کتاب وابی سابی (Wabi Sabi) یکی از کتاب‌های ارزشمندی است که به انسان کمک می‌کند که ناقص و ناکامل بودن را در زندگی خود بپذیریم و با آن کنار بیاییم. این کتاب هم مثل کتاب ایکیگای از فرهنگ غنی و بی‌نظیر کشور ژاپن نشئت می‌گیرد. پس از مطالعه این کتاب می‌توانید ناپایداری و عدم قطعیت در زندگی را با تمام وجود درک کنید. بسیاری از انسان‌ها در زندگی دوست دارند کامل باشند و یک زندگی بی‌نقص را تجربه کنند ولی در بسیاری از مواقع شکست می‌خورند و از عدم قطعیت در این دنیا رنج می‌برند.

هر انسانی که بخواهد طعم شیرین موفقیت را بچشد نباید دنبال قطعی کردن نتایج باشد؛ بلکه باید تمام تلاش خودش را بکند و این موضوع را مد نظر داشته باشد این زندگی سراسر عدم قطعیت، شک و تردید است. اگر شما هم می‌خواهید در زندگی به حس رضایت برسید و با شک و تردیدی که در این دنیا وجود دارد کنار بیایید، پیشنهاد می‌شود کتاب وابی سابی را مطالعه کنید. در ادامه این مقاله نگاهی اجمالی به مفاهیم این کتاب ارزشمند خواهیم داشت و مهم‌ترین درس‌های آن را بررسی خواهیم کرد.

 

 

آشنایی با بث کمپتن، نویسنده کتاب وابی سابی

 

خانم بث کمپتن (Beth Kempton)، یک کارآفرین و نویسنده است که سال‌های سال در ژاپن کار و زندگی کرده است و به همین خاطر آشنایی بسیار خوبی با فرهنگ کشور ژاپن دارد. او پس از زندگی در ژاپن به این نتیجه رسید که فرهنگ این کشور حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و جهان برای رسیدن به سعادت و خوشبختی می‌تواند از فرهنگ این کشور کمک بگیرد. اینجا بود که او کتاب وابی سابی را نوشت.

بث کمپتن در کنار نو.شتن، یک سخنران خبره هم هست و تاکنون در مجموعه‌های فراوانی سخنرانی کرده و آموخته‌های خود را به سایر انسان‌ها یاد داده است. وی در زمینه کارآفرینی هم ید طولایی دارد و کسب و کارهای مختلفی راه اندازی کرده است. وی دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی مختلفی برگزار می‌کند. بث کمپتن همواره خودش را یک ماجراجو توصیف می‌کند و طالب یافتن راهی برای زندگی بهتر است.

 

 

مهمترین درس های کتاب وابی سابی (Wabi Sabi)

 

عبارت وابی سابی (Wabi Sabi) از دو کلمه وابی و سابی تشکیل شده: وابی به معنای زیبا دیدن فقر، سادگی و اندوه و سابی به معنای زیبا دیدن پیری، کهنگی، تنهایی و دلتنگی است. وقتی انسان این دو واژه را در کنار هم قرار می‌دهد به یک بینش اصیل و مهم می‌رسد. این بینش به انسان کمک می‌کند که با مسائل بسیار مهمی مثل پیری، فقر، اندوه و دلتنگی که برای بسیاری از انسان‌ها دغدغه محسوب می‌شود کنار بیاید و حتی این مسائل را زیبا ببیند و آن‌ها را ستایش کند.

اگر کسی بتواند با این موضوع‌های مهم کنار بیاید و آن‌ها را در وجود خود حل و هضم کند، قطعاً می‌تواند به آرامش برسد و از زندگی خود لذت ببرد. کتاب وابی سابی نگاه انسان را به زندگی تغییر می‌دهد و اضطراب را تا حدود زیادی از زندگی انسان خارج می‌کند.

آرامش، تکه گمشده پازل زندگی بسیاری از انسان‌های امروزی است. بعضی انسان‌ها با وجود داشتن اموال فراوان، اصلاً آرامشی در زندگی خود ندارند و به همین خاطر هم هیچ لذتی از زندگی خود نمی‌برند. کتاب وابی سابی به شما کمک می‌کند که این تکه گمشده را پیدا کنید و در محل مشخص آن قرار دهید. در این کتاب ارزشمند می‌خوانیم:

هیچ‌چیزی تا ابد کاملاً ثابت نمی‌ماند. ما هم همین‌طور. وابی سابی به ما می‌آموزد ناپایداری حالت طبیعی هر چیزی است. از آنجایی که تغییر حتمی است، تلاش برای حفظ گذشته یا حال، بی‌معنی و استرس‌زاست.

