Sina Afra | بنیان‌گذار Markafoni بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین لباس ترکیه

 

صنعت نساجی و پوشاک ترک در تمام جهان شهرت دارد، در حدی که صنایع نساجی و پوشاک نزدیک به ۲۰ درصد صادرات ترکیه را به خودش اختصاص داده اما صنعت مد ترکیه با تمام رشد و قدرت خود، تا سال ۲۰۰۸ وارد دنیای اینترنت نشده بود. تا زمانی که سینا افرا سایت Markafoni را راه‌اندازی کرد.

سینا افرا متولد ترکیه است اما به دلیل شغل پدرش( دیپلمات) در آلمان و چند کشور دیگر بزرگ شده. او یک مسیر ایده‌ال را در زندگی‌اش رفته است. سینا در یک خانواده با وضعیت اقتصادی خوب به دنیا آمد، در دانشگاهی معتبر تحصیل کرد، در شرکتی معتبر کار کرد و در آخر کسب و کار خود را شروع کرد.

او از دانشگاه مونستر آلمان فارغ‌الحتصیل شده و مدرک بازرگانی خود را هم از دانشگاه هاروارد آمریکا گرفته است. بعد از فارغ‌اتحصیلی به عنوان مشاور مدیریت در شرکت KPMG شروع به کار کرد و تا ۱۳ سال در همین شرکت ماند تا این‌که موقعیتی عالی در ebay به او پیشنهاد شد.

 

آشنایی با کسب و کار اینترنتی در ebay

 

او در سال 2006 به عنوان مدیر توسعه وارد شعبه‌ی آلمان ebay شد. در همان سال‌ها ebay سایت خرده‌فروشی ترک GittiGidiyor را خرید. حالا ebay یک سایت ترکیه‌ای داشت و یک مدیر ترکیه‌ای پس سینا چمدان‌هایش را بست تا به عنوان نماینده‌ی ebay به دفتر GittiGidiyor برود.

 

شروع Markafoni

 

سینا وضعیت کسب و کار اینترنتی در ترکیه را از نزدیک بررسی کرد. مثل تمام کشورهای درحال توسعه، پر از فرصت‌های عالی و دست نخورده از جمله صنعت مد! کشوری که بیست درصد صادراتش محصولات نساجی و پوشاک است، یک سایت درست و حسابی مد و پوشاک برای خرید مردم خودش نداشت چه برسد به فروش جهانی.

او سایت Markafoni را در سال ۲۰۰۸ راه‌اندازی کرد. از همان ابتدا با بزرگ‌ترین برندهای ترکیه شروع به کار کرد.سینا با پیش‌زمینه‌ی ebay وارد کسب و کار اینترنتی شده بود پس از همان روز اول به دنبال جهانی کردن Markafoni بود. او طی ۳ سال فروش مستقیم مارکوفونی را در کشورهای استرالیا، اوکراین، یونان و لهستان ( کشورهایی که بازارهای بزرگ محصولات ترک هستند) شروع کرد و به اولین کسب و کار اینترنتی ترک بدل شد که خارج از ترکیه نیز فعالیت می‌کند. شاید یکی از بزرگ‌ترین کشورهای هدف صنعت مد ترکیه کشور ما ایران باشد – همین حالا در ایران خیلی‌ها به کمک سایت‌های واسطه از مارکوفونی خرید می‌کنند – اما فعلا( خداروشکر!) پای این سایت به صورت مستقیم به ایران باز نشده است.

در سال ۲۰۱۴ یک شرکت سرمایه‌گذاری بیشتر سهام مارکوفونی را خرید و در عمل مدیریت مارکوفونی را در دست گرفت و این فرصتی شد که سینا افرا به سمت کسب و کار بعدی‌اش برود.

 

بعد از سال ۲۰۱۴ و شروع Evtiko

 

سینا به عنوان فردی که نزدیک به دو دهه از زندگی اش را در کسب و کار ( مخصوصا کسب و کار اینترنتی) گذرانده،چند سالی است به کسب و کارهای نوپای ترکیه مشاوره می‌دهد. او همچنین به تازگی سایت Evtiko را راه‌اندازی کرده است که بزرگ‌ترین مشاور املاک آنلاین ترکیه است. سایتی که با توجه به صنعت ساختمان در این کشور( و همچنین درامد حاصل از این صنعت) چیزی کمتر از صنعت پوشاک نیست. انگار تمام فرصت‌های بزرگ در ترکیه منتظر نشسته‌اند تا سینا آن‌ها را کشف کند. آن‌چه مشخص است او دنیایی بزرگ‌تر از ترکیه در ذهنش دارد و کاملا برنامه‌ریزی شده به سمت آن می‌رود.

 

لطفاً نظرها، پیشنهادها و پاسخ خود را با ما و سایر همراهان آکادمی نسیم سبحان در بخش نظرات (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.