کتاب برتری خفیف اثر جف اولسون در یک کلام می‌خواهد بگوید که موفقیت یک‌شبه و ناگهانی اتفاق نمی‌افتد. اگر می‌خواهید مسیر موفقیت را طی کنید باید تصمیم بگیرید روی کارهای کوچکی و بزرگی که در طول یک روز انجام می‌دهید تمرکز کنید و تمام کارهای خود را با مسیر موفقیت هماهنگ کنید. در واقع هر کاری که در طول روز انجام می‌دهید، شاید هم خیلی کوچک و جزئی باشد ولی مطمئن باشید بخشی از مسیر شما برای موفقیت یا شکست است. برتری خفیف به شما می‌گوید موفقیت به تلاش مستمر نیاز دارد. تاکنون موفق به خواندن کتاب اثر مرکب اثر دارن هاردی شده‌اید؟ در این کتاب بیان شده است که موفقیت نیاز به تکرار دائمی عادت‌های خوب و صحیح نیاز دارد. وقتی این عادت‌های درست و جزئی تکرار می‌شود، بعد از مدتی اثر آن‌ها با هم ترکیب می‌شود و تحولی بزرگ را ایجاد می‌کند.

در صورتی که تصمیم دارید نگرش جف اولسون را برای رسیدن به موفقیت در تمامی جهات و ابعاد زندگی بدانید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید؛ زیرا نکات این مقاله می‌تواند اثرات سازنده‌ای برای شما داشته باشد. برایان تریسی، نویسنده بزرگ حوزه موفقیت در مورد این کتاب می‌گوید:

کتاب برتری خفیف یکی از قدرتمندترین، کاربردی‌ترین و مهم‌ترین اصول موفقیت را به شما یاد می‌دهد و زندگی شما را متحول می‌کند.

 

اطلاعات کلی در رابطه جف اولسون ، نویسنده کتاب برتری خفیف

 

جف اولسون « Jeff Olson » در ایالت نیومکزیکو آمریکا به دنیا آمد و در دانشگاه به تحصیل در رشته بازاریابی مشغول شد. او یکی از موفق‌ترین دانشجویان رشته خود بود و در طول دوره تحصیل توانست موفقیت‌های زیادی کسب کند. همزمان با تحصیل مشغول به کار شد و پس از نشان دادن مهارت‌ها و توانمندی‌های مدیریتی خود خیلی سریع توانست به شخصی موفق تبدیل و در شرکت‌های بزرگ و مهمی مشغول به کار شود.

سپس تصمیم گرفت شرکت خود را در زمینه انرژی خورشیدی به نام «سان ایر» راه اندازی کند. او به واسطه مدیریت دقیق و خوبی که داشت به عنوان یکی از موفق‌ترین مدیران آمریکا شناخته شود. سپس برای انتقال تجربیات و آموزه‌های خود به مردم، شبکه مردم را تأسیس کرد و برنامه‌های آموزشی زیادی در زمینه موفقیت، مدیریت و روان‌شناسی برگزار کرد. بعد از آن در سال 2005 کتاب برتری خفیف را منتشر کرد و در آن تجربیات خود را به رشته نگارش درآورد. این کتاب در زمینه موفقیت مالی نوشته شده است ولی با خواندن آن متوجه می‌شوید که موفقیت واقعی و اصیل در یک بعد از زندگی به موفقیت در سایر ابعاد زندگی منتهی خواهد شد.

 

کتاب برتری خفیف برای چه افرادی نوشته شده است؟

 

برتری خفیف در واقع ترجمه عبارت « Slight Edge » است. جف اولسون این کتاب را با تمرکز بر موفقیت مالی نوشت و سعی کرد نکات مدیریتی و روان‌شناختی هم در آن بگنجاند تا افراد مختلف بتوانند از این کتاب نهایت بهره را ببرند. چنانچه تمایل دارید یک کسب و کار جدید را راه اندازی کنید این کتاب می‌تواند بسیار مفید و آموزنده باشد. همچنین اگر می‌خواهید در کسب و کار فعلی خودتان موفق شوید، نکات این کتاب می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

وقتی نگاهی به کلیه کتاب‌های موفقیت بیندازید می‌بینید که خیلی از اصول در آن‌ها مشترک هستند ولی تفاوت برتری خفیف با سایر کتاب‌ها در این است که نویسنده تلاش کرده است راه و روش موفق شدن را خیلی آسان و به سبکی روان برای خواننده توضیح دهد. جف اولسون همه تلاش خود را می‌کند که به شما بگوید موفقیت چیز خاصی نیست. وقتی در زندگی روزمره گام‌ها کوچک و درستی بردارید، بعد از مدتی خواهید دید که همه جامعه شما را به عنوان فردی موفق خواهند شناخت. نویسنده در این کتاب می‌گوید:

با آگاهی از رفتارهای کوچک، شما می‌فهمید که هنگام رفتن از نقطه‌ الف به نقطه‌ ب مسابقه نمی‌دهید. بلکه این یک تطابق و سازگاری تدریجی است. همان رفتارهای بسیار کوچک و به‌ظاهر بی‌اثر، بزرگ‌ترین قدرت را در زندگی شما دارد.

