بشر، موجودی اجتماعی است و به همین دلیل یکی از ابزارهای اصلی او برای رسیدن به موفقیت و خوشبختی، رابطه با سایر انسان‌ها است. سوالی که برای بسیاری از افراد وجود دارد این است که چرا برخی انسان‌ها، خیلی خوب با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند، روی آن‌ها تأثیر می‌گذارد و متقاعدشان می‌کنند؟ جان سی مکسول در کتاب آیا هر ارتباطی ارتباط است؟ جان سی مکسول در کتاب Everyone communicates few connect تلاش می‌کند راه و روش برقراری ارتباط موثر را به ما آموزش دهد. جان سی مکسول بر این باور است که برقراری ارتباط موثر روی 5 اصل و ستون مهم و اساسی استوار است و 5 راهکار عملی هم برای برقراری پیوند وجود دارد. هر کس بتواند این اصول و راهکارها را به درستی به کار بگیرد، مطمئناً می‌تواند به فردی با روابط شخصی و اجتماعی عالی تبدیل شود. در صورتی که شما هم می‌خواهید روابط عالی و موثر برای خود ایجاد کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

 

 

آشنایی با جان سی مکسول، نویسنده کتاب آیا هر ارتباطی ارتباط است؟

 

جان کالوین مکسول (John Calvin Maxwell)، نویسنده و سخنرانی حوزه موفقیت و رهبری است و در کنار این مشاغل، یک کشیش آمریکایی هم به حساب می‌آید. او در بیستم فوریه سال 1947 میلادی در میشیگان آمریکا به دنیا آمد. دو مورد از کتاب‌های عالی او «21 قانون انکارنشدنی رهبری» و «21 ویژگی ضروری یک رهبر» است که مورد استقبال جهانی قرار گرفت و تاکنون به بیش از 50 زبان زنده دنیا ترجمه شده است.

او از طریق سخنرانی و نوشتن کتاب‌های کارآمد و ارائه مشاوره به مجموعه‌های گوناگون، درآمد خوبی کسب کرده است و طبق تحقیقاتی که در سال 2022 انجام شد، ارزش خالص دارایی‌های او بیش از 12 میلیون دلار اعلام می‌شود. او در کتاب آیا هر ارتباطی ارتباط است؟ می‌نویسد که در ابتدا توانایی خوبی برای برقراری ارتباط نداشته و در زمینه سخنرانی هم ضعیف عمل می‌کرده است.

او با گرته‌برداری از سبک و سیاق بزرگان و نام‌آوران، موفق شد مهارت ارتباط موثر را در خودش پرورش دهد و اکنون به عنوان یکی از بهترین سخنرانان انگیزشی و موفقیت شناخته می‌شود. اگر ما هم بتوانیم این مهارت را به خوبی یاد بگیریم، هم در زندگی شخصی و اجتماعی خود موفق‌تر خواهیم بود و هم می‌توانیم در زمینه شغلی، به پیشرفت‌های چشمگیری دست پیدا کنیم.

 

 

5 اصل و ستون اصلی ارتباط موثر در کتاب آیا هر ارتباطی ارتباط است؟

 

جرالد فورد، سی و هشتمین رئیس جمهور آمریکا گفته بود: «اگر دوباره به دانشگاه برگردم، به یقین تنها بر دو چیز تمرکز خواهم کرد: یکی یادگیری نوشتن و دیگری سخن گفتن در مقابل حضار. هیچ چیز در زندگی، مهم‌تر از یادگیری برقراری ارتباط اثربخش نیست.»

در صورتی که یک کسب و کار را رهبری می‌کنید، لازم است بدانید که هیچ چیز ارزشمندتر و مهم‌تر از توانایی برقراری ارتباط با سایر افراد نیست. اگر این مهارت را نداشته باشید، بدون شک با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. در کتاب آیا هر ارتباطی ارتباط است؟ می‌خوانیم که یک ارتباط خوب و موثر، بر 5 اصل و ستون استوار است. در ادامه به توضیح این پنج ستون و اهمیت هر کدام خواهیم پرداخت:

 

 

1. برقراری ارتباط موثر، نفوذ انسان را افزایش می‌دهد

 

جان مکسول در کتاب آیا هر ارتباطی ارتباط است؟ یک تعریف روشن و مشخص برای ارتباط موثر ارائه می‌دهد. او معتقد است ارتباط موثر، یعنی:

توانایی هم‌ذات‌پنداری و پیوند با انسان‌ها به نحوی که نفوذ شما را در آن‌ها افزایش دهد. شکست یا موفقیت شما، به همین توانایی بستگی دارد.

