خلاصه کتاب قانون 10 برابر اثر گرنت کاردون

کتاب قانون 10 برابر اثری جاودانه از گرنت کاردون است که راهکاری عالی برای رسیدن به اهداف و موفقیت ارائه می‌دهد. وقتی این کتاب را مطالعه می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که افراد زیادی هستند که عاشق پیروزی و موفقیت هستند ولی مشکل این است که فقط تعداد معدودی از افراد آمادگی و توان تحقق بخشیدن به آرزوها و امیال خودشان را دارند. در صورتی که واقعاً خواهان رسیدن به اهداف و تمایلات خود هستید تصور می‌کنید که می‌توانید هزینه آن را بپردازید، این مقاله را مطالعه کنید؛ زیرا در این مقاله قانون مهمی برای موفقیت در اختیار شما قرار می‌گیرد.

آشنایی با گرنت کاردون مترجم کتاب قانون 10 برابر

گرنت کاردون(Grant Cardone) صاحب چندین کسب و کار بسیار موفق و چند میلیون دلاری در آمریکا است و اکنون به عنوان سخنران انگیزشی، مربی فروش و متخصص بازاریابی فعالیت می‌کند. او تاکنون چند کتاب موفق به بازار عرضه کرده و کتاب قانون 10 برابر سومین کتاب پرفروش او به حساب می‌آید. بر اساس اطلاعات منابع موثق وی در حال حاضر هشتصد میلیون دلار دارایی دارد و یکی از موفق‌ترین بازاریاب‌های دنیا شناخته می‌شود.

زندگی گرنت کاردون تا سن 25 سالگی غرق در الکل و مواد مخدر بود. او در زندگی خودش به جایی رسید که فهمید دلیل نارضایتی او از زندگی این است که هیچ هدفی را دنبال نمی‌کند. اینجا بود که تلاش کرد زندگی خودش را متحول کند و امروز به جایگاهی برسد که خودش هم هیچ‌گاه تصورش را نمی‌کرد. گرنت کاردون، نویسنده بسیار موفق کتاب قانون ده برابر بر این باور است که اگر کسی در پی موفقیت است، سه توصیه او می‌تواند بسیار مفید و کارگشا باشد. در ادامه به این سه توصیه اشاره شده است:

از هر چیزی که برای شما خوب نیست و می‌تواند به شما آسیب بزند، اجتناب کنید(نوشیدنی الکلی و مواد مخدر). دوستان خودتان را تغییر دهید و موارد نامطلوب را کنار بگذارید. در آخر اگر نتوانید به خودتان کمک کنید، مطمئن باشید که به هیچ کس دیگری هم نمی‌توانید کمک کنید.

درس‌هایی از کتاب قانون 10 برابر

در طول سال‌های اخیر کتاب‌فروشی‌ها و بازار پر از کتاب‌های موفقیت و انگیزشی شده است و هر کدام از این کتاب در جایگاه خود می‌تواند کمک زیادی به ما بکند ولی مسئله این است که کتاب قانون ده برابر خیلی روشن و شفاف‌تر از بقیه قاعده و شیوه موفقیت و پیروزی را بیان می‌کند. گرنت کاردون نویسنده کتاب قانون 10 برابر بر این باور است که اگر ما به دنبال موفقیت فراتر از حد تصور هستیم و می‌خواهیم در میدان رقابت، گوی سبقت را از سایر رقبا برباییم، مجبور هستیم که 10 برابر بیشتر از بقیه (حد متو.سط) برای رسیدن به اهداف و برنامه‌های خودمان تلاش و کوشش کنیم.

قانون 10 برابر به این معنا است که 10 برابر بیشتر زمان و انرژی بگذارید تا نتایج و دستاوردهایتان 10 برابر شوند. اگر راهکارهای زیادی را برای موفقیت امتحان کرده‌‎اید ولی هیچ کدام نتیجه‌بخش نبوده است، مطمئن باشید که قانون 10 برابر 100 درصد نتیجه‌بخش خواهد بود و می‌تواند دغدغه‌ شما را به صورت کامل حل کند. در ادامه این بخش از مقاله به درس‌های مهمی از کتاب قانون 10 برابر اشاره شده است:

