هریک از ما به نحوی در تلاش هستیم تا با استفاده از روش‌هایی، کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشیم و شادی و موفقیت بیشتری را وارد جریان زندگی خود کنیم. کتاب حال کاملا استمراری می‌تواند به ما کمک زیادی کند تا بتوانیم با ایجاد یک سری عادت مثبت برای خود، زندگی‌مان را به مسیری هدایت کنیم که در آن بهتر و بیشتر از لحظات خود لذت ببریم. در این کتاب یاد می‌گیریم که چطور در لحظه حال زندگی کنیم و با استفاده از یک سری کارها و تمرینات ساده، افکار سمی و منفی را از خود دور و جریان انرژی مثبت را در زندگی‌مان تقویت کنیم. این کتاب دربردارنده برنامه‌ای ۳۰ روزه برای تمرین و ایجاد عادت‌های مثبتی است که بدون شک به افزایش کیفیت زندگی و شادی ما کمک خواهند کرد. با آکادمی نسیم سبحان همراه باشید تا با محتوای ارزشمند این کتاب بیشتر آشنا شوید.

هدف این دوره یاد دادن معنای عشق نیست، چرا که عشق اصلا آموختنی نیست. بلکه هدف، برداشتن موانع آگاهی از حضور عشق است، عشقی که میراث فطری شماست – دوره‌ای در معجزات.

 

 

آشنایی با نویسنده کتاب حال کاملا استمراری

 

کتاب حال کاملا استمراری نوشته خانم گابریل برنستین (Gabrielle Bernstein) نویسنده، مربی زندگی و سخنران انگیزشی اهل آمریکا است. او در ۱ نوامبر سال ۱۹۷۹ در نیویورک متولد و در همان جا بزرگ شد. او در سال ۲۰۰۱ در رشته تئاتر از دانشگاه سیراکیوس فارغ‌التحصیل شد اما بیش از آنکه بخواهد در رشته تحصیلی خود فعالیت کند، به نوشتن کتاب‌ها و ارائه سخنرانی‌های انگیزشی پرداخت. تاکنون ده عنوان کتاب از او منتشر شده که برخی از آن‌ها در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز قرار گرفته‌اند. از جمله محبوب‌ترین کتاب‌های گابریل برنستین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

حال کاملا استمراری: راهنمای شادی برای خوشبختی (۲۰۱۰)
دوستیابی میدی: مراقبه‌هایی برای عاشقانه‌های ترسناک (۲۰۱۱)
روح ناخوشایند: راهی بنیادی برای کشف عشق به خود و معجزه‌ها (۲۰۱۱)
ممکن است باعث معجزه شود: شروع شش هفته ای شادی بی حد و حصر (۲۰۱۳)
معجزه‌های جدید: ۱۰۸ ابزار تغییردهنده زندگی برای استرس کمتر، جریان بیشتر و یافتن هدف واقعی شما (۲۰۱۴)
جهان پشت شماست: ترس را به ایمان تبدیل کنید (۲۰۱۶)
سم زدایی قضاوت: اعتقاداتی را که شما را از داشتن زندگی بهتر بازمی‌دارد، آزاد کنید (۲۰۱۸)
فوق‌العاده کشنده: روش‌هایی برای تجلی زندگی فراتر از وحشی‌ترین رویاهای شما (۲۰۱۹)
شما معلم گورو هستید: شش پیام برای کمک به شما در گذر از زمان‌های دشوار با اطمینان و ایمان (۲۰۲۰)
گابریل در سال ۲۰۰۸ فعالیت‌های اجتماعی خود با هدف کمک به مردم جهت یافتن راز موفقیت و بهبود کیفیت زندگی‌شان را آغاز کرد. او در سال ۲۰۰۹ از سوی نیویورک تایمز به عنوان «الگو برای نسل بعد» معرفی شد. درحال حاضر او مشغول نوشتن کتابی شامل راه‌کارهایی برای حفظ آرامش و شادی در زندگی مدرن است. او در دوره‌های آموزشی خود از جمله A Course in Miracles با تاکید بر عشق به خود، توجعه جامعه را به معنویت همراه با حس آرامش و خوشبختی جلب می‌کند.

 

 

درس هایی از کتاب حال کاملا استمراری

 

کتاب حال کاملا استمراری (Add More ing to your Life) شامل برنامه‌ای سی روزه است که در آن با تاکید بر انجام برخی تمرینات مثل مراقبه، فعالیت‌های بدنی، نوشتن افکار و تمرین مثبت‌گرایی به ما آموزش می‌دهد چطور از لحظه حال خود بیشتر استفاده کنیم. محتوای این کتاب به ما کمک می‌کند به روش‌هایی بسیار ساده و عملی، زندگی سالم‌تر و شادتری را تجربه کنیم و در زمینه رشد فردی و روحی و همچنین افزایش عزت نفس خود تلاش کنیم. در ادامه برخی از جالب‌ترین درس‌هایی که از کتاب حال کاملا استمراری می‌گیریم را باهم مرور خواهیم کرد.