جان مکسول همواره در نوشته‌ها و سخنرانی‌های خودش می‌کوشد که اهمیت برقراری ارتباط موثر را برای مخاطبان خودش پررنگ کند و از این رو به نتیجه یک پژوهش بزرگ اشاره می‌کند: «تحقیقی که روی 16 هزار مدیر صورت گرفته، نشان می‌دهد که بین توانایی فرد در برقراری ارتباط موثر و دستاوردهای او ارتباطی کاملاً مستقیم وجود دارد.»

وقتی بتوانیم روابط خوب برقرار کنیم، همدلی و همراهی بین ما و دیگران بیشتر می‌شود و در نتیجه می‌توانیم نفوذ بیشتری بر قلب آن‌ها داشته باشیم. برای اینکه بتوانید نفوذ خود در قلب دیگران را افزایش دهید، نکات زیر را به خاطر بسپارید و به کار ببندید:

خودتان را عادت دهید که وقتی با دیگران هم‌صحبت می‌شوید، بیشتر در مورد آن‌ها و علایقشان صحبت کنید تا خودتان و علایقی که دارید.
در هر تعامل بکوشید که فکر و ایده‌ای نو تزریق کنید.
به هر طریق ممکن از دیگران و تلاش‌هایشان، تعریف و تمجید کنید.
اگر موفقیت و دستاوردی در زندگی خود داشته‌اید، سعی کنید از کسانی که به شما کمک کردند تا به آن موفقیت برسید، قدردانی کنید.

 

2. برقراری پیوند موثر، نیازمند تمرکز روی دیگران است

 

یکی از اشتباهاتی که بعضی از پدر و مادرها در هنگام تربیت فرزند مرتکب می‌شوند، این است که برای افزایش عزت نفس در وجود فرزند، می‌کوشند به او بفهمانند که کانون و مرکز ثقل هستی است. در حالی که بسیاری از بزرگان جهان گفته‌اند که چنین کاری اصلاً درست نیست. جالب است بدانید که آموختن چنین چیزی به فرزند می‌تواند توانایی او در زمینه برقراری ارتباط موثر با سایر انسان‌ها را از بین ببرد.

اگر واقعاً دنبال برقراری ارتباط خوب با دیگران هستید، سعی کنید تمرکزتان را از روی خود بردارید و در عوض روی دیگران تمرکز کنید. اجازه دهید که وقتی در کنار شما هستند، حس کنند که دیده می‌شوند و به آن‌ها توجه می‌شود.

جان سی مکسول می‌گوید که در زمان تبلیغ مذهبی، تلاش نمی‌کرد که به صحبت‌های دیگران گوش دهد و تنها می‌خواست که مورد توجه دیگران قرار بگیرد. او انتظار داشت که جهان‌بینی خودش را به دیگران ارائه دهد و آن‌ها هم با تمام وجود این جهان‌بینی را بپذیرند. مسلماً این روش جواب نمی‌داد و آقای مکسول در کارش موفق و کامیاب نبود.

این روند ادامه داشت تا اینکه آقای مکسول به این نتیجه رسید که برای برقراری پیوند خوب با دیگران باید پای صحبت‌ آن‌ها بنشیند و دغدغه‌هایشان را خوب بشنود. او تلاش می‌کرد تمرکز خود را روی دیگران و حل مشکلات‌شان بگذارد و اعتماد افراد را به دست بیاورد.

بنابراین سعی کنید دغدغه‌های افراد را بشنوید، به آن‌ها کمک کنید که به خواسته‌هایی که دارند برسند یا مشکل‌شان رفع شود و از این رهگذر، اعتماد آن‌ها را جلب کنید. توجه داشته باشید که صداقت در این مسیر خیلی اهمیت دارد.

 

 

3. ارتباط موثر، فقط متکی بر کلمات نیست؛ عواطف خیلی مهم است

 

برخی از افراد، وقتی صحبت از ارتباط موثر به میان می‌آید، تصور می‌کنند که ارتباط خوب تنها وابسته به کلمات و چینش زیبای آن‌ها کنار هم است. نمی‌توان منکر تأثیر کلمات شد ولی چیزی که خیلی بیشتر اهمیت دارد این است که کلمات باید در یک بستر عاطفی خوب و درست جاری شوند تا به مقصد اصلی برسند. وقتی خواستید کسی را از آن خود کنید، ابتدا دلش را به دست بیاورید. بقیه وجودش خود به خود خواهد آمد. در کتاب آیا هر ارتباطی ارتباط است؟ می‌خوانیم:

در هر پیامی، لغات صرفاً 10 درصد کار را بر عهده دارند و 90 درصد باقیمانده بر عهده عناصر غیرکلامی (حرکات بدنی و لحن گوینده) است.