1. اهداف خود را 10 برابر بزرگ‌تر کنید

اولین نکته‌ای که در این کتاب می‌بینیم این است که اهداف ما باید 10 برابر بزرگ‌تر از آن چیزی باشد که به نظرمان واقع‌گرایانه به نظر می‌رسد. وقتی از قانون 10 برابر استفاده کنید، مطمئن باشید که به اهدافی دست پیدا می‌کنید که 10 برابر بزرگ‌تر از اهداف واقع‌گرایانه شماست. در صورتی که تمایل دارید در کسب و کار خودتان به موفقیت و پیروزی برسید، باید 10 برابر بیشتر از آن‌ها تلاش و کوشش کنید. به عنوان مثال شما یک مدیر فروش هستید و می‌خواهید محصول خاصی را بفروشید. تصورتان این است که اگر روزانه 10 تماس تلفنی داشته باشید، در فروش این محصول موفق خواهم شد. اگر می‌خواهید به موفقیت و فروش واقعی برسید باید تلاش خود را 10 برابر کنید و روزانه 100 تماس تلفنی بگیرید.

گرنت کاردون بر این باور است که کسانی که در پی موفقیت هستند باید آرزوهای خود را مورد بررسی قرار دهند و دست‌نیافتنی‌تر آرزو را به عنوان هدف اصلی خودشان قلمداد کنند. شاید این کار کمی احمقانه به نظر برسد ولی این را بدانید که اگر آرزوهای کوچک و دست‌یافتنی را به عنوان هدف اصلی خودتان قرار دهید، قطعاً به مشکل خواهید خورد؛ زیرا راحت به آن‌ها می‌رسید، پس از رسیدن احساس پوچی می‌کنید و در نهایت ناامید می‌شوید و تصور می‌کنید که دستیابی به اهداف، باعث ناامیدی شما می‌شود. گرنت کاردون در کتاب قانون 10 برابر می‌گوید:

فرض کنید آرزو و رویای شما این است که نویسنده شوید. هدف شما باید نوشتن یک رمان باشد نه یک داستان کوتاه دوصفحه‌ای.

2. کتاب قانون 10 برابر ، پنج اصل اساسی دارد

کسانی که تمایل دارند در زندگی و کسب و کار خودشان قانون ده برابر را به کار ببندند و از آن نهایت بهره را ببرند، باید 5 اصل اساسی را رعایت کنند. در ادامه این پنج اصلی اساسی مورد بررسی قرار گرفته است:

اصل اول: هیچ مسیر کوتاه‌شده یا میانبری برای رسیدن به موفقیت وجود ندارد

این را بدانید که اگر می‌خواهید به موفقیت و پیروزی دست پیدا کنید، باید مسیر سخت و پرپیچ و خمی را پشت سر بگذارید. موفق شدن به این راحتی اتفاق نمی‌افتد. پس باید تمام تلاش و کوشش خود را به کار ببندید و با تمام قوا به میان بیایید تا به موفقیت برسید. این مسئله را بدانید که مقدار پولی که در این دنیا وجود دارد خارج از حد تصور است. همان‌قدری که فقر و کمبود پول در این دنیا هست، می‌توان به راحتی به ثروت دست پیدا کرد ولی دستیابی به ثروت مستلزم تلاش، کوشش و سعی خستگی‌ناپدیر است. در کتاب قانون ده برابر می‌خوانیم:

موفقیت همیشه توسط افرادی خلق می‌شود که محدودیتی در خلاقیت، ایده‌ها، نبوغ، هوش، اصالت، پافشاری و ثبات قدمشان وجود ندارد. موفقیت خلق‌شدنی است و به‌ دست آوردنی نیست. شما چیزی مثل الماس یا طلا نیست که بتوانید آن را به دست بیاورید و پیدا کنید. اولین اصل قانون 10 برابر این است که باید موفقیت را خلق کنید و میانبری برای دستیابی به آن وجود ندارد.

اصل دوم: باید مسئولیت همه چیز را 100 درصد و کامل بر عهده بگیرید

در تمامی کتاب‌های موفقیت و رشد فردی می‌خوانیم که باید کنترل زندگی و سرنوشت خودمان را در دست بگیریم ولی این مطلب را کسی نمی‌گوید که اگر بخواهیم کنترل زندگی و سرنوشت خود را در دست داشته باشیم باید مسئولیت همه چیز را در زندگی به صورت کامل و 100 درصدی بپذیریم و به عهده بگیریم. کسانی که خودشان را قربانی یا تسلیم سرنوشت می‌دانند چگونه می‌خواهند موفقیت را برای خودشان رقم بزنند.