در ادامه این بخش می‌خواهیم چند مورد از مهم‌ترین درس‌های کتاب وابی سابی را در کنار هم مرور کنیم. کتاب مورد بحث از آن دسته کتاب‌هایی نیست که آن را بخوانید و در کتابخانه خود قرار دهید. این کتاب باید همیشه دم دستتان باشد، درس‌های آن را به صورت مداوم بخوانید و در زندگی به کار ببندید تا به تدریج تأثیر خودش را روی زندگی شما بگذارد.

 

 

درس اول: مفهوم وابی سابی را در منزل خود پیاده سازی کنید

 

یکی از مسائلی که باید برای رسیدن به تفکر وابی سابی رعایت کنید، این است که منزل خود را به مکانی برای رسیدن به آرامش تبدیل کنید. سعی کنید این اصل را همیشه مد نظر داشته باشید؛ زیرا وقتی آرامش از منزل انسان پر می‌کشد، پیدا کردن آن در فضایی غیر از منزل واقعاً دشوار می‌شود.

برای رسیدن به آرامش در منزل سعی کنید نقص‌های موجود در منتزل را تحسین کنید و با آن‌ها کنار بیایید. تا زمانی که با نقص‌ها مبارزه کنید، هیچ چیز درست نمی‌شود و حالتان هم همیشه از دیدن آن نقص‌ها خراب خواهد شد. همچنین برای چیدمان منزل سعی کنید حس و احساس خود را جدی بگیرید و ببینید که دلتان چه می‌گوید! در کتاب وابی سابی ایده جالبی در این زمینه وجود دارد:

یک راه برای پیاده کردن وابی سابی در منزل این است که از مواد طبیعی مثل چوب و سنگ استفاده کنید. این مواد، بی‎‌نظمی‌های طبیعی و زیبایی در دل خود دارند. مثلاً شیارهای داخل چوب یا سنگ به ما یادآوری می‌کنند که دنیا هم مثل ما پر از نقص و بی‌نظمی است.

فرض کنید که به جنگل رفته‌اید و در حین قدم زدن در جنگل تکه سنگ یا چوبی را می‌بینید که بسیار زیبا است. می‌توانید آن را به خانه بیاورید و در دکوراسیون خانه از آن استفاده کنید. این اثر طبیعی هم خاطرات زیبایی را برای شما زنده می‌کند و هم باعث می‌شود به خاطر داشته باشید که زندگی با همه نقص‌ها، مشکلات و بی‌نظمی‌هایی که در دل خود دارد باز هم زیبا است و می‌توان از آن لذت برد.

استفاده از مواد طبیعی خانه را به محیطی سرشار از روح و احساس تبدیل و خشکی و انجماد را از فضای خانه خارج می‌کند. کسب و کارها هم می‌توانند از این اصل وابی سابی برای آرامش بخشیدن به مشتریان خود استفاده کنند. مطمئناً مشتریان زیادی تشنه آرامش هستند و اگر بتوانید چنین حسی را به آن‌ها بدهید، عاشق کسب و کار شما خواهند شد. در کتاب وابی سابی جمله بسیار زیبا و الهام‌بخشی وجود دارد که می‌گوید:

در محیط‌های ساده‌تر بهتر می‌توانید به چیزهایی که واقعاً برای شما مهم هستند، فکر کنید. خانه‌ای که در آن وابی سابی وجود دارد، به شما کمک می‌کند که با نقص‌ها کنار بیایید و تشویقتان می‌کند که زندگی را ساده بگیرید و به چیزهایی که می‌خواهید، نزدیک‌تر شوید.

