است. پرورش ذهن آگاهی به افراد کمک کرده تا به دیگران توجه بیشتری داشته باشند. در این زمان درک موقعیتی که در آن هستند اهمیت زیادی دارد و می توانند در زمان مناسب قدردان افراد باشند.

تاثیر مثبت بر مغز
از دیگر فواید ذهن آگاهی می‌توان به تاثیر مثبت آن بر مغز اشاره کرد. با پرورش ذهن آگاهی تراکم ماده خاکستری در مغز افزایش یافته و سطح هوش و یادگیری فرد هم روندی صعودی را طی خواهد کرد.

 

 

کاهش استرس

 

کاهش استرس و اضطراب از دیگر فواید تقویت ذهن آگاهی در افراد به شمار می رود. با این راهکارها شما زمانی برای فکر کردن به گذشته ای که تمام شده و آینده ای که غیر قابل پیش بینی است نخواهید داشت. با این وجود شما به یک آرامش درونی خواهید رسید و استرس از شما دور خواهد شد.

 

 

تقویت روابط اجتماعی

 

مهارت‌های ارتباطی و روابط اجتماعی به کمک پرورش ذهن آگاهی به مقدار قابل توجهی تقویت می‌شود. در واقع می‌توانیم همدلانه، صمیمی‌تر و با هوش بسیار بیشتری با دیگران ارتباط برقرار کنیم. با تقویت ذهن آگاهی شما می توانید با آگاهی بیشتری با دیگران ارتباط بگیرید.

 

 

کاهش دردهای جسمانی

 

ذهن آگاهی در کاهش دردهای جسمانی هم تاثیر بسزایی دارد. با تقویت این تمرین ما دردهای روحی و جسمی را پذیرفته و در جهت درمان آنها تلاش می کنیم. ذهن آگاهی در زمینه کاهش علائم روان تنی، تنفس و ضربان قلب منظم و … موثر عمل می‌کند.

 

 

راهکارهای ذهن آگاهی

 

برای تقویت ذهن آگاهی و درمان بیماری ها راهکارهای زیادی وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 

 

تمرین تنفس

 

یک راهکار عالی برای پرورش ذهن آگاهی و درمان بیماری ها است. تمرین تنفس هدفمند و آگاهانه یک راهکار عالی است که در درمان بیماری ها نقش بسزایی دارد. این کار را می توانید به صورت ایستاده و نشسته و در هر زمان و مکانی انجام دهید. این کار را از مدت زمان کم شروع کرده و آن را به زمان طولانی برسانید.‌

 

 

مشاهده

 

در واقع مشاهده یک مهارت است که هر کس باید آن را داشته باشد. مشاهده دنیای پیرامون و دقت به آن باعث شده تا شما توجه بیشتری به اشیاء داشته باشید. برای انجام این راهکار باید یک تصویر را به ذهن سپرده و برای مدت کوتاهی تمام توجه خود را روی آن متمرکز کنید. این مهارت باعث می شود تا زیبایی های اطراف خود را بهتر و دقیق تر مشاهده کنید‌.

 

 

هشیاری

 

همه افراد روزانه به صورت آگاهانه سطح هوشیاری مشخصی دارند و این هوشیاری به آنها کمک می کند تا احساسات خود را به بهترین شکل بیان کنند. تامل کردن در لحظات پیش پا افتاده زندگی بهترین راه تمرین این مهارت است. فکر کردن به احساساتی که شما در هر موقعیت آن را تجربه می کنید تاثیری است که با تقویت ذهن آگاهی آن را مشاهده خواهید کرد.

 

 

گوش دادن

 

ما هر روز صداهایی را می شنویم که عمیقا آنها را درک نمی کنیم و توجه زیادی هم به آن‌ها نداریم. گوش دادن آگاهانه یکی از بهترین راه کارهای ذهن آگاهی است که به ما می آموزد چطور گوش کنیم.

 

 

تامل کردن

 

راهکار دیگری که به تقویت ذهن آگاهی و پرورش آن کمک می کند تامل کردن در انجام کارها است. بیشتر از آنکه به شروع و پایان کار فکر کنید کیفیت کار را مد نظر داشته باشید.

 

 

قدردانی

 

این یک راهکار مهم است که افراد کمی آن را به کار می گیرند‌. قدردانی از خود باعث شده تا به بهترین شکل کارها را انجام دهیم.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.