 

 

درس اول: به جای مقاومت در برابر رنج، آن را احساس کنید

 

یکی از نخستین درس‌ها و تمرینات سی روزه که برنستین در کتاب حال کاملا استمراری به مخاطبان خود آموزش می‌دهد این است که در مقابل رنج‌های زندگی‌شان مقاومت نکنند. او عقیده دارد مادامی که ما در برابر درد و رنج‌ها و مشکلات زندگی خود مقاومت می‌کنیم، نمی‌توانیم از شر آن‌ها رها شویم. رهایی از درد و رنج تنها زمانی ممکن خواهد شد که ما چسب زخم‌ها را بکنیم و تلاش کنیم که دردمان را احساس کنیم. روبرو شدن با درد است که باعث می‌شود ما به صورت تمام و کمال با ماهیت و علت درد خود آشنا شویم. شناخت درد باعث می‌شود بتوانیم برای حل آن چاره مناسبی بیاندیشیم و این همان نقطه‌ای است که درد دیگر درد نیست، بلکه مسئله‌ای شفاف و روشن است که به راحتی می‌توانیم آن را حل کنیم.

برای درمان رنج، باید احساسش کنید. وقتی شما مایل باشید احساسات منفی را تجربه کنید، آن‌ها رها می‌شوند. مقاومت کردن در برابر درد باعث بیشتر شدن درد می‌شود. از احساس کردن نترسید. همین ترس از احساس کردن است که مانع بازسازی شما شده است. الان کاری که از شما می‌خواهم انجام دهید این است که چسب زخم را بکنید و به احساس‌تان توجه کنید.

 

 

درس دوم: می توان درد را به احساس مثبت عشق به خود تبدیل کرد

 

یکی دیگر از درس‌هایی که از کتاب حال کاملا استمراری می‌گیریم این است که ما در هر شرایطی می‌توانیم احساسات و افکار منفی که نسبت به وجود خود و زندگی‌مان داریم را با احساسات و نگرش مثبت جایگزین کنیم. این تمرین معجزه می‌کند! تنها کافی است که هر فکر و نگرش منفی در وجودمان را با متضاد مثبت آن جایگزین کنیم. بیشتر شبیه به یک بازی سرگرم‌کننده است، بازی که پس از مدتی می‌تواند به طور کلی نگرش و احساسات ما را دگرگون کند و راه ورود اتفاقات مثبت و سازنده به زندگی‌مان را باز کند. برنستین یک تمرین ساده و موثر برای این کار به ما معرفی می‌کند. تنها کافی است در طول تمرین دوره سی روزه به صورت مرتب این تمرین را انجام دهیم تا تبدیل به الگوی رفتاری و فکری‌مان شود.

برای انجام این کار چشم‌هایتان را ببندید، از بینی نفس عمیق بکشید و از دهان خارج کنید. چند لحظه صبر کنید تا وجودتان با ریتم نفس‌هایتان هماهنگ شود. بعد از خودتان بپرسید: چه باورهایی راجع‌به خودم دارم که مرا عقب نگه داشته است؟ جواب‌هایتان را بنویسید. باورهای بازدارنده را خط بزنید و به جایش، افکار مثبت جدیدتان را بنویسید.

 

 

درس سوم: تحرک بدنی به شما کمک می کند از افکار چسبیده به وجودتان رهایی پیدا کنید

 

برنستین عقیده دارد افکار و احساسات ما فقط در بخش درونی وجود ما نیستند، آن‌ها به بدن‌مان هم آویزان هستند. او در کتاب حال کاملا استمراری به مخاطبان خود آموزش می‌دهد که تحرک داشتن، بخصوص رقصیدن تا چه اندازه می‌تواند باعث رها شدن بدن ما از شر افکار منفی شود. از نظر برنستین ما احساسات مثبت زیادی را در وجودمان داریم، اما عوامل مختلفی می‌توانند باعث سرکوب شدن آن‌ها شوند. این احساسات درون وجودمان هستند اما ما نمی‌توانیم آن‌ها را ابراز کنیم. رقصیدن و تحرک بدنی به ما کمک می‌کند این احساسات سرکوب شده فضایی برای رهایی پیدا کنند و آنگاه جریان مثبتی از اتفاقات و احساسات خوب در زندگی‌مان به وجود آورند. او در جایی از کتاب می‌گوید:

به نظر من، برای آزاد کردن احساسات مسدود شده، رقصیدن یکی از عالی‌ترین فعالیت‌های بدنی است.