 

 

درس دوم: ارتباط خود را با طبیعت بهتر و نزدیک تر کنید

 

یکی از درس‌های بسیار مهمی که کتاب وابی سابی به ما می‌دهد، این است که باید ارتباطی نزدیک و تنگاتنگ با طبیعت داشته باشیم. انسان همواره باید به خاطر داشته باشد که از دل طبیعت آمده و در نهایت پس از مرگ به طبیعت برمی‌گردد و عناصر وجودی او به اجزای تشکیل‌دهنده طبیعت تبدیل می‌شود. خیام، شاعر بزرگ و الهام‌بخش بسیاری از فارسی‌زبانان شعر بسیار زیبایی دارد و این موضوع را خیلی ساده و روشن بیان می‌کند:

هر سبزه که برکنار جویی رسته است / گویی ز لب فرشته‌خویی رسته است

پا بر سر سبزه تا به خواری ننهی / کان سبزه ز خاک لاله رویی رسته است

خیام در این شعر از ما می‌خواهد که با کمال احترام و دوستی با طبیعت رفتار کنیم و با آن ارتباطی دوستانه و صمیمانه داشته باشیم. در کتاب وابی سابی هم دقیقاً با همین مفاهیم روبرو می‌شویم. در این کتاب می‌خوانیم:

وقتی به طبیعت توجه کنید، متوجه آرامش و شگفتی ساده آن می‌شوید و تجربه حضورتان هم در آن بیشتر می‌شود. در دنیای امروزی ما تغییرات کوچک دنیا را نادیده می‌گیریم و متأسفانه به زندگی خودمان هم توجهی نداریم. ما دائماً بین محیط کار و منزل در رفت و آمد هستیم. مشغله‌های دنیای مدرن باعث شده نسبت به سیگنال‌هایی که از ذهن و بدنمون می‌گیریم، بی‌توجه باشیم. اگر بتوانید یاد بگیرید که به تغییرات جزئی طبیعت توجه کنید، می‌توانید به ذهن و بدنتان هم بیشتر توجه کنید.

وقتی کسی با طبیعت انس بگیرد، خیلی راحت متوجه می‌شود که طبیعت پر از ناپایداری است و درک این ناپایداری باعث می‌شود که انسان بتواند مشکلات و سختی‌ها را هم گذرا بداند و بتواند خیلی بهتر با آن‌ها ارتباط برقرار کند. انسانی که با طبیعت رفاقت داشته باشد دیگر برای اتفاقات گوارا و ناگوار چندان افسرده و غمگین نمی‌‎شود و می‌تواند تمرکز خود را روی مسائل مهم و اساسی خود بگذارد.

 

 

درس سوم: با واقعیت ها روبرو شوید و آنها را بپذیرید

 

کتاب وابی سابی از مخاطب خود می‌‎خواهد که واقعیت‌های زندگی را بپذیرد و آنها را آسان بگیرد. زندگی، با کسی رودربایستی ندارد و همان گونه که تمایل داشته باشد، پیش می‌رود. زندگی با تمام سختی‌ها و تلخی‌هایی که در خود دارد، بسیار ناپایدار است و هر لحظه ممکن است ورق برگردد. از این رو است که انسان نباید از اتفاقات خوب بیش از حد خوشحال شود و همچنین نباید اتفاقات بد او را بیش از حد ناراحت کند.

بسیاری از مدیران کسب و کار دقیقاً زمانی با شکست روبرو شدند که تصور می‌کردند موفق و پیروز هستند و هیچ مشکلی ندارند. همچنین مدیران زیادی بوده‌اند که در آستانه ورشکستگی توانسته‌اند محصول خود را بفروشند و به موفقیت برسند. از این رو باید هر لحظه آمادگی لازم برای تغییر را داشته باشید. در کتاب وابی سابی مثال جالبی برای این مسئله وجود دارد:

بامبو را در نظر بگیرید. این درخت در شرایط سخت باران‌های موسمی و طوفان‌های شدید، همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. می‌توانید از بامبو یاد بگیرید که توی شرایط سخت زندگی، به جای اینکه بشکنید، خم شوید و به رشد خودتان ادامه دهید. ساختمان‌های ژاپنی در بسیاری از شهرهای این کشور برای دوام آوردن در برابر زلزله ساخته شده‌اند. وقتی زلزله می‌آید، فقط ساختمان‌هایی سالم می‌ماند که بتواند خم شود. این در حالی است که ساختمان‌هایی که انعطافی برای خم شدن نداشته باشند، با خاک یکسان می‌‎شوند.