در هنگام برقراری ارتباط، باید سه مؤلفه فکری (آنچه می‌دانیم)، عاطفی (آنچه احساس می‌کنیم) و بصری (آنچه انجام می‌دهیم) همراه و هماهنگ با هم کار کنند. اگر یکی از این مؤلفه‌ها کار خودش را به درستی انجام ندهد، ارتباط با مشکل روبرو خواهد شد.

مؤلفه فکری: در هنگام برقراری ارتباط، از مطالبی صحبت کنید که با آن‌ها زندگی کرده‌اید و تجربه کاملی از آن‌ها دارید.
مؤلفه عاطفی: اگر می‌خواهید در زمینه برقراری ارتباط قوی شوید، باید عواطف و احساسات را با کلمات خود عجین کنید. اینجاست که زبان بدن و فن بیان اهمیت پیدا می‌کند.
مؤلفه بصری: سعی کنید تماس چشمی داشته باشید. هر عامل حواس‌پرت‌کن را کنار بگذارید و شش دانگ حواس‌تان را به مخاطب بدهید. اگر در حین ارتباط، به گوشی خود نگاه کنید، این ارتباط دیگر عمیق و موثر نخواهد بود.

 

4. یک ارتباط موثر و عمیق، نیاز به صرف انرژی دارد

 

برقراری ارتباط به شکل موثر، کار آسانی نیست و به کلی انرژی، تلاش هوشمندانه و هدف‌گذاری نیاز دارد. در صورتی که می‌خواهید انرژی لازم برای برقراری ارتباط را تولید کنید، می‌توانید از راهکارهای زیر کمک بگیرید:

منتظر لحظه‌ای عالی برای برقراری پیوند نمانید. دل را به دریا بزنید، یخ رابطه را بشکنید و نشان دهید که برای شکل گرفتن رابطه، مشتاق هستید.
مخاطب را بشناسید، موضوعات کلیدی و حیاتی از نظر او را کشف و روی این موضوعات تمرکز کنید.
اصلاً برای برقراری پیوند عجله نکنید. اجازه دهید که ایده‌ها و نظرات شما به خوبی در طرف مقابل نفوذ کند. اگر بخواهید با شتاب، رابطه را پیش ببرید، به احتمال زیاد مرتکب اشتباه خواهید شد و فرصت ورود به قلب مخاطب را از دست خواهید داد.
سعی کنید راهی برای حل مشکلات و دغدغه‌های مخاطب پیدا کنید. این کار از شما انرژی زیادی می‌گیرد ولی این انرژی، بهایی است که شما برای عمیق کردن رابطه‌تان می‌پردازید.

 

 

5. مهمترین درس کتاب آیا هر ارتباطی ارتباط است؟ : برقراری ارتباط، آموختی است

 

یکی از مهم‌ترین نکاتی که از کتاب آیا هر ارتباطی ارتباط است؟ می‌آموزیم، آن است که توانایی برقراری ارتباط موثر، یک مهارت است؛ بنابراین هر کسی که تمایل، علاقه و پشتکار داشته باشد، می‌تواند آن را یاد بگیرد و از مزایای آن در زندگی خود بهره‌مند شود.

به هیچ عنوان تصور نکنید که این توانایی، فطری و ذاتی است؛ چون مطالعات به صورت واضح و مشخص نشان می‌دهد که افرادی که بیشتر روی این مهارت خود تمرکز می‌کنند، توانایی بیشتری در برقراری روابط موثر دارند و به دستاوردها و موفقیت‌های بیشتری دست پیدا می‌کنند.

 

 

5 راهکار مهم برای برقراری ارتباط موثر

 

مهارت برقراری روابط خوب و عمیق، موفقیت‌های شخصی انسان را افزایش می‌دهد و حتی می‌تواند در زمینه رهبری کسب و کار هم کمک زیادی به ما بکند. تا به اینجای کار اصول و ستون‌های برقراری ارتباط را بیان کردیم. در ادامه این بخش تصمیم داریم که 5 راهکار اصولی برای ایجاد روابطی خوب، استوار و محکم ارائه دهیم.