ناتوانی افراد در کنترل زندگی و سرنوشت به این خاطر نیست که توانایی خاصی را در وجودشان ندارند. مسئله این است که برای رسیدن به موفقیت باید 10 برابر بیشتر از حد معمول تلاش و کوشش کنید و این تلاش فراتر از حد تصور و انجام کارهای بزرگ نیازمند تعهد و مسئولیت است. این را بدانید که تا وقتی از دست اوضاع، روزگار، زمانه یا هر چیز گله و شکایت می‌کنید و خودتان را قربانی می‌دانید، به هیچ دستاوردی نخواهید رسید. کتاب قانون ده برابر تلاش می‌کند که نکته مهمی را به ما یاد بدهد:

موفقیت چیزی نیست که برایتان اتفاق بیفتد بلکه چیزی است که شما با تلاش خود آن را محقق می‌کنید.

اصل سوم: باید کارهای بزرگ انجام دهید

وقتی می‌خواهید به موفقیت برسید، باید تصمیم بگیرید که کارهای بزرگ و فراتر از حد تصور انجام دهید. در واقع لازمه موفقیت همین است که اهداف خود را فراتر از حد تصور در نظر بگیرید و برای رسیدن به این اهداف، خیلی بیشتر از حد تصور تلاش و کوشش کنید. قانون ده برابر چیزی جز این نیست. وقتی خودتان را برای انجام کارهای بزرگ آماده می‌کنید می‌توانید فرصت‌هایی را ببینید کمه پیش از این هرگز فکرش را هم نمی‌کردید و زمانی که افکار بزرگی در سر نداشتید، هیچ‌گاه نمی‌توانستید چنین چیزهایی را ببینید. وقتی می‌بینید که در زندگی هیچ مشکلی ندارید، مطمئن باشید که افکار بزرگی را در سر نپرورانده و دست به اقداماتی فراتر از حد تصور نزده‌اید. گرنت کاردون در کتاب قانون 10 برابر می‌نویسد:

انجام کارهای بزرگ نیاز به یک ذهن بزرگ‌اندیش دارد. ذهنی که بتواند فراتر از حد تصورات روزمره و معمولی پرواز کند و در نتیجه آن‌ها قدم بردارد.

اصل چهارم: وقتی می‌ترسید، به این معنا است که باید حرکت کنید

ترس یکی از احساساتی که به صورت غریزی و ناخودآگاه در وجود موجودات زنده از جمله انسان وجود دارد. به عنوان مثال وقتی یک شیری در جنگل و بیشه، دنبال آهو می‌دود و می‌خواهد آن را به چنک بیاورد آهو به خوبی می‌داند که با ایستادن و فرار نکردن شکار می‌شود و از بین می‌رود. پس همین احساس غریزی ترس است که جان آن آهو را نجات می‌دهد.

در مورد انسان هم این احساس وجود دارد. وقتی ما می‌خواهیم کاری بزرگ انجام دهیم یا هدفی بزرگ پیش روی خودمان می‌گذاریم و می‌خواهیم به هر قیمتی که شده به این هدف برسیم، قطعاً ذهن ما می‌ترسد و ممکن است به ما دستور فرار بدهد ولی ما به عنوان کسی که می‌داند موفقیت به این راحتی‌ها نیست نباید از پذیرش مسئولیت و تلاش 10 برابری عقب بنشینیم وگرنه درست مثل بقیه باید به همان زندگی روزمره و همیشگی خودمان ادامه دهیم.

برای اجرایی کردن تعلیماتی که در کتاب قانون ده برابر وجود دارد باید دل به دریا بزنید و بتوانید ترس خودتان را مدیریت کنید. باید سعی کنید نگرش خودتان را نسبت به ترس تغییر دهید. هر موقع احساس ترس سراغتان آمد بدانید که دارید از حد کنونی خودتان فراتر می‌روید. گرنت کاردون در کتاب قانون ده برابر جملات بسیار زیبایی را بیان می‌کند که احتمالاً برای بسیاری از ما چنین اتفاقی افتاده است:

کنترل کردن احساس ترس کار ساده ای نیست، اما برای خلق موفقت امری ضروری است. شاید وجود ترس مانع از این شده باشد که پولتان را سرمایه گذاری کنید، به مشتری مهمی زنگ بزنید، به شهر دیگری برای یک موقعیت کاری خوب سفر کنید و یا رابطه ای خوب را به مرحله ی جدی تری برسانید. همه ی ما ترس را تجربه می کنیم، اما چیزی که زندگی تان را به کلی تغییر می دهد، این است که چگونه نسبت به این ترس واکنش نشان می دهید. ترس شاخصی عالی است که افراد ثروتمند و موفق آن را به عنوان سیگنالی برای فراتر رفتن از اهداف کنونی شان در نظر می گیرند.