در صورتی که تمایل دارید بخشی از درس‌هایی که اولسون در این کتاب به ما می‌دهد را یاد بگیرید و با همین نکات ساده زندگی و کسب و کار خود را تغییر دهید، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

 

چه درس‌هایی از کتاب برتری خفیف یاد می‌گیریم؟

 

این کتاب می‌تواند درس‎های بسیار زیادی برای ما داشته باشد و به معنای حقیقی کلمه زندگی ما را دگرگون کند. در صورتی که ذهنی باز و آماده داشته باشید و به مطالعه این کتاب بپردازید، شاهد تحولی شگرف در دیدگاه خود نسبت به موفقیت خواهید بود. در ادامه این بخش تصمیم داریم به درس‌هایی بپردازیم که می‌توان از این کتاب گرفت.

 

۱- فلسفه خود در زندگی را جدی بگیرید

 

برخی از افراد تصور می‌کنند که وقتی فردی به موفقیت مالی می‌رسد، حتماً این اموال را از طریق ارث پدری به دست آورده یا بر اثر تحولات اقتصادی بازار به این جایگاه رسیده است. این در حالی است که افراد باید نگرش و فلسفه خودشان را در زندگی تغییر دهند. اگر می‌خواهید به موفقیت اصیل و واقعی برسید، همیشه باید به زندگی خود نگاهی عمیق بیندازید. اگر می‌بینید که موفقیت در یک حوزه روی موفقیت شما در حوزه‌های دیگر تأثیر می‌گذارد، مطمئن باشید که این موفقیت شما اصیل و واقعی است. به مثالی که در ادامه می‌زنیم توجه کنید:

وقتی فردی در حوزه ورزش و سلامتی به موفقیت می‌رسد و می‌تواند تناسب اندام خود را حفظ کند، هم از نظر سلامتی در وضعیت بهتری قرار می‌گیرد و هم اعتماد به نفس و عزت نفس او بهتر می‌شود. اعتماد به نفس و عزت نفس دو عامل مهم و کلیدی برای موفقیت است. وقتی ذهن شما به این دو عامل مجهز شد، مطمئن باشید که در حوزه کسب و کار هم به موفقیت می‌رسید. بنابراین به سادگی دیدیم که موفقیت در زمینه سلامتی روی موفقیت مالی شما تأثیر می‌گذارد. نگرش و فلسفه انسان در موفقیت او تأثیر به‌سزایی دارد. جف اولسون بر این باور است:

ما کنترل تمام و کمالی بر مسیر زندگی‌مان داریم.

 

به بیان ساده‌تر ما مسئولیت کامل و 100 درصدی زندگی خود را بر عهده داریم و این ما هستیم که باید مراقب زندگی و افکار خودمان باشیم. وقتی کسب دائماً از وضعیت روزگار، سیاست و غیره می‌نالد، قطعاً فلسفه او در زندگی این است که مسئولیت کامل زندگی خود را بر عهده نگرفته است. وقتی شما قبول کردید که کنترل کامل و صد در صدی زندگی خود را بر عهده دارید:

هر روز صبح زود از خواب بیدار می‌شوید
مراقب غذای خودتان هستید و اجازه نمی‌دهید که اضافه‌وزن پیدا کنید
ورزش می‌کنید
به این نتیجه می‌رسید که باید روی خودتان و رشد فردیتان سرمایه‌گذاری کنید
سعی می‌کنید اطلاعات خودتان را پیرامون کسب و کار بالا ببرید
کتاب‌های بیشتری می‌خوانید و در دوره‌های انگیزشی بیشتری شرکت می‌کنید
همان‌طور که جف اولسون در برتری خفیف بیان می‌کند، فلسفه شما در زندگی اهمیت زیادی دارد و همین فلسفه زمینه موفقیت شما را رقم می‌زند.