جذاب نیست که رقصیدن، این فعالیت هیجان‌انگیز و انرژی‌زا یکی از تمرینات دوره سی روزه برنستین است؟ شما طی این سی روز باید هر روز زمانی برای خودتان در نظر بگیرید و در این فرصت شروع به تحرک فیزیکی کنید. این کار، ساده، دلپذیر و در عین حال برای ایجاد حال مثبت بسیار موثر است.

گاهی احساسات ما آنقدر عمیق دفن شده‌اند که باید به صورت فیزیکی تکانی به آن‌ها بدهیم. یادتان باشد که ما احساسات‌مان را فقط در ذهن و دل‌مان حمل نمی‌کنیم، بلکه آن‌ها را به بدن‌مان هم آویزان کرده‌ایم. در این گام از شما خواسته‌ام افکار مثبت را به شکل نوعی رقص به کار بگیرید. خواهید دید که با رقص، رهایی واقعی به سمت خلوص و شفافیت اتفاق می‌افتد، در هر ضرب و آهنگ یک حرکت ریتمیک.

 

 

درس چهارم: مراقبه کردن باعث می شود زندگی شادتر، سالم تر و موفق تری داشته باشید

 

یکی از درس‌های ارزشمندی که در کتاب حال کاملا استمراری یاد می‌گیریم اهمیت مراقبه و مدیتیشن است. برنستین در این کتاب نسخه کاملی برای انجام روزانه مراقبه به مخاطبین خود ارائه می‌کند. او مراقبه کردن را یکی از اصول مهم زندگی شاد و آرام می‌داند. مراقبه کردن یکی از بهترین تمرین‌های این دوره سی روزه است که به واسطه آن یاد بگیریم چطور در لحظه حال زندگی کنیم و این زندگی در لحظه حال تا چه میزان می‌تواند تنش‌ها، نگرانی‌ها و سایر احساسات منفی و بازدارنده را از وجودمان پاک کند. آرامشی که ذهن در سایه مراقبه به دست می‌آورد، می‌تواند فرصت‌های ویژه‌ای در اختیارمان بگذارد و چشمان‌مان را به موقعیت‌های بهتر باز کند.

مراقبه یا مدیتیشن فقط برای آن بودای شکم‌گنده روی متکا نیست. نتایجی که از یک برنامه تمرین مراقبه روزانه نصیب شما می‌شود، حیرت‌انگیز است. می‌خواهم به شما بگویم پنج دقیقه در روز سکون و آرامش داشتن با ندای درون می‌تواند زندگی شما را عوض کند. با در نظر گرفتن ذهنیت «بزن بیرون و به دستش بیارِ» رایج در جامعه ما، ممکن است مفهوم سکون و آرامش برای شما تازه باشد. حقیقت این است که مراقبه یکی از مهم‌ترین ابزار برای قرار گرفتن در لحظه حال است.

یکی از اصول مراقبه، کنترل ذهن است. برنستین در کتاب خود حتی برای این بخش از تمرینات مخاطبینش نیز برنامه مشخصی دارد. او متنی را آماده کرده و در اختیار مخاطبین کتاب گذاشته که از طریق آن بتوانند افکار خود را در حین مراقبه کنترل کنند. در بخشی از متن مراقبه برنستین می‌خوانیم:

همچنان که ذهن‌تان آرام می‌شود، بگذارید احساسات‌تان راهنمایتان باشند. به آرامی از خودتان بپرسید این احساسات از کجا می‌آیند. آیا این احساسات مربوط به دوره زمانی خاصی هستند؟ آیا شخص یا موقعیت خاصی به این احساسات مربوط می‌شوند؟ بگذارید احساس شما ذهن‌تان را رهبری کند.

 

 

درس پنجم: نوشتن احساسات باعث می شود ندای درونی شما آزاد شود

 

یکی دیگر از درس‌های مهمی که از کتاب حال کاملا استمراری می‌آموزیم این است که نوشتن احساسات درونی‌مان بر روی کاغذ تا چه اندازه می‌تواند در بهتر کردن حالمان موثر باشد. برنستین در این کتاب بر اهمیت نوشتن افکار و احساسات تاکید زیادی می‌کند. او عقیده دارد این کار می‌تواند ما را به عمیق‌تر بخش‌های وجودمان ببرد و در آنجا ما را با واقعیت‌های زیادی روبرو کند. روبرو شدن با این واقعیت‌ها همان مواجه با درد و رنج‌هایمان است. اینجا و با این تمرین می‌توانیم با عمیق‌ترین دردها و سرخوردگی‌های زندگی‌مان روبرو شویم و برای درمانشان به دنبال راهکار بگردیم. به این ترتیب روح، قلب و ذهن خود را از هر چیز منفی رها می‌کنیم.