اصل پنجم: دیدگاه خود را نسبت به انتقاد تغییر دهید

اگر می‌خواهید به موفقیت برسید و واقعاً تشنه پیروزی و کامیابی در زندگی خودتان هستید، باید در کنار کتاب قانون ده برابر یک کتاب مهم و اساسی دیگر به نام نگرش یعنی همه چیز را مطالعه کنید. در این کتاب که از آثار خوب جف کلیر است یاد می‌گیریم که نگرش خود را تغییر دهید تا زندگی‌مان متحول شود و تغییر کند. پیشنهاد می‌کنیم در این‌باره حتما کتاب نگرش یعنی همه چیز را مطالعه کنید.

یکی از مسائلی که باید نگرش خودمان را نسبت به آن تغییر دهیم، انتقاد است. وقتی ما در مسیر موفقیت قرار می‌گیریم ممکن است افراد زیادی از روش و طرز تفکر ما انتقاد کنند ولی این انتقاد نشانه بد بودن یا اشتباه بودن روش ما نیست بلکه بیانگر این است که ما داریم در مسیر درست حرکت می‌کنیم.

به عنوان مثال کارآفرینی را در نظر بگیرید که شغل ثابت و پردرآمد خودش در یک مجموعه معتبر و در یک جایگاه عالی را رها می‌کند تا به موفقیت برسد. او تصمیم دارد یک کسب و کار جدید و پردرآمد ایجاد کند. خودتان تصور کنید که چقدر دوستان، اعضای خانواده و هر کسی که او را می‌بیند به او انتقاد می‌کند ولی این نشانه اشتباه بودن کار او نیست بلکه نشانه حرکت کردن او در مسیر پیروزی و موفقیت است.

کسی که مثل بقیه باشد و هیچ حرکتی به سمت موفقیت نکند، دلیلی ندارد که افراد به او انتقاد کنند و سد راه او شوند. بنابراین اصلاً لازم نیست که دهان‌ها را ببندید و جلوی انتقاد را بگیرید. خاصیت کارهای بزرگ این است که انتقاد برانگیز است. هر چه انتقادات بیشتری دریافت کنید به این معنا است که دارید توجه بیشتری را به سمت خودتان جلب و جذب می‌کنید.

یکی از قواعد کتاب قانون 10 برابر این است که بر اساس میزان انتقادی که به ما وارد می‌شود می‌توانیم موفقیت خود را بسنجیم و آن را ارزیابی کنیم. اگر واقعاً خواهان موفقیت باشید نباید اجازه دهید که هیچ عاملی جلوی دستیابی شما به آن را بگیرد. مهم‌ترین نکته این است که باید موفقیت را خوب بشناسید و هدف خودتان را مشخص کنید. وقتی هدف مشخص شد، دیگر انتقادات دیگران شما را دلسرد نخواهد کرد.

بهترین ترجمه کتاب قانون ده برابر

اثربخشی، بازدهی و عالی بودن محتوای کتاب قانون ده برابر سبب شده است که ناشران و مترجمان مختلفی برای عرضه این کتاب ارزشمند و جذاب به بازار تلاش و کوشش کنند. از نگاه بسیاری از متخصصان، بهترین ترجمه‌ای که تاکنون از این کتاب به بازار عرضه شده، «قانون ده برابر ؛ تنها تفاوت بین موفقیت و شکست» نام دارد که توسط محمدحسین اکبرزاده ترجمه و توسط انتشارات نگاه نوین به بازار عرضه شده است.

قانون 10 برابر را به کار ببندید؛ اگر خواهان موفقیت هستید

در صورتی که تمایل دارید در زندگی و کسب و کار خود به موفقیت برسید ناچار هستید که 10 برابر بیشتر از حد متوسط تلاش و کوشش کنید و در نتیجه به نتایجی ده برابر بزرگ‌تر دست پیدا کنید. بنابراین اگر شما هم خواهان موفقیت هستید باید بر اساس قانون 10 برابر عمل کنید. مطمئن باشید که کتاب قبایل اثر ست گادین هم می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند. آیا خلاصه کتاب قانون ده برابر برای شما مفید و موثر بود؟ آیا با محتوای این کتاب موافق هستید؟ از نظر شما بهترین کتاب برای حرکت به سوی موفقیت چیست؟ لطفاً نظرها و پیشنهادهای خودتان را با ما و همراهان آکادمی نسیم  سبحان در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.