به بیان ساده‌تر ما مسئولیت کامل و 100 درصدی زندگی خود را بر عهده داریم و این ما هستیم که باید مراقب زندگی و افکار خودمان باشیم. وقتی کسب دائماً از وضعیت روزگار، سیاست و غیره می‌نالد، قطعاً فلسفه او در زندگی این است که مسئولیت کامل زندگی خود را بر عهده نگرفته است. وقتی شما قبول کردید که کنترل کامل و صد در صدی زندگی خود را بر عهده دارید:

  • هر روز صبح زود از خواب بیدار می‌شوید
  • مراقب غذای خودتان هستید و اجازه نمی‌دهید که اضافه‌وزن پیدا کنید
  • ورزش می‌کنید
  • به این نتیجه می‌رسید که باید روی خودتان و رشد فردیتان سرمایه‌گذاری کنید
  • سعی می‌کنید اطلاعات خودتان را پیرامون کسب و کار بالا ببرید
  • کتاب‌های بیشتری می‌خوانید و در دوره‌های انگیزشی بیشتری شرکت می‌کنید

همان‌طور که جف اولسون در برتری خفیف بیان می‌کند، فلسفه شما در زندگی اهمیت زیادی دارد و همین فلسفه زمینه موفقیت شما را رقم می‌زند.

 

۲- اجازه دهید زمان به شما کمک کند

 

در جهان امروز همه تمایل دارند که خیلی سریع به نتیجه برسند و به موفقیت‌های سریع و البته بزرگ دست پیدا کنند ولی متأسفانه قاعده جهان جز در موارد استثنایی برای کسی موفقیت فوری رقم نمی‌زند. به عنوان مثال آیا ممکن است یک کشاورز دانه‌ای را بکارد و فردای همان روز از خواب بیدار و ببیند که آن دانه به بار نشسته است؟ قطعاً چنین چیزی ممکن نیست. همیشه اجازه دهید که زمان هم به کمکتان بیاید و نقش خود را برای دستیابی شما به موفقیت ایفا کند. دنیا لینکی نیست که روی آن کلیک کنید و خیلی سریع به هدف برسید. اولسون در این زمینه می‌گوید:

رسیدن به موفقیت نیاز به یک فرآیند طبیعی دارد. باید مانند یک کشاورز مراحل کاشت، داشت و برداشت را پشت سر بگذارید تا موفقیت حاصل شود. به کار کشاورز دقت کنید. رسیدن از مرحله کاشت به مرحله داشت، تنها به گذر زمان احتیاج دارد.

خیلی از افراد تصور می‌کنند که زمان دشمن آن‌ها است ولی شخص موفق خیلی خوب می‌داند که برای به بار نشستن بعضی از موفقیت‌ها به گذر زمان احتیاج دارد.

 

یک راهکار کاربردی و عالی

 

کارهایی که در طول یک روز انجام می‌دهید را یادداشت کنید. کارهای درست را ادامه دهید و برای حذف عادات و کارهای نادرست و جایگزینی آن‌ها با رفتارهای سالم تلاش کنید. این دقیقاً همان چیزی است که باعث می‌شود برتری خفیف پس از مدتی خودش را به شما نشان دهد. همین گام‌های کوچک باعث می‌شود که پس از مدتی در همه مسائل از جمله مسائل مالی، سلامت جسمانی و روانی و روابط اجتماعی پیشرفت کنید و به اهداف خودتان برسید.

 

۴- روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید

 

جف اولسون در این کتاب با تمام وجود از مخاطب می‌خواهد که روی خودش سرمایه‌گذاری کند. او می‌نویسد:

ایجاد کتابخانه‌ شخصی برای بهبود و رشد فردی خود شاید تنها سرمایه‌گذاری ارزشمند و مهمی است که پس از سرمایه‌گذاری روی سلامتی خود می‌توانید انجام بدهید.

امروزه موفقیت مالی افراد به میزان دانش و اطلاعات تخصصی که دارند بستگی دارد. از طریق مطالعه می‌توانید دانش تخصصی خود را افزایش دهید. همچنین لازم است برای رسیدن به موفقیت روی رشد و توسعه فردی خودتان کار کنید. یکی از کارهای مهم دیگر برای سرمایه‌گذاری روی خودتان این است که خوراک مغز خودتان را کنترل کنید. به هیچ عنوان اجازه ندهید که عوامل مزاحم و ناامیدکننده به روان و افکار شما آسیب برساند. تا حدی که می‌توانید استفاده نادرست از رسانه‌های اجتماعی را متوقف کنید. سعی کنید با افراد و موقعیت‌هایی ارتباط برقرار کنید که به رشد و پیشرفت شما کنند. به عنوان مثال آکادمی نسیم سبحان می‌تواند یکی از بهترین دوستان مجازی برای شما باشد و به رشد و توسعه شما کمک کند.

 

۵- گذشته را کنار بگذارید

 

بسیاری از مردم کاملاً در گذشته زندگی می‌کنند و کاری به زمان حال و آینده ندارند. جالب است بدانید که همین مردم همیشه گله و شکایت می‌کنند که چرا ما در زندگی موفق نمی‌شویم. خوب معلوم است! یکی از اصول موفقیت این است که خودتان را از زندان گذشته رها کنید؛ زیرا با تمرکز روی گذشته، زمان حال و فرصت‌های کنونی را از دست می‌دهید.