 

 

1. همیشه دنبال یافتن یک فصل مشترک بین خودتان و مخاطب باشید

 

در صورتی که می‌خواهید یک ارتباط و پیوند محکم و عمیق با یک انسان دیگر برقرار کنید، سعی کنید تمرکز خود را روی خواسته‌ها، علایق و سلایق طرف مقابل بگذارید و دنبال یک فصل مشترک بین خودتان و مخاطب باشید. آبراهام لینکلن، یکی از معروف‌ترین رؤسای جمهور تاریخ آمریکا در این زمینه، جمله زیبایی دارد:

هرگاه می‌خواهم با کسی مباحثه کنم، یک سوم زمانم را به اندیشیدن در مورد خودم و آنچه می‌خواهم بگویم اختصاص می‌دهم و باقیمانده زمانم را به اندیشیدن در مورد او و آنچه خواهد گفت، سپری می‌کنم.

اگر می‌خواهید مشکلات خود را با همکاران، همسر و فرزندان خود حل کنید، وارد یک مذاکره کاری مهم شوید و در فروش و بازاریابی به موفقیت برسید، لازم است قانون یافتن فصل مشترک را با جدیت دنبال کنید. این قانون در مواقع مختلف کاربرد دارد. پس آن را جدی بگیرید و سعی کنید در زمینه یافتن فصل مشترک ، مهارت بالایی کسب کنید. پیشنهاد می‌شود نکات زیر را برای یافتن فصل مشترک رعایت کنید:

با حس همدلی به صحبت‌های مقابل گوش کنید و به زبان بدن و رفتارهای او توجه نمایید. همین کار ساده، اطلاعات شما را در مورد علایق طرف مقابل افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که بتوانید خیلی ساده، فصل مشترک را بین خودتان و مخاطب کشف کنید.
سعی کنید در مکالمات، سوال بپرسید و خیلی خوب به پاسخ‌های مخاطب گوش کنید. پیتر دراکر که یکی از بزرگان حوزه مدیریت به حساب می‌آید و نقش مهمی در آکادمیک کردن مفاهیم مدیریت ایفا کرده است، می‌گوید: «نقطه قوت اصلی من به عنوان مشاور، ناآگاه بودن و در نتیجه سوال پرسیدن است.»
سعی کنید در هنگام گفتگو، ملاحظه دیگران را بکنید و از آن‌ها به خاطر تلاش‌هایشان قدردانی کنید.
سعی کنید یک رابطه خوب با طرف مقابل شکل دهید. اجازه دهید که طرف مقابل هر صحبتی که می‌خواهد بکند. شما باید ذهنی باز داشته باشید و مخاطب را با تمام نظرات خوب یا بدی که دارد، بشناسید و درک کنید.

 

2. مطالب مورد نظر خود را به ساده‌ترین شکل ممکن بیان کنید

 

خیلی از افراد تصور می‌کنند که اگر در هنگام صحبت کردن، کلمات عجیب و قلنبه سلنبه به کار ببندند، همه انگشت به دهان می‌مانند و جذب آن‌ها می‌شوند. این در حالی است که استفاده از کلمات عجیب و غریب، اجازه نمی‌دهد که مخاطب منظور شما را متوجه شود و با شما ارتباطی عمیق و خوب برقرار کند.

اگر واقعاً خواهان برقراری یک ارتباط خوب، اثرگذار و عمیق هستید، منظور خود را با ساده‌ترین و در عین حال زیباترین کلمات بیان کنید. مطمئن شوید که مخاطب، منظور شما را به طور کامل می‌فهمد. در کتاب آیا هر ارتباطی ارتباط است؟ جمله زیبایی از جک ولش، مدیرعامل سابق جنرال الکتریک نوشته شده است:

مدیرانی که متزلزل‌اند و احساس عدم امنیت دارند، مسائل را بغرنج می‌کنند. مدیران مشوش و پریشان‌خاطر، کتابچه‌های برنامه‌ریزی و اسلایدهایی مملو از تکلف و پیچیدگی دارند که دربرگیرنده همه آن چیزی است که از دوران طفولیت تاکنون آموخته‌اند. در مقابل، رهبران بزرگ مفاهیم را به زبانی ساده بیان می‌کنند. آن‌ها این جمله را در نظر دارند که معیار تعیین ارزش و شایستگی یک معلم این نیست که خودش چقدر می‌داند، بلکه آن است که شاگردانش چقدر می‌دانند.

 

 

3. برای مخاطب، تجربه‌ای لذت‌بخش و دلنشین خلق کنید

 

دو راه مهم برای خلق تجربیات لذت‌بخش و دلنشین برای مخاطب وجود دارد. یکی از راه‌ها، شوخ‌طبعی است. در صورتی که بتوانید از چاشنی شوخ‌طبعی در سخنان خود استفاده کنید، مطمئن باشید که توجه مخاطبان به شما جلب می‌شوند و سخنانی که به زبان می‌آورید را با علاقه و اشتیاق بیشتری می‌شنوند.

دومین راه برای خلق تجربه شیرین و لذت‌بخش برای مخاطبان، داستان سرایی یا استوری تلینگ است. انسان‌ها، علاقه خاصی به داستان و قصه دارند و با اشتیاق به قصه‌ها گوش می‌دهند. در صورتی که بتوانید در حین صحبت کردن، از قصه‌ها استفاده کنید، مطمئن باشید که خیلی زود مخاطب را تحت تأثیر خود قرار می‌دهید.

 

 

4. برای مخاطبان خود الهام‌بخش باشید

 

اگر می‌خواهید برای مخاطبان خود الهام‌بخش باشید، باید به آن‌ها این حس را بدهید که درکشان می‌کنید. همچنین صحبت‌های خودتان را با احساس، همراه کنید؛ چون مخاطب خیلی به احساسات شما توجه می‌کند و تحت تأثیر قرار می‌گیرد. اگر نسبت به چیزی که می‌گویید، شور و شوق دارید، آن را به مخاطب نشان دهید. شور و شوق، یکی از کلیدهای مهم در برقراری ارتباط است.

 

 

5. چیزهایی که به دیگران می‌گویید را خودتان عملی کنید

 

اگر می‌خواهید ارتباطی بلندمدت با دیگران برقرار کنید و کاری کنید که مخاطبان خیلی راحت تحت تأثیر شما قرار بگیرند، حتماً به گفته‌ها و توصیه‌های خودتان عمل کنید. به عنوان مثال اگر مدیر یک کسب و کار هستید و می‌خواهید نظم و انضباط را به کارکنان خود بیاموزید، حتماً خودتان باید فردی منظم و وقت‌شناس باشید تا توصیه‌های شما روی آن‌ها تأثیر بگذارد. در واقع باید سعی کنید آینه تمام‌نمای صحبت‌های خود باشید.

 

 

بهترین ترجمه کتاب آیا هر ارتباطی ارتباط است؟ اثر جان مکسول

 

مهدی قراچه داغی، کتاب آیا هر ارتباطی ارتباط است؟ را به شکلی عالی، ساده و خوش‌خوان ترجمه کرده و نشر پیکان، این ترجمه مفید و تأثیرگذار را روانه بازار کرده است. در صورتی که می‌خواهید این کتاب را به صورت اینترنتی خریداری کنید، کافی است به سایت نشر پیکان مراجعه کنید.

 

 

شما از چه راهکارهایی برای برقراری ارتباط موثر استفاده می‌کنید؟

 

در دنیای امروز توانایی برقراری ارتباط موثر، به یکی از شاخص‌های سواد تبدیل شده است؛ یعنی کسانی که نمی‌توانند با دیگران ارتباط خوبی برقرار کنند، از نظر اجتماعی به مشکل می‌خورند و ممکن است نتوانند در کسب و کارها و سازمان‌های برتر مشغول به کار شوند. بنابراین برای همه ما لازم است که برای یاد گرفتن این مهارت، تلاش کنیم، در دوره‌های آموزشی شرکت کنیم و کتاب‌های خوب موجود در این زمینه را بخوانیم. یکی از مفاهیمی که در هنگام برقراری ارتباط به آن نیاز داریم، فن بیان است. این مهارت به ما کمک می‌کند که در هنگام صحبت کردن، لحن، کلمات و زبان بدن خود را با هم هماهنگ کنیم و یک ارتباط عالی و عمیق با مخاطب خود برقرار کنیم. اگر واقعاً دنبال روابط موثر هستید، یادگیری فن بیان می‌تواند کمک بزرگی به شما بکند.

آیا تاکنون کتاب آیا هر ارتباطی ارتباط است؟ را مطالعه کرده‌اید؟ مهم‌ترین نکته‌‌ای که از این کتاب آموخته‌اید، چیست؟ شما از چه تکنیک‌ها و راهکارهایی برای برقراری ارتباط موثر با مخاطبان خود استفاده می‌کنید؟ از نظر شما چه عواملی، جلوی برقراری یک رابطه خوب را می‌گیرد؟ لطفاً نظرها و تجربیات خودتان را با ما در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.