حال‌نویسی یا نوشتن وصف حال تمرین نوشتن به شیوه جریان سیال ذهن است که ندای درونی شما را آزاد می‌کند. در جریان این تمرین، جواب سوالات زیر را بنویسید: این احساسات در کدام قسمت بدنم ماوا گرفته‌اند؟ از کجا آمده‌اند؟ چه حرفی برای گفتن دارند؟

برنستین تجربه یکی از شاگردان خود را درمورد نوشتن احساسات بر روی کاغذ شرح می‌دهد. دِوین شاگرد او می‌گوید:

احساسات من در سینه‌ام زندگی می‌کنند. آن‌ها آنقدر ناراحت‌کننده هستند که نفس کشیدن را برایم سخت می‌کنند. به گمانم بتوانم اینطور توصیف‌شان کنم: نامساعد، زشت و زمخت. این احساسات از جایی آمده‌اند. فکر می‌کنم از زمانی که دختر کوچکی بودم. برمی‌گردم به زمانی که دختربچه‌ای بودم که حس می‌کردم باهوش نیستم، زیبا و به اندازه خواهر بزرگم خوب نیستم و به درد چیزی نمی‌خورم. بیشتر اوقات حس می‌کردم کسی به من اهمیت نمی‌دهد. تصور کلی که پشت احساساتم دارم این است که به اندازه کافی خوب نیستم.

برنستین می‌گوید مکاشفه‌ای که از این طریق می‌کنید و واقعیت‌هایی که در جریان این تمرین با آن مواجه می‌شوید بسیار اهمیت دارند. این واقعیت‌ها می‌تواند به شما کمک کند دردهای درونی‌تان را التیام ببخشید، دردهایی که گاهی از وجودشان در بطن زندگی خود آگاه نیستید اما آن‌ها وجود دارند و در حال تاثیر گذاشتن بر روی تمام ابعاد زندگی‌تان هستند. آن‌ها باعث می‌شوند خود را دست کم بگیرید، خشمی درونی نسبت به خود و دیگران داشته باشید و ده‌ها مشکل کوچک و بزرگ دیگر که باعث می‌شوند شما خود واقعی‌تان نباشید و آرامش و احساس شادی نداشته باشید.

 

 

بهترین ترجمه کتاب حال کاملا استمراری

 

کتاب Add More ing to your Life در ایران با نام کتاب حال کاملا استمراری ترجمه شده است. مترجم این کتاب آقای حسام فروزان هستند که این کتاب را در ۲۳۲ صفحه ترجمه کرده‌اند. همچنین نسخه صوتی کتاب هم با صدای خانم مریم محبوب در برخی پلتفرم‌ها مثل فیدیبو موجود است. کتاب حال کاملا استمراری توسط نشر نون در ایران منتشر شده است.

 

 

کتاب حال کاملا استمراری؛ تمرینی سی روزه برای ساختن یک زندگی بهتر

 

گاهی خواندن یک کتاب خوب می‌تواند مسیر زندگی ما را به طور کامل عوض کند. در این بین برای بسیاری از افراد خواندن کتاب‌هایی که شامل تمرینات دوره‌ای و مشخص هستند، جذاب‌تر به نظر می‌رسد. کتاب حال کاملا استمراری دستورالعملی ۳۰ روزه برای تقویت عادت‌های مثبتی است که وجودشان در زندگی‌مان می‌تواند اثرات بسیار مثبتی ایجاد کند. گابریل برنستین، مربی زندگی و سخنران انگیزشی در این کتاب تمرینات ساده، عملی و موثری به مخاطبین خود آموزش می‌دهد که از طریق آن‌ها می‌توانند تغییرات مثبت و سازنده‌ای در روند زندگی خود ایجاد کنند. انجام این تمرینات می‌تواند به ما کمک کند زندگی شادتری را همراه با آرامش بیشتر تجربه کنیم. البته در کتاب عادت های اتمی جیمز کلیر هم تا حد زیادی به برخی عادت های خوب و بد اشاره شده بود که می‌توانید خلاصه‌ی این کتاب را نیز در آکادمی نسیم سبحان مطالعه کنید.

شما کتاب حال کاملا استمراری را مطالعه کرده‌اید؟ به نظرشا مهم‌ترین یا جالب‌ترین درسی که از این کتاب می‌توان گرفت چیست؟ لطفا نظرات خود را زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.