گذشته فقط به این درد می‌خورد که از آن درس بگیرید. بنابراین اصلاً دلیلی ندارد که بابت گذشته ناراحت باشید یا به خاطر آن حسرت بخورید. برخی از مردم هم می‌گویند: «فلان کار را قبلاً کردم و جواب نگرفتم.» اگر دنبال هدفی هستید باید چندین و چند بار تلاش کنید تا موفق شوید.

 

بهترین ترجمه از کتاب برتری خفیف

 

بهترین ترجمه از این کتاب به نشر ققنوس تعلق دارد و توسط لطیف احمدپور و میلاد حیدری ترجمه شده است. جف اولسون با کوشش فراوان در این کتاب می‌خواهد مفاهیم موفقیت را خیلی ساده و قابل فهم بیان کند. مزیت این ترجمه از کتاب آن است که به خوبی به نیت و تصمیم نویسنده پی برده و در راستای برآورده کردن خواسته نویسنده در ساده‌گویی گام برداشته است.

 

سخن پایانی

 

ابتدا باید بدانید که فلسفه شما خیلی در زندگی اهمیت دارد و تعیین می‌کند شما چه نگرشی به زندگی دارید. نگرش شما، اقدامات شما را مشخص می‌کند و اقدامات نتایج را به دنبال دارد. این چرخه فلسفه، نگرش، اقدام و نتایج، سبک زندگی ما را می‌سازد. اولسون در رابطه با این نمودار می‌گوید:

اقدامات منظم روزانه، همان اقدامات کوچکی که در طول زمان مرتبا تکرار می شوند، سرانجام تفاوت بین موفقیت و شکست را ایجاد می کنند. تنها 5 درصد از مردم به سطحی از موفقیت و رضایت که انتظارش را دارند دست می یابند. بقیه آن 95 درصد یا شکست می خورند یا به کمتر از انتظارشان دست پیدا می کنند.

کار‌های صحیح شاید در ابتدا انجام دادنش سخت باشد ولی پس از مدتی آسان می‌شود؛ زیرا در طول زمان به عادت تبدیل می‌شوند. در صورتی که بتوانید عادت‌های روزانه خودتان را اصلاح کنید خواهید دید که موفقیت در چند قدمی شما قرار دارد ولی اگر توان به دست گرفتن کنترل زندگی خود را ندارید، باید قید موفقیت را بزنید. مقاومت و پافشاری در انجام کارهای خوب دقیقاً همان عاملی است که موفقیت در حوزه مالی، رشد و توسعه فردی، سلامتی، روابط و کسب و کار را برای شما به ارمغان می‌آورد. روی جلد این کتاب عبارت مهمی نوشته شده است که کل محتوای کتاب را در یک جمله خلاصه می‌کند:

تبدیل اقدامات منظم ساده به موفقیت و خوشبختی نامحدود.

در واقع این عبارت می‌خواهد بگوید تمام کارهایی که در طول یک روز انجام می‌دهید اهمیت دارد و شخصیت و آینده شما را می‌سازد. نباید کارهای کوچک و اشتباه را نادیده بگیرید یا بر آن‌ها صحه بگذارید؛ زیرا همین کارهای کوچک روزی تأثیر خود را خواهد گذاشت. یکی از نکات دیگر این کتاب این است که همین که از شکست دور شوید در واقع دارید به موفقیت نزدیک می‌شوید. شاید چند دقیقه ورزش در روز به چشم نیاید ولی پس از مدتی با همین چند دقیقه ورزش می‌تواند چند کیلو از وزن خود را به راحتی کم کنید. این قضیه در مورد پس‌انداز مقدار کمی پول در روز هم برقرار است. جف اولسون به عنوان یک مدیر موفق آمریکایی بر این باور است که کارهای درست کوچک و پشت‌کار باعث شده است که او در جایگاه کنونی خودش قرار گیرد.

در صورتی که قصد دارید این کتاب را عمیق‌تر و جزئی‌تر متوجه شوید، کتاب اثر مرکب به قلم دارن هاردی می‌تواند به شما کمک زیادی کند. آیا تاکنون کتاب برتری خفیف را مطالعه کرده‌اید؟ نظرتان راجع به این کتاب چیست؟ از دیدگاه شما چگونه افراد می‌توانند مسیر موفقیت را به بهترین شکل ممکن طی کنند؟ لطفاً نظرات خود را با ما و کاربران آکادمی نسیم  سبحان به اشتراک بگذارید.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.