کتاب 5 قانون پول که باید بدانید یکی از آثار عالی جیم ران است. این کتاب در زمینه رشد و توسعه فردی، سلامت روانی، موفقیت مالی و ارتباطات مؤثر نوشته شده است. در واقع این کتاب مجموعه‌ای از یادداشت‌های جیم ران در مورد مسائل مختلف است که در قالب یک کتاب جمع‌آوری شده است. با مطالعه این مقاله می‌توانید مطالب متنوع و ارزشمندی در مورد رشد و توسعه فردی یاد بگیرید و زندگی خودتان را با تکیه بر همین مسائل، بهبود ببخشید. نکته مهمی که در مورد این کتاب وجود دارد این است که نویسنده آن، پیشروترین معلم موفقیت و تحول شخصی است و بسیاری از اساتید موفقیت در عصر حاضر اذعان داشته‌اند که شاگرد این استاد ارجمند بوده‌اند. در صورتی که تمایل دارید با چند مورد از آموزه‌های جیم ران آشنا شوید، تا پایان این مقاله در کنار ما بمانید.

 

 

آشنایی با جیم ران، نویسنده کتاب 5 قانون پول که باید بدانید

 

 

آقای جیم ران ( Jim Rohn ) در سال 1930 میلادی در خانواده‌ای متوسط در آمریکا به دنیا آمد. وی یکی از بزرگ‌ترین سخنرانان، کارآفرینان و نویسندگان آمریکایی بود و بسیاری از متخصصان، او را بهترین و پیشروترین آموزگار حوزه موفقیت و رشد و توسعه فردی می‌دانند. اگر به استادانی مانند آنتونی رابینز، دارن هاردی، برایان تریسی و جک کنفیلد مراجعه کنید و از آن‌ها بخواهید که تأثیرگذارترین استاد خود را به شما معرفی کنند، قطعاً نام جیم ران را به زبان خواهند آورد.

در ادامه این مقاله قصد داریم به چند مورد از مهم‌ترین درس‌های کتاب 5 قانون پول که باید بدانید اشاره کنیم. این کتاب مجموعه‌ای از چند یادداشت آقای جیم ران و نتیجه اندیشه‌ها و نظرات او در زمینه مسائل مالی و رشد فردی است. جیم ران پس از کوشش فراوان در زمینه تحول شخصی و تولید آثار فراوان برای بشریت، در سال 2009 چشم از جهان فروبست. او در زمینه خدمت به بشریت می‌گوید:

هر که به مردم خدمت کند، خود را در راه بزرگی و عظمت، ثروت، رضایت، اعتبار و لذت قرار می‌دهد.

درس‌هایی از کتاب 5 قانون پول که باید بدانید

 

کتاب 5 قانون پول که باید بدانید ، یک کتاب یک‌دست و یک‌پارچه نیست. این کتاب مجموعه‌ای از چند یادداشت است که جیم ران در مواقع مختلف نوشته و بعد به صورت یک کتاب درآورده است. مفاهیمی که در این کتاب مطرح می‌شود واقعاً مهم و مفید است. با خواندن این کتاب با مباحثی روبرو می‌شوید که می‌تواند زندگی شما را آباد کند. در ادامه این بخش از مقاله چند مورد از مهم‌ترین درس‌های این کتاب را مرور خواهیم کرد:

درس اول: 6 اصل برای رسیدن به زندگی خوب

 

یکی از وظایفی که همه افراد بر عهده دارند این است که از خودشان بپرسند که معنی زندگی خوب برای من چیست؟ واقعاً چه عواملی باعث می‌شود که انسان‌ها به یک زندگی خوب برسند یا یک زندگی پر از رنج و سختی را پشت سر بگذارند؟ در ادامه به 6 عامل مهم برای رسیدن به یک زندگی خوب اشاره شده است:

1. کارایی

 

اولین موضوعی که باید در زندگی خودمان به آن اهمیت بدهیم، کارایی و بهره‌وری است. ما اگر کارایی نداشته باشیم، مطئناً به شادی و سرخوشی نمی‌رسیم. درست است که استراحت هم در زندگی مهم است ولی هیچ چیز مهم‌تر از خدمت و مفید بودن برای جامعه نیست.

2. دوستان خوب

 

دوستان خوب یکی از ارزشمندترین و بهترین دارایی‌های ما در زندگی هستند. کسی که دوستان خوب دارد می‌تواند در مواقع مختلف روی کمک آن‌ها حساب کند. قدر دوستان واقعی خود را بدانید. جیم ران در کتاب 5 قانون پول که باید بدانید می‌گوید دوستان واقعی کسانی هستند که هر کاری از دستشان برمی‌آید برای شما انجام می‌دهند. او در این بخش از کتاب جمله بسیار زیبایی دارد که می‌گوید:

دوستی، بزرگ‌ترین سیستم پشتیبان و قابل اتکا در دنیا است. پس زمان کافی برای دوست‌یابی بگذارید؛ چون هیچ چیز به اندازه آن مهم نیست و مزایای داشتن دوستان خوب غیرقابل انکار است.

3. فرهنگ شما

 

موسیقی، لباس، آداب و رسوم و فرهنگ از مسائل مهمی است که زنده نگه داشتن آن‌ها باعث رسیدن به یک زندگی خوب می‌شود. گاهی جمع شدن افراد در یک مهمانی باعث می‌شود که عزیزان خود را ببینیم و از برقراری ارتباط با آن‌ها لذت ببریم. فرهنگ یکی از عواملی است که باعث می‌شود انسان‌ها، خاص و منحصر به فرد شوند و به سرزندگی، قدرت، انرژی و درست‌کاری برسند.

4. معنویت

 

در دنیای امروز معنویت و مسائل معنوی، جایگاه و اهمیت والایی ندارد ولی ما به عنوان کسانی که در پی موفقیت و توسعه فردی هستیم، باید بدانیم که معنویت یکی از مهم‌ترین مسائل زندگی است و باید برای آن ارزش و اهمیت قائل شویم. معنویت عاملی است که انسان را از سایر موجودات متمایز می‌کند. پس نباید نسبت به آن بی‌توجه باشیم.

5. از دست ندادن هیچ چیز

یکی از نکات مهمی که به ما کمک می‌کند زندگی خوبی را پشت سر بگذاریم این است که سعی کنیم در زمینه‌های مختلف فعالیت کنیم و خوشی‌ها و کارهای جالب زندگی را از دست ندهیم. جیم ران در کتاب 5 قانون پول که باید بدانید جملات جالبی می‌گوید:

زندگی سرزنده‌ای را بگذرانید. اگر خوب زندگی کنید، می‌توانید درآمد خوبی هم داشته باشید. اگر خوب زندگی کنید، آثارش در چهره‌تان پدیدار می‌شود. این موضوع نه‌تنها روی زندگی شخصی شما اثرگذار خواهد شد بلکه زندگی حرفه‌ای و کسب و کارتان را هم تحت تأثیر قرار خواهد داد.

6. خانواده و اطرافیان

هیچ‌ چیز باارزش‌تر و مهم‌تر از عشق در زندگی نیست. اگر می‌خواهید در زندگی به عنوان یک فرد موفق شناخته شوید، باید برای خانواده خودتان وقت و انرژی صرف کنید و به آن‌ها عشق بدهید. گاهی یک تماس می‌تواند شعله عشق را در وجود طرف مقابل روشن کند. سعی کنید در مسائل زندگی، خانواده را در اولویت قرار دهید؛ چون اگر میلیاردها دلار پول و ثروت داشته باشید ولی خانواده و اطرافیان خود را نبینید و در کنارشان نباشید، مطمئن باشید که به مشکل خواهید خورد.

درس دوم: 4 گام مستقیم به سوی موفقیت

 

موفقیت واقعاً یک مسئله جادویی و اسرارآمیز نیست بلکه وقتی یک سری اصول ثابت را در زندگی خود به کار ببندیم، حتماً به موفقیت می‌رسیم. در این بخش از مقاله قصد داریم به چهار گام مهم و اساسی اشاره کنیم که باعث موفقیت ما می‌شود:

1. جمع‌آوری ایده‌های خوب

 

اگر می‌خواهید به موفقیت برسید، باید با نوشتن آشتی کنید. کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد اثر هنریت کلاوسر به تأثیر شگفت‌انگیز نوشتن در موفقیت انسان اشاره می‌کند. یک دفتر روزانه برای خودتان بردارید و تمامی خاطرات، رویدادها، ایده‌ها و اطلاعاتی که دریافت می‌کنید را در آن بنویسید. این خاطرات، ایده‌ها و اطلاعات به قدری قدرتمند هستند که می‌توانند زندگی شما را متحول کنند. با این کار می‌توانید شاگرد زندگی خودتان باشید و از موفقیت‌ها و شکست‌های خودتان بیاموزید. به حافظه خود اعتماد نکنید و برای یادداشت کردن وقت بگذارید.

2. نقشه‌ها و برنامه‌های خوب

 

اگر می‌خواهید به موفقیت برسید و خوشبخت شوید، باید نقشه راه برای خودتان داشته باشید. باید بدانید که مسیر خوشبختی را چگونه طی کنید. وقتی نقشه خود را برای رسیدن به موفقیت مشخص کردید، می‌توانید وارد مسیر شوید و حرکت کنید. طراحی نقشه و مسیر، یکی از اصول مهم مدیریت زمان است؛ زیرا هر چند دقیقه‌ای که روی برنامه‌ریزی خودتان زمان بگذارید مطمئن باشید که تأثیرش را در بهره‌وری و کارایی خودتان مشاهده خواهید کرد.

3. عجله نکردن، صبر و زمان دادن به خودتان

عجله کردن و بی‌قراری یکی از دلایل اصلی شکست بسیاری از افراد و کسب و کارها است. کسی که می‌خواهد به موفقیت برسد باید برای یادگیری، رشد، تغییر، توسعه و خلق وقت بگذارد. موفقیت گاهی نیاز به ریسک، آزمون و خطا دارد. ممکن است یک روز موفق و شاد باشید و روزی شکست بخورید و غمگین شوید ولی نباید دست از تلاش بکشید و تسلیم شوید. باید به خودتان زمان بدهید تا تلاش و کوشش شما به ثمر بنشیند. برای تسلط به یک مهارت خاص باید به خودتان زمان بدهید. این نکته را از کتاب 5 قانون پول که باید بدانید به خاطر داشته باشید:

زندگی فقط گذر زمان نیست. زندگی مجموعه‌ای از تجربیات و اضافه شدنِ روز به روزِ این تجربیات است.

4. تغییر دادن خودتان

چهارمین گام برای رسیدن به موفقیت، تغییر و آمادگی برای تغییر است. باید تلاش کنیم که حل کردن مشکلات را یاد بگیریم. اگر می‌خواهید به موفقیت برسید لازم است با مشکلات به عنوان راهی برای رشد و پیشرفت برخورد کنید. زندگی را به خودتان سخت نگیرید، اگر شرط موفقیت شما، تغییر و تحول است، حتماً تغییر کنید؛ زیرا مقاومت در برابر تغییرات، باعث عدم رشد و پیشرفت ما می‌شود.

درس سوم: 7 توصیه برای ارتقای بینش شخصی

مهم‌ترین چیزی که شما را به موفقیت، رشد و پیشرفت می‌رساند، بینش و عقیده‌ای است که در مورد خودتان دارید. جیم ران در کتاب 5 قانون پول که باید بدانید به نکته بسیار مهمی اشاره می‌کند و با همین نکته نشان می‌دهد که بینش شخصی و اعتقاد ما در مورد خودمان تا چه حد می‌تواند روی موفقیت و پیشرفت ما تأثیر بگذارید:

تکه‌های پازل‌وار بی‌شماری برای موفقیت وجود دارد. اگر تکه‌های مربوط به بینش درباره زندگی شخصی را پیدا نکنید. بقیه تکه‌ها ارزش کمی خواهند داشت.

اگر می‌خواهید مسیر موفقیت را طی کنید و به یک بینش درست درباره زندگی شخصی برسید، 7 راهکار و توصیه را باید همیشه در خاطر داشته باشید. این 7 توصیه نقش مهمی در ارتقای بینش شخصی شما ایفا می‌کند:

1. مسیر زندگی خود را مشخص کنید

 

همه ما در زندگی خود با طوفان‌ها و مشکلات مختلف روبرو می‌شویم. اگر مسیر زندگی خود را مشخص نکنیم، این طوفان‌ها ما را به هر جا که بخواهند خواهند برد و نمی‌توانیم اهداف خود را در زندگی محقق کنیم. ما باید در مراحل مختلف زندگی تلاش کنیم که طرز فکر خودمان را کنترل کنیم و اجازه ندهیم که مشکلات، مسیر زندگی ما را مشخص کنند.

2. از موفقیت‌ها و شکست‌ها درس بگیریم

 

بهترین راه رسیدن به یک بینش شخصی قدرتمند این است که از موفقیت‌ها و شکست‌هایی که در زندگی به دست آورده‌اید درس بگیرید. اگر کمی به شکست‌های خودتان فکر کنید و از آن‌ها درس بگیرید، به این نتیجه می‌رسید که شکست، مقدمه موفقیت است و همین شکست‌ها، درس‌‎های بسیار مهمی به ما یاد می‌دهند.

3. هر چه می‌توانید مطالعه کنید

 

کتاب 5 قانون پول که باید بدانید به ما یاد می‌دهد که مطالعه به ما قدرتی وصف‌ناپذیر می‌دهد و موفقیت را برای ما تضمین می‌کند. یکی از مهم‌ترین توصیه‌هایی که ما را به سمت یک بینش شخصی قدرتمند هدایت می‌کند، مطالعه است. با مطالعه می‌توانید تجربیات بسیاری از افراد را بدون هزینه و دردسر به تجربیات خودتان اضافه کنید.

4. وقایع روزانه را ثبت کنید

یکی از کارهای مهمی که می‌توانید برای رسیدن به یک بینش شخصی قدرتمند انجام دهید، ثبت وقایع روزانه است. سعی کنید در پایان روز بنویسید که در طول روز چه مسائلی را یاد گرفته‌اید، چه اتفاقاتی برای شما افتاده و شما از آن اتفاقات، چه نتایج و درس‌هایی فراگرفته‌اید. داشتن دفترچه خاطرات می‌تواند یکی از بهترین ابزارها برای رسیدن به موفقیت باشد.

5. مشاهده کنید و گوش دهید

 

مشاهده و گوش دادن، دو هنر بی‌نظیر و شگفت‌انگیز است. نسبت به اتفاقات و وقایعی که پیرامون شما رخ می‌دهد، حساس و جزئی‌نگر باشید. گوش خودتان را به افرادی بسپارید که تحسین‌شان می‌کنید و دستاوردهایشان برای شما ارزشمند و الهام‌بخش است. جیم ران بر این باور است که باید هوشیار و بیدار باشیم؛ زیرا بعضی وقت‌ها خارق‌العاده‌ترین فرصت‌ها بین حوادث به ظاهر بی‌اهمیت پنهان شده‌اند.

6. برنامه‌های منظمی داشته باشید

 

هر روز پر از مسائل شخصی است و این مسائل به گونه‌ای بر بینش شخصی ما تأثیر می‌گذارند. شخص موفق کسی است که بتواند خودش را برای اتفاقات و شرایط جدید آماده کند. اگر از نظر شخصی آماده باشیم می‌توانیم تصمیم‌های هوشمندانه‌ای بگیریم و آینده بهتری برای خودمان داشته باشیم. داشتن برنامه‌های غذایی، ورزشی و مطالعاتی مناسب و منظم ما را برای بهترین اتفاقات و رسیدن به یک بینش شخصی عالی آماده می‌کند.

7. نادیده نگیرید

اگر حواستان به زندگی و مسائل پیرامون‌تان نباشد و زندگی خود را نادیده بگیرید، مطمئن باشید که به بن‌بست خواهید خورد. یکی از بهترین راه‌های برای نادیده نگرفتن زندگی، مطالعه و ثبت وقایع است. این دو کار باعث می‌شود که نگاهی شفاف‌تر و عمیق‌تر داشته باشیم و بتوانیم با دید و فکری باز به اهداف خودمان برسیم. سعی کنید زندگی خود را با دقت رصد کنید.

درس چهارم: 5 قانون پول که باید بدانید

5 قانونی که در این کتاب به آن‌ها اشاره می‌شود، به شما کمک می‌کند که به آزادی مالی برسید و از قرض، قسط و بدهی رهایی یابید. درست است که نباید اجازه دهیم پول به اولویت اصلی زندگی‌مان تبدیل شود ولی مسلم است که پول نقش بسیار مهمی در زندگی ما ایفا می‌کند. زیگ زیگلار که از بزرگان موفقیت محسوب می‌شود، می‌گوید:

پول همه چیز نیست ولی جایگاهش همان بالا است؛ درست کنار اکسیژن!

آزادی و استقلال مالی دو مقوله بسیار مهم و سرنوشت‌سازی هستند که بسیاری از افراد برای محقق کردن این دو مقوله در زندگی خود تلاش و کوشش می‌کنند. در ادامه این بخش قصد داریم به 5 قانون پول اشاره کنیم که اهمیت زیادی دارد و باید از آن‌ها خبر داشته باشید و آن‌ها را در زندگی و کسب و کار خود به کار ببندید:

ذهنیت خودتان را اصلاح کنید و با تمام وجود با بدهی مخالفت کنید
درک خود را از مسائل مالی بیشتر کنید. برخی افراد واقعاً نمی‌دانند که چقدر درآمد، بدهی و سرمایه دارند
از مشاوران و متخصصان مالی کمک بگیرید. وقتی بدهی دارید اشکالی ندارد که از کمک مشاوران و متخصصان مالی کمک بگیرید تا از شر بدهی‌های خود رها شوید. همچنین برای رسیدن به اهداف و خواسته‌های مالی خود می‌توانید روی کمک این متخصصان حساب کنید.
هزینه‌ها و درآمد خودتان را کنترل کنید. همیشه مخارج خودتان را یادداشت کنید و در پایان ماه ببینید که چه چیزهایی را نیاز نداشته‌اید و از خرید مجدد آن‌ها جلوگیری کنید. سعی کنید هنگام خرید به این فکر کنید که آیا کالایی که می‌خواهید بخرید ضروری است؟ ضروری به این معنا است که بدون آن نمی‌توانید به زندگی ادامه دهید.
برنامه‌ریزی مالی را در اولویت قرار دهید. این را بدانید که داشتن برنامه خیلی مهم‌تر از میزان درآمد و بدهی است. جیم ران می‌گوید روزی به استادم گفتم: « اگر پول بیشتری داشتم می‌توانستم برنامه بهتری بچینم.» استادم جواب داد: «نه! به نظر من اگر برنامه بهتری داشته باشی، می‌توانی پول بیشتری به دست آوری. یادت باشد که مقدار پول مهم نیست. برنامه مالی مهم است.»

 

بهترین ترجمه کتاب 5 قانون پول که باید بدانید

 

بهترین ترجمه‌ای که از کتاب 5 قانون پول که باید بدانید صورت گرفته، به خانم شادی حسن‌پور تعلق دارد. این ترجمه توسط انتشارات نگاه نوین روانه بازار شده است. ترجمه خانم حسن‌پور بسیار روان است و روانی و شیوایی آن باعث می‌شود بخواهید این کتاب کوچک 108 صفحه‌ای را یک‌نفس بخوانید. لازم به یادآوری است که ترجیحاً حین مطالعه این کتاب ارزشمند، قلم و کاغذ کنار خود داشته باشید و درس‌هایی که از این کتاب یاد می‌گیرید را حتماً یادداشت کنید.

با مطالعه به باشگاه ثروتمندان خودساخته بپیوندید

 

یادگیری مستمر یکی از رموز موفقیت است. در صورتی که می‌خواهید به یک شخصیت توانمند و موفق تبدیل شوید، خودتان را در معرض دوره‌ها و کتاب‌های آموزشی مانند کتاب 5 قانون پول که باید بدانید قرار دهید. با مطالعه این کتاب‌های ارزشمند برای رسیدن به اهداف و رویاهای خودتان آماده می‌شوید و می‌توانید به عنوان یک شخصیت موفق و متمایز در جامعه ظاهر شوید.

در صورتی که از این مقاله لذت بردید، پیشنهاد می‌شود که خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن اثر رولف دوبلی و خلاصه کتاب نگرش یعنی همه چیز اثر جف کلر را مطالعه کنید. آیا مطالعه این مقاله برایتان مفید بود؟ شما چه قوانینی برای رسیدن به ثروت و اهداف خود می‌دانید؟ چه کارهایی ما را از رسیدن به اهداف‌مان دور می‌کند؟ لطفاً نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.