روی جلد کتاب وابی سابی نوشته شده: «بینش ژاپنی در مورد زندگی نه‌چندان بی‌نقص ولی کامل.» این جمله به ما می‌گوید که باید نقص‌ها و مشکلات موجود در زندگی را پذیرفت. همچنین ما باید خودمان را همان گونه که هستیم بپذیریم و مدام برای رسیدن به کمال دست و پا نزنتیم؛ چون کمال، نوعی توهم است و انسان کمال‌گرا هیچ وقت نمی‌تواند به حد اعلای برسد؛ چون هر چه بالاتر می‌رود می‌بیند که باز هم نقاط بالاتری وجود دارد.

 

 

درس چهارم: برای روابط شخصی ارزش قائل شوید

 

یکی از آیین‌های مهمی که در کتاب وابی سابی به آن اشاره شده، آیین چای است. این آیین کمک زیادی به روابط شخصی می‌کند و باعث می‌شود که انسان‌ها بتوانند از طریق یک چای، با مهر و محبت بیشتری با هم رفتار کنند. آیین چای در ژاپن چهار اصل دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

وا: این کلمه به معنای هماهنگی است. باید سعی کنید خودتان را با شخصیت و وضعیت طرف مقابل هماهنگ کنید. مثلاً اگر آن شخص اضطراب دارد، باید سعی کنید به او آرامش بدهید.
کی: این کلمه به معنای احترام است. سعی کنید صفات خوب طرف مقابل را پیدا کنید و این صفات را به او یادآوری کنید. این کار به طرف مقابل حس خوبی را منتقل می‌کند.
سی: این کلمه به معنای پاکی است. افراد قبل از آیین چای دست‌های خود را می‌شویند تا با این کار احترام و توجه خود را به دیگران نشان دهند. این واژه به پاکی قلب و دنبال خوبی‌های دیگران بودن هم اشاره دارد.
جاکو: این واژه به معنای آرامش است. شما باید تلاش کنید که یک فضای خوب برای رسیدن به آرامش فراهم کنید. باید بخشی از روز را به آرامش خودتان اختصاص دهید.

 

درس پنجم: خودتان را در هیچ زمینه‌ای با دیگران مقایسه نکنید

 

وابی سابی در زمینه شغلی هم می‌تواند در کنار شما باشد و جلوی کمال‌گرایی شما را بگیرد. وابی سابی به شما کمک می‌کند که خودتان را یک موجود خاص و منحصر به فرد بدانید و خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. باید باور کنید که مسیر شغلی هم کامل و بی‌‌نقص نیست و ممکن است مشکلات و فراز و نشیب‌هایی داشته باشد. شما باید تلاش کنید که از مسیر شغلی خود لذت ببرید و برای بهبود بازدهی و بهره‌وری خود تلاش کنید ولی هیچ وقت نباید به خودتان استرس دهید و اوقات خود را تلخ کنید.

 

 

با مفهوم وابی سابی از شر اضطراب و نگرانی رها شوید

 

مفهوم وابی سابی یکی از مفاهیمی است که بسیاری از انسان‌ها به آن نیاز مبرم دارند. بسیاری از انسان‌ها منزل و محیط کار خود را با تجملات و لوازم قیمتی پر کرده‌اند و هیچ انس و الفتی با سادگی ندارند. وابی سابی به شما کمک می‌کند که ساده‌تر، بی‌آلایش‌تر و با آرامش بیشتر زندگی کنید و به اصل و ریشه خود برگردید. در صورتی که بتوانید به معنای واقعی کلمه این روش را در زندگی خود پیاده کنید، شک نداشته باشید که اضطراب و نگرانی از زندگی خود بیرون می‌رود و می‌توانید سال‌های سال طعم شیرین زندگی را بچشید.

در صورتی که این مقاله برای شما لذت‌بخش و آموزنده بود، پیشنهاد می‌شود مقاله ایکیگای را مطالعه کنید. این مقاله درس‌ها و نکات زیادی در دل خود دارد و به شما کمک می‌کند که زندگی شادتر و آرام‌تری را تجربه کنید. شما برای رسیدن به آرامش چه کارهایی انجام می‌دهید؟ آیا تاکنون اصول و درس‌های وابی سابی را در زندگی خود پیاده کرده‌اید؟ آیا برای پیاده کردن این روش‌ها در زندگی برنامه‌ای دارید؟ طفاً نظرها و پیشنهادهای خود را با ما و همراهان آکادمی نسیم سبحان در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.