Dan Cederholm هم‌بنیان‌گذار Dribbble شبکه‌ی آنلاین طراحان گرافیک

 

اگر کمی حرفه‌ای با دنیای گرافیک مخصوصا گرافیک وب آشنا باشید، حتما نام Dribbble را شنیده‌اید. سایتی که طراحان حرفه‌ای نمونه‌کارهایشان را در آن به نمایش می‌گذارند. این سایت باعث شده انتخاب و همکاری با فعالان این حوزه بسیار ساده‌تر شود و در حقیقت یک رزومه‌ی آنلاین از کارهای طراحان مختلف در کنار هم است. از طرف دیگر طراحان، با گشت و گذار در این سایت ایده‌های جدیدی برای کارهای بعدی خود می‌گیرند. طراحان بسیاری از تمام جهان از جمله ایران در دریبببل نمونه‌کارهایشان را به اشتراک می‌گذارند.

Dan Cederholm هم‌بنیان‌گذاردریبببل داستان جالبی دارد، فردی که روزی حتی کامپیوتر نداشت اما الان بخشی از دنیای طراحی وب را مدیریت می‌کند!

 

داستان نوازنده‌ای که عاشق طراحی شد

 

Dan Cederholm در سال‌های نوجوانی آینده‌ی خود را در نوازندگی برای گروه‌های راک می‌دید. در طول سال‌های جوانی او با چند استدیو و گروه موسیقی با حداقل حقوق کار کرد. در این سال‌ها درآمد او آنقدر کم بود که پول کافی برای خریدن یک کامپیوتر خانگی ساده را هم نداشت.

نقطه‌ی عطف زندگی‌اش خرید کامپیوتر و اتصال به اینترنت بود. اینترنت او را مجذوب خودش کرد. Dan برای اینکه سایت خودش را داشته باشد، با آزمون و خطا و مطالعه آموزش‌ها طراحی وب را تا حدی یاد گرفت و از آن به بعد به جای رفتن به استدیوهای موسیقی با گرفتن پروژه‌های وب ارزان، مخارج زندگی‌اش را پرداخت می‌کرد و در نهایت توانست وارد یک شرکت ISP شود. آنجا بود که با برنامه‌نویس‌ها آشنا شد و باز یادگیری و یادگیری…

پیشرفت او تا جایی بود که چند سال بعد به یکی از افراد تاثیرگذار در طراحی استاندارد CSS3 تبدیل شد! او در همین مدت ضمن همکاری با شرکت‌هایی مثل YouTube, Microsoft, Google, MTV, ESPN, Electronic Arts, Blogger, Fast Company و … روی پروژه‌های شخصی خودش هم کار می‌کرد اما تا سال ۲۰۰۷ چیزی به اسم Dribbble در ذهن او نبود.

ایده دریبببل از یک سوال ساده شروع شد: چه‌کار می‌کنید؟ سال ۲۰۰۷ دن در کنار دوستان طراحش بود که یکی این سوال را پرسید و دن به این فکر کرد که چرا گرافیست‌ها و طراحان وب جایی برای نمایش نمونه‌کارهایشان ندارند و خیلی ساده Dribbble شروع شد.

 

Dribbble

 

از همان سوال تکراری ایده‌ی دریبببل در ذهن دن جرقه زد. سایتی که تنها طراحان حرفه‌ای می‌توانستند عضو آن باشند و نمونه‌ای کوچک از کارهای خود را در آن قرار دهند. محدودیت پیکسل باعث می‌شد کسی نگران کپی‌رایت نباشد، چون اندازه‌ی عکس‌ها به حدی کوچک بود که به درد پروژه‌های تجاری نمی‌خورد. فقط کافی بود طراحان به دریبببل روی خوش نشان دهند.

در کنار دن، طراح وب دیگری هم حاضر شد روی این پروژه کار کند. آقای Rich Thornett. جالب است که این دو قبل از دریبببل در هیچ پروژه‌ای با هم همکاری نکرده بودند. در حقیقت آنها همکار نبودند بلکه دو همسایه بودند که زن‌هایشان با هم دوست بودند و در همین دوستی و رفت و آمدها فهمیدند هر دو علایق مشترکی دارند.

Dribbble به عنوان یک کار جانبی شروع شد. آنها روزها به شغل خودشان می‌رسیدند و شب‌ها و آخرهفته‌ها سرگرم سایت جدیدشان بودند. بعد از تمام شدن طراحی سایت، آن‌ها برای هر طراح و گرافیستی که می‌شناختند یک کارت دعوت دست‌نویس همراه یک تیشرت با لوگوی Dribbble فرستادند و امیدوار بودند نسخه‌ی بتا مورد قبول آن‌ها باشد. همین هم شد. افراد تایید شده، دوستان حرفه‌ای خود را به سایت دعوت کردند و همین باعث شد سایت به سرعت پر از کارهای حرفه‌ای از گرافیست‌های مطرح جهان شود. حضور دن در شرکت‌های بزرگ و معروفیت او در جامعه طراحان آمریکا باعث شده بود، طراحان راحت‌تر به دریبببل اعتماد کنند.

نمونه‌ای از طرح‌های ایرانی در سایت dribbble

دن سعی کرد Dribbble چیزی شبیه توییتر طراحان باشد، یعنی محتوای کوچک خلاقانه! همراه با امکان دنبال‌کردن کاربران، گذاشتن دیدگاه و …

Dribbble در قدم اول از طریق تبلیغات کسب درآمد می‌کرد اما از سال ۲۰۱۴ امکان فروش طرح‌ها نیز از طریقی به سایت اضافه شد و بعد در سال ۲۰۱۶ سیستم پولی Playbook معرفی شد. سیستم نمونه‌کار حرفه‌ای که هم می‌توانید روی سایت و دامنه خود و هم روی خود دریبببل داشته باشید.

 

آینده Dribbble

 

دریببل اکنون زیرمجموعه‌ی یک هلدینگ طراحی به نام tiny شده است. دن در کنار Dribbble در استدیوی طراحی شخصی‌اش کار می‌کند و تا به حال چند کتاب نیز در مورد طراحی و CSS3 نوشته‌است. دریببل اکنون جزو 1000 سایت پربازدید جهان است و هر ماه بیش از یک میلیون بازدیدکننده دارد. برخی سایت‌ها ارزش Dribbble را بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برآورد کرده‌